Spider-Man: Homecoming, tedy "Návrat domů", nezvolil svůj název náhodně. Jde totiž o první celovečerní příběh pavoučího muže pod záštitou jeho domovského Marvelu. A zároveň o snahu rehabilitovat jednu z nejlukrativnějších, ale také značně pošramocených značek Hollywoodu.
Film s dvacetiletým Tomem Hollandem v čele to bere s návratem ke kořenům vážně - Peter Parker se v něm se svým nejmladším představitelem vrací do školních let a začne svůj příběh vyprávět od začátku. Je to potřetí za patnáct let, kdy se série pokouší o reinkanaci.
Ztracený syn
Zkraje století totiž filmová divize studia Marvel ještě neexistovala a kromě Batmana a Supermana by hledání úspěšných komiksových filmů dalo docela práci. Mluvilo se o nich jako o slepé uličce, což ostatně dokázal krach batmanské série v době, kdy se jí po Timu Burtonovi chopil nepříliš dobrý Joel Schumacher. Vydavatelství pak neváhalo prodat filmová práva na svá největší esa - Fantastickou čtyřku, X-Men a právě Spider-Mana - zavedeným filmovým studiím, aby se s černým Petrem zase trápil někdo jiný a samo získalo alespoň pár dolarů.
Fantastická čtyřka dopadla přesně tak špatně, jak se očekávalo, ale X-Meni studia Fox pod vedením Bryana Singera a Spider-Man Sama Raimiho vznikající pod Sony se oproti očekávání staly kasovními i kritickými hity. Právě z jejich úspěchu vzešla současná komiksová mánie.
Marvel se mohl jen škrábat na hlavě, protože zatímco jeho největší konkurent DC měl trumfy - tedy Batmana a Supermana - po ruce, maskoti Marvelu byli rozprodaní po celém Hollywoodu a filmoví producenti samozřejmě neměli v plánu se jich vzdát.
Obzvlášť Spider-Man se totiž ukázal být nečekaně úspěšný a jeho tržby řádově přesahovaly konkurenci. Navíc šlo o hutný zdroj merchandisingu. Bohužel třetí díl vznikající v tvůrčí neshodě Raimiho a producentů skončil v roce 2007 sice finančním úspěchem, ovšem rozčarováním diváků - trojka Spider-Mana dodnes figuruje na žebříčcích nejnenáviděnějších a nejméně podařených pokračování. A čtyřka měla těsně před začátkem produkce, když studio projekt předčasně ukončilo a celý štáb včetně herce Tobeyho Maguira skončil ze dne na den na chodníku.
Hlavně rychle
Jenže u ledu nemohl zůstat Peter Parker dlouho - Marvel totiž při prodeji jeho dobrodružství stanovil podmínku, že pokud ze Sony v určitém intervalu nedodají vždy nový film, práva se vrací. Poměrně narychlo tedy vznikl restart The Amazing Spider-Man s nepříliš zkušeným režisérem Marcem Webbem a Andrew Garfieldem v čele.
Přijetí snímku bylo, možná i kvůli trochu nespravedlivé nevraživosti fanoušků po explozi chystané čtyřky, poměrně chladné, ale značka stále zajistila dostatečné tržby. Až druhý díl ukázal, že nový směr nebude stačit a chystaná trilogie nakonec nebyla dokončena.
Právě touto dobou, tedy v roce 2014, navíc propukla kauza "Sonygate". Hackeři v útoku na světovou korporaci odhalili obrovské množství vnitřní korespondence, jež neměla nikdy spatřit světlo světa. Kvanta neuvedených filmů, scénářů a především e-mailů odkryla vnitřní rozpory a nejasnosti ve studiu, které se nencházelo v situaci, v níž by utáhlo hned několik velkých produkcí. Uznalo tedy porážku a s Marvelem se dohodlo na kompromisu. Postava Spider-Mana se vrací pod jeho křídla a Sony půjdou procenta ze zisku.
Studio Marvel zatím vybudovalo impozantní filmový vesmír Avengers i ze svých vedlejších figur a nyní nezbývá než do něj začlenit nového Spider-Mana. Debut si protagonista Tom Holland odbyl už ve vedlejší roli Občanské války a fanoušci i ktritika ho přijali s nadšením.
Návrat Spider-Mana domů touto strastiplnou cestou tedy všichni vítají jako vítězství. Po 6. červenci, kdy jde film v režii Jona Wattse do kin, se uvidí, co na to fanoušci.