Nechat si vzít vaječníky? Brutální, tvrdí lékařka Máslová

Zuzana Mocková ČTK Zuzana Mocková, ČTK
24. 3. 2015 13:31
Americká herečka Angelina Jolie se dobrovolně vzdala svého ženství a vyvolala tím diskusi o prevenci rakoviny.
Angelina Jolie
Angelina Jolie | Foto: Reuters

Praha – Devětatřicetiletá herečka si minulý týden nechala preventivně vyoperovat vaječníky a vejcovody. Uvedla, že obavy z rakoviny neznamenají, že žena automaticky musí na operaci. Je třeba se radit s lékaři, protože pro každý zdravotní problém existuje více řešení.

"Nejdůležitější je informovat se o možnostech a vybrat si tu, která je pro vás osobně správná," zdůraznila Jolie.

Podobné operace se provádějí, když genetik prokáže vysoké riziko rakoviny prsu či vaječníku kvůli mutaci určitého genu. 

Ne všichni odborníci tento lékařský zákrok vítají. "Preventivní kastrace je brutální poškozující výkon, u kterého si nejsem jistá, že je úplně adekvátní. Jednoznačně ale nemohu říci, že je to úplně zbytečné," řekla Aktuálně.cz lékařka Helena Máslová z Centra psychosomatické péče. Máslová upozorňuje na to, že ve společnosti vzrůstá karcinofobie a podobné zákroky mohou mít spíše psychologický účinek než preventivní.

Ženy, které se už k zákroku odhodlají, si musejí být vědomy následků, které s sebou nese takto závažná operace. Kromě doživotní neplodnosti upozorňuje Máslová také na potřebu hormonální substituce, která je nutná kvůli možnému ohrožení osteoporózou a dalšími riziky souvisejícími s předčasným poklesem přirozeného estrogenu v těle ženy. "Pokles hormonů se projeví i v poklesu libida. Žena se necítí být feminní a chybí jí také to, čemu říkáme ovulační chování, které se projevuje ve svádění muže a toužení po pohlavním styku."

Ať jsou operovány všechny ženy s mutací

V případě rakoviny je zásadní dědičnost, uvádí lékařka Lenka Foretová z Masarykova onkologického ústavu v Brně. "Rizika jsou skutečně vysoká. U nádorů prsu až desetinásobně a u vaječníků až třicetinásobně." Právě rakovina vaječníků je velmi těžko zjistitelná v počátečním stadiu. U žen s vysokým rizikem výskytu rakoviny se tak může odhalit již pokročilý nádor i přes pravidelné preventivní kontroly.

Předčasnému úmrtí následkem rakoviny se tak dá jednoduše předejít. Lékaři umí již od roku 1994 zjistit z krve vysoce rizikové geny izolováním bílých krvinek a genetického materiálu, což dnes již provádí větší nemocnice i soukromá pracoviště.

"Testovali jsme už více jak 5,5 tisíce žen s podezřením na tuto dispozici. U 25 procent z testovaných bylo skutečně prokázáno riziko rakoviny. Přesné procento žen, které podstoupily operaci, neznám, ale snažíme se, aby preventivní gynekologické operace podstoupily všechny ženy s mutací, jejichž život by byl v ohrožení," říká Foretová a dodává, že o odstranění ženských orgánů se hovoří až díky hollywoodské herečce. V České republice je to běžně prováděný a doporučovaný zákrok.

"Provádění těchto kastrací souvisí s androgynním trendem společnosti. Stačí se podívat na módu, která je maskulinní a preferuje ženy s chlapeckými postavami, taková ochota provádět ženám kastrace je historicky nevídaná. Nikdy nebylo tolik žen kastrováno jako dnes," poukazuje doktorka Máslová na trend řešit potenciální rakovinné onemocnění radikálním způsobem.

Rakovinou vaječníků onemocní ročně zhruba 240 tisíc žen a 150 tisíc této nemoci podlehne, v České republice postihne toto onemocnění asi tisícovku žen ročně. V rizikové skupině jsou ženy po padesátce, jejichž matka nebo sestra také onemocněla rakovinou vaječníku, prsu či dělohy. Také ženy, které ještě nerodily, neužívaly antikoncepci, brzy začaly menstruovat a naopak později přešly do menopauzy. Rizikovým faktorem je také kouření, obezita a sedavý způsob života.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy