Rozhovor: Nevidomý žádá o pomoc šamana. Teď ztrácí i sluch

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
23. 7. 2015 14:08
Rozhovor s producentem právě vznikajícího časosběrného snímku o Janu Pavlíčkovi, věčném optimistovi, který bude brzy odkázaný v komunikaci pouze na hmat.
Foto: Smart Communication s.r.o.

Praha – "Někdy mi to připadá trochu jako konceptuální film: díky kameře se můžete neustále pokoušet zpřítomňovat lidem, co podobné postižení znamená," říká o svém posledním filmu producent Radim Procházka, který se právě snaží sehnat finanční prostředky k dokončení časosběrného snímku o Janu Pavlíčkovi přezdívaném Bizon.

Lormovy prstoklady, jak se celovečerní snímek režiséra Pavla Jurdy jmenuje, vypráví o životě nevidomého muže, který bude zanedlouho kvůli postupné ztrátě sluchu odkázán v komunikaci jen na hmat. Přesto zůstává věčným optimistou.

trailer k filmu Lormovy prstoklady
trailer k filmu Lormovy prstoklady | Video: Vimeo

Bizon nechá diváka nahlédnout do svého každodenního života od narození až po jeho boj s osudem i očekávání brzké ztráty sluchu. A během natáčení se dokonce zamiluje a ožení.

Radim Procházka i režisér Pavel Jurda se snaží pro Jana sehnat peníze, aby si mohl splnit sen a navštívit americké domorodé indiány kmene Navaho, u kterých by se také rád léčil.

Aktuálně.cz: Film Lornovy prstoklady odkazuje svým názvem na techniku komunikace, kterou vynalezl podobně postižený český žid.

Radim Procházka: Ano, Hieronymus Lorm, hluchoslepý židovský intelektuál, který žil v 19. století v Břeclavi, napsal knihu Bezdůvodný optimismus. A Jan Pavlíček je ztělesněním jeho filozofického učení. Lorm ale také vynalezl způsob dorozumívání, který se dnes požívá na celém světě.

A.cz: Pronikli jste do této techniky při natáčení?

Princip komunikace jsem pochopil jen velmi teoreticky, ale jednou z cen v naší crowdfundingové kampani je kurz tohohle dorozumívání – možná se k našim budoucím sponzorům připojím a taky si ho vyzkouším.

A.cz: Připravuje se pan Pavlíček na dobu, kdy pro něho bude Lormova metoda nezbytná?

Myslím si, že se vědomě nepřipravuje, ale to nejdůležitější už umí – dorozumívá se Lormovou abecedou. On ji nyní nepotřebuje, s naslouchadly slyší, ale pro hluchoslepé je podobný způsob dorozumívání nezbytný. Nevyžaduje ani jeden ze zmíněných smyslů, komunikace probíhá pomocí hmatu.

A.cz: Jan je velkým milovníkem indiánské kultury, zanedlouho také hodláte se štábem i hlavním protagonistou vyrazit do USA za šamanem. Jak se vám poštěstilo si něco takového domluvit?

Režisér Jurda se zná s Američanem žijícím v Česku, který je shodou okolností adoptivním synem navažského náčelníka Blackhorse. Setkání s náčelníkem není vůbec samozřejmá věc a my si důvěry obou mužů velmi vážíme a nechceme ji nijak zklamat.

A.cz: Proč si Jan myslí, že by mu mohl šaman pomoci?

Jsou věci mezi nebem a zemí. Věř a víra tvá tě uzdraví. V naší lidové moudrosti jsou ukryty odpovědi na tyhle otázky. A podobné je to s lidovou moudrostí indiánskou.

A.cz: Nemáte pocit, že cestou do USA jen posilujete jeho plané naděje? Chápu, že je to filmařsky asi atraktivní.

Cesta do Ameriky je Bizonovým splněným snem, i kdyby se jeho zdravotní stav nezlepšil. Nedělá si plané naděje, chce vyzkoušet vše, co by mu mohlo pomoci. Chce poznávat nové lidi, mít nové zážitky. Je to optimista. Někdo by řekl bezdůvodný, tak snad bude cesta do USA alespoň na chvíli dobrým důvodem k jeho optimismu.

Jan pracuje jako průvodce v jeskyni Blanických rytířů v Rudce u Kunštátu.
Jan pracuje jako průvodce v jeskyni Blanických rytířů v Rudce u Kunštátu. | Foto: Smart Communication s.r.o.

A.cz: Na cestu vám ale nezbývají peníze, takže o ně žádáte na internetu, kde jste dosud z požadovaných 300 tisíc vybrali zatím osm tisíc. Troufáte si odhadnout, zda se cesta opravdu uskuteční?

Crowdfunding je pro mě první podobná zkušenost, takže netuším. Ale dali jsme se na vojnu a chceme bojovat, takže si troufáme na všechno. Peníze se pokoušíme sehnat různými způsoby. Když nevyjde crowdfunding, budeme zkoušet něco jiného. Nakonec na Bizonovu cestu do Ameriky peníze seženeme. Je to příležitost, kterou musíme využít.

Během příprav dokumentu se Bizon oženil. Znamenalo to pro natáčení nebo příběh nějakou zásadní změnu?

Byl to čítankový melodramatický zvrat našeho natáčení. Ženy jsou pro Bizona stejnou vášní jako indiáni, vždy je k nim velmi pozorný a dvoří se jim. Když jsme začínali, byl sám, teď má ženu – kdo by se nechtěl podívat, jak k tomu došlo? Ale fakt je, že od té doby musíme o natáčení mluvit s oběma, takže je někdy možná trochu složitější se domluvit.

Film je natáčen časosběrnou metodou, díky které se proslavila dokumentaristka Helena Třeštíková. Máte s tím již zkušenosti?

O časosběrné metodě mluvíme nyní až zpětně, protože je to relativně známý a populární žánr, který si diváci mohou zapamatovat. Původně režisér Pavel Jurda natáčel příběh o Janu Pavlíčkovi jako menší televizní film. Až později jsme se potkali a domluvili na spolupráci.

A.cz Neměl jste během natáčení potřebu mu pomáhat, nebo jste se dokázal distancovat a držet si odstup?

Záleží na člověku, ale v tomto případě je to asi eticky i lidsky snazší než u drogově závislých paní Třeštíkové. V rámci možností se snažíme pomáhat a současně zachovat určitou autenticitu situací, do kterých se Bizon dostává.

Berlínským vědcům pomáhá vytvořit tzv. Lormovu rukavici. Je to elektronické zařízení umožňující hluchoslepým posílat sms a emaily.
Berlínským vědcům pomáhá vytvořit tzv. Lormovu rukavici. Je to elektronické zařízení umožňující hluchoslepým posílat sms a emaily. | Foto: Smart Communication s.r.o.

A.cz: Jaké ponaučení si z vašeho filmu diváci odnesou?

Těch věcí, které bychom chtěli říci, je celá řada, ale asi nejdůležitější alespoň pro mne je ukázat schopnost vyrovnat se s nepříznivým osudem. Na druhé straně každodenní drobné nástrahy a překážky, které podobný handicap přináší.

Někdy mi to připadá trochu jako konceptuální film: díky kameře se můžete neustále pokoušet zpřítomňovat lidem, co podobné postižení znamená. Bizon hovoří a někdo odejde uprostřed jeho slov, takže pak mluví do prázdna a neví o tom. Někdo zaparkuje auto víc na chodník a z rovné ulice, kudy prošel stokrát, se stane překážková dráha...

A.cz: Jak je na tom hlavní hrdina se sluchem teď? Stihne si ještě film vůbec poslechnout?

To nikdo přesně neví, i když se zdá, že s naslouchadly zatím slyší relativně dobře a jeho stav se nezhoršuje příliš rychle.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Hischier prodloužil s New Jersey smlouvu o sedm let

Švýcarský hokejový útočník Nico Hischier prodloužil o sedm let kontrakt v NHL s New Jersey. Nová smlouva jedničce draftu z roku 2017 vynese celkem 50,75 milionu dolarů. Od sezony 2020/21 tak bude brát v průměru 7,25 milionu dolarů. Dvacetiletý Hischier má v této sezoně ještě poslední rok platnou nováčkovskou tříletou smlouvu se základním příjmem 925 tisíc dolarů a s možností získat na bonusech dalších 2,85 milionu dolarů.

"Jsme šťastní, že máme celý ten proces za sebou a domluvili jsme se s Nicem a jeho týmem na kontraktu, který bude přínosný pro obě strany. Vyzrál v komplexního centra, který odvádí skvělou práci s pukem i bez něj. Těšíme se na jeho další růst," řekl generální manažer Devils Ray Shero.

Hischier, který ve čtvrtečním duelu při výhře nad New York Rangers 5:2 chyběl v sestavě New Jersey kvůli zranění v horní části těla, si v šesti zápasech v této sezoně připsal dvě asistence. V NHL hraje třetí sezonu a má na kontě 157 zápasů a 101 bodů za 37 branek a 64 přihrávek. V pěti zápasech play off si připsal jednu asistenci.

před 8 minutami

Kornfeil v Japonsku odstartuje z 3. řady, Salač kvalifikaci kvůli těžkému pádu a zlomenině nejel

Jakub Kornfeil obsadil v kvalifikaci na motocyklovou Velkou cenu Japonska sedmé místo a na startu sobotního závodu Moto3 bude stát ve třetí řadě. Filip Salač po pátečním pádu do dnešního programu nezasáhl a teprve se rozhodne, zda v neděli absolvuje Grand Prix.

Kornfeil zajel třetí nejlepší kvalifikaci v sezoně a vyrovnal výkon z Nizozemska, pouze v Alcaňizu a na Sachsenringu si vybojoval druhou řadu. Na základě pátečních jízd, v nichž zajel třetí čas, postoupil přímo do druhé části kvalifikace, protože dnešní třetí trénink se jel na mokré trati a pořadím nezamíchal. V podobných podmínkách se rozhodovalo i o pořadí na startu, Kornfeil zaostal o 863 tisícin za nejrychlejším Niccolem Antonellim z Itálie.

Salač měl těžký pád v pátečním druhém tréninku a se zlomeným malíčkem na pravé noze a potlučeným tělem v druhém dnu v Motegi odpočíval. Pokud bude v neděli závodit, odstartuje z uličky v boxech v důsledku trestu za příliš pomalou jízdu v prvním tréninku.

před 1 hodinou

Evropské státy se chystají převzít své občany ze syrských věznic

Belgie se chystá využít příměří v Sýrii a evakuovat své občany podezřelé z terorismu z táborů na severu Sýrie. Podle britského listu The Guardian se chystají podobný krok učinit i další evropské země. Turecko zahájilo 9. října ofenzívu na severu Sýrie a ve čtvrtek ji po dohodě s USA na 120 hodin pozastavilo s podmínkou, že se kurdští bojovníci musejí stáhnout z dohodnutého prostoru u hranice. Právě Kurdové střeží tábory se zajatými členy Islámského státu (IS) a jejich příbuznými.

Mezi zajatci je podle odhadů 2000 až 3000 cizinců. Belgické úřady už informovaly rodiny belgických zajatců, že se Brusel pokusí využít pětidenního příměří a belgické občany z táborů repatriovat.

O podobném kroku uvažuje také Francie a Německo. Británie, která dosud odmítala řešit osud asi 30 britských zajatců, se podle The Guardianu možná vzhledem k postupu ostatních Evropanů zachová podobně jako oni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy