Skrytá "pravda" o starodávné apokalypse? Netflix je kvůli dokumentu terčem kritiky

Šárka Gmiterková Blahoslav Baťa Šárka Gmiterková, Blahoslav Baťa
17. 12. 2022 7:00
"Starodávné apokalypsy se určitě odehrály, jen zřejmě ne tak, jak si tvůrce seriálu z produkce Netflixu představuje. I když se nás o tom mohutně snaží přesvědčit," tvrdí filmová kritička Šárka Gmiterková o novém dokumentu na streamovací platformě.
Podívejte se na videorecenzi k dokumentární sérii Starodávné apokalypsy. | Video: Šárka Gmiterková, Blahoslav Baťa

Autor Graham Hancock se v sérii nazvané Starodávné apokalypsy snaží přesvědčit diváky, že řada známých památek je mnohem staršího data, než věda dosud tvrdila. Všechny odkazují k vysoce rozvinuté, podle Hancocka opravdu globální civilizaci, která zmizela v důsledku série přírodních katastrof.

"I nad sebedivočejší teorií se stojí za to zamyslet a neshazovat ji hned ze stolu. Graham Hancock nám ale takovou vstřícnost notně komplikuje, protože se zároveň ostře vymezuje proti vědním oborům, které se starověkými kulturami zabývají - jeho výpady jsou namířené hlavně proti archeologii," tvrdí Gmiterková.

Podle ní se autor v každé epizodě tak trochu stylizuje do zneuznaného génia, kterému vědecké autority odmítají naslouchat, protože pokud by tak učinily, jejich poznatky by se ukázaly jako liché, a tím pádem by přišly o práci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

AC Milán opět prohrál milánské derby, za Inter rozhodl Martínez

Fotbalisté AC Milán pokračují v nepřesvědčivých výkonech, po prohře v italském Superpoháru prohráli derby s Interem i ve 21. kole Serie A. O výhře 1:0 rozhodl brankou Lautaro Martínez. Neapol zvítězila na hřišti Spezie 3:0 a upevnila si suverénní vedení v tabulce. Dvěma góly se na páté výhře lídra za sebou podílel nigerijský útočník Victor Osimhen, který se šestnácti brankami vládne pořadí střelců. Fiorentina podlehla Boloni 1:2 i kvůli ruce Antonína Baráka. FC Turín si poradil doma s Udine 1:0 a vystřídal soupeře na sedmém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy