Nechat si vzít vaječníky? Brutální, tvrdí lékařka Máslová

Zuzana Mocková ČTK Zuzana Mocková, ČTK
24. 3. 2015 13:31
Americká herečka Angelina Jolie se dobrovolně vzdala svého ženství a vyvolala tím diskusi o prevenci rakoviny.
Angelina Jolie
Angelina Jolie | Foto: Reuters

Praha – Devětatřicetiletá herečka si minulý týden nechala preventivně vyoperovat vaječníky a vejcovody. Uvedla, že obavy z rakoviny neznamenají, že žena automaticky musí na operaci. Je třeba se radit s lékaři, protože pro každý zdravotní problém existuje více řešení.

"Nejdůležitější je informovat se o možnostech a vybrat si tu, která je pro vás osobně správná," zdůraznila Jolie.

Podobné operace se provádějí, když genetik prokáže vysoké riziko rakoviny prsu či vaječníku kvůli mutaci určitého genu. 

Ne všichni odborníci tento lékařský zákrok vítají. "Preventivní kastrace je brutální poškozující výkon, u kterého si nejsem jistá, že je úplně adekvátní. Jednoznačně ale nemohu říci, že je to úplně zbytečné," řekla Aktuálně.cz lékařka Helena Máslová z Centra psychosomatické péče. Máslová upozorňuje na to, že ve společnosti vzrůstá karcinofobie a podobné zákroky mohou mít spíše psychologický účinek než preventivní.

Ženy, které se už k zákroku odhodlají, si musejí být vědomy následků, které s sebou nese takto závažná operace. Kromě doživotní neplodnosti upozorňuje Máslová také na potřebu hormonální substituce, která je nutná kvůli možnému ohrožení osteoporózou a dalšími riziky souvisejícími s předčasným poklesem přirozeného estrogenu v těle ženy. "Pokles hormonů se projeví i v poklesu libida. Žena se necítí být feminní a chybí jí také to, čemu říkáme ovulační chování, které se projevuje ve svádění muže a toužení po pohlavním styku."

Ať jsou operovány všechny ženy s mutací

V případě rakoviny je zásadní dědičnost, uvádí lékařka Lenka Foretová z Masarykova onkologického ústavu v Brně. "Rizika jsou skutečně vysoká. U nádorů prsu až desetinásobně a u vaječníků až třicetinásobně." Právě rakovina vaječníků je velmi těžko zjistitelná v počátečním stadiu. U žen s vysokým rizikem výskytu rakoviny se tak může odhalit již pokročilý nádor i přes pravidelné preventivní kontroly.

Předčasnému úmrtí následkem rakoviny se tak dá jednoduše předejít. Lékaři umí již od roku 1994 zjistit z krve vysoce rizikové geny izolováním bílých krvinek a genetického materiálu, což dnes již provádí větší nemocnice i soukromá pracoviště.

"Testovali jsme už více jak 5,5 tisíce žen s podezřením na tuto dispozici. U 25 procent z testovaných bylo skutečně prokázáno riziko rakoviny. Přesné procento žen, které podstoupily operaci, neznám, ale snažíme se, aby preventivní gynekologické operace podstoupily všechny ženy s mutací, jejichž život by byl v ohrožení," říká Foretová a dodává, že o odstranění ženských orgánů se hovoří až díky hollywoodské herečce. V České republice je to běžně prováděný a doporučovaný zákrok.

"Provádění těchto kastrací souvisí s androgynním trendem společnosti. Stačí se podívat na módu, která je maskulinní a preferuje ženy s chlapeckými postavami, taková ochota provádět ženám kastrace je historicky nevídaná. Nikdy nebylo tolik žen kastrováno jako dnes," poukazuje doktorka Máslová na trend řešit potenciální rakovinné onemocnění radikálním způsobem.

Rakovinou vaječníků onemocní ročně zhruba 240 tisíc žen a 150 tisíc této nemoci podlehne, v České republice postihne toto onemocnění asi tisícovku žen ročně. V rizikové skupině jsou ženy po padesátce, jejichž matka nebo sestra také onemocněla rakovinou vaječníku, prsu či dělohy. Také ženy, které ještě nerodily, neužívaly antikoncepci, brzy začaly menstruovat a naopak později přešly do menopauzy. Rizikovým faktorem je také kouření, obezita a sedavý způsob života.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Lazio vyhrálo pojedenácté v řadě a ztrácí tři body na Juventus

Fotbalisté Lazia Řím zdolali ve 20. kole italské ligy 5:1 Sampdorii Janov, za kterou odehrál první poločas český záložník Jakub Jankto. Třikrát se prosadil kanonýr Ciro Immobile. Díky jedenácté výhře za sebou ztrácí Lazio z třetí pozice bod na druhý Inter Milán a tři body na vedoucí Juventus Turín.

Lazio rozhodlo o vítězství za 20 minut, kdy třikrát skórovalo. Nejprve se trefil Felipe Caicedo a poté dvakrát Immobile. Po přestávce upravili skóre Bastos a znovu Immobile, který druhým gólem z penalty završil hattrick. Italský reprezentant je s 23 trefami nejlepším střelcem Serie A. Za hosty snížil Karol Linetty. Od 74. minuty dohrávali bez vyloučeného Juliana Chabota.

Sampdoria nenavázala na výhru 5:1 nad Brescií z minulého kola a je šestnáctá.

Fiorentina vyhrála v Neapoli 2:0 a bodově se na svého soupeře dotáhla. Pod druhý ligový triumf "Fialek" za sebou se podepsali Federico Chiesa a Dušan Vlahovič. Neapol prohrála v lize potřetí v řadě a od prosincového nástupu trenéra Gennara Gattusa nebodovala ve čtyřech z pěti utkání Serie A.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Ministr zahraničí KLDR přišel o svůj post, tvrdí americký portál

Severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho přišel o svůj post. Oznámil to americký portál NK News, který se specializuje na informace z KLDR. Pokud se zpráva potvrdí, půjde podle serveru o významnou změnu, která může mít nemalý vliv na severokorejskou diplomacii.

NK News se odvolává na své zdroje v Pchjongjangu, které uvedly, že dosavadního ministra by měl vystřídat Ri Son-kwon, někdejší šéf Výboru pro mírové sjednocení vlasti (CPRK). Tento diplomat byl mimo jiné vedoucím severokorejské delegace při klíčových jednáních mezi KLDR a Jižní Koreou na začátku roku 2018.

Ri Jong-ho působil ve funkci šéfa severokorejské diplomacie od roku 2016, zahraniční politikou se podle amerického serveru zabývá 38 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy