Rodí se Ježíšek. Cynikům vstup zakázán

Irena Hejdová Irena Hejdová
24. 12. 2006 0:00
Recenze - Vatikán a Hollywood se spojili, aby společně odvyprávěli ten starý příběh tak naivně, že se těžko tráví i o Vánocích. Uvnitř: TRAILER

Příběh zrození měl světovou premiéru na sklonku listopadu ve Vatikánu - v době, kdy byla šestnáctiletá představitelka Marie v pátém měsíci těhotenství. Což je ale také jediná kontroverze a pohříchu i jediná zajímavá věc, která by snad mohla tenhle jinak příliš korektní film provázet.

Snímek sleduje události tak, jak jsou popsány v Bibli a jak na ně nahlíží církev. To by ještě nevadilo, nikdo snad o Vánocích nechce Scorseseho Poslední pokušení Krista, ale pořád je to dost silná "story" na to, aby to byla taková nuda jako ve filmu Caroline Hardwickové.

Čili: hlas shůry nejdříve osloví Zachariáše s oznámením, že jeho žena bude mít dítě. Zachariáš ale neuvěří a je na něj seslán trest němoty. Poté se se stejným oznámením vydá temný hlas i za Marií; a ta už otěhotní.

Je sice vdaná za Josefa, ale ještě s ním nebydlí, takže logicky celé vesnici dojde, že ten otcem není. Chtějí ji ukamenovat, Josef ji ale ochrání. A vydají se spolu na cestu do Betléma, aby tu ve chlévě povili Ježíška.

Tam už míří tři králové, aby tu spolu s hvězdou na nebi přivítali zrození Syna božího. Herodes zatím kuje pikle v obavě z příchodu Mesiáše a jeho výběrčí daní terorizují obyvatelstvo. Snímek nepřekypuje patosem tolik, jak by se dalo čekat, na druhé straně plyne až příliš nevzrušivě ve velmi pomalém tempu.

Vše s patřičnou dávkou ušlechtilosti a vážnosti ve výrazech důstojně kráčejících mužů a oddaně se tvářících žen. Představitelé ústřední dvojice jsou patřičně mladí a krásní, Josef uhrančivý a Marie přes převážně otrávený výraz půvabná.

Příběh zrození se tu odvíjí jako ilustrovaná vyprávěnka, v níž není místo pro nic, co by katolíky mohlo pobouřit a diváky překvapit. Nejde tu přece o realismus, ale o převedení biblického příběhu, v němž nevystupují příliš realistické postavy, spíš ikony, notoricky známé. Vrcholem intimity je okamžik, kdy Marie uchopí Josefa na trhu za ruku.

Scenárista Mike Rich se inspiroval rodinným betlémem. A vskutku: strojené naivitě odpovídá i závěrečný skoro až cimrmanovsky živý obraz jako vystřižený z adventního čokoládového kalendáře.

Příběh zrození
Příběh zrození | Foto: Aktuálně.cz

Pospolu tu nad Ježíškem sedí oba šťastní prorokovi rodiče, tři králové, v pozadí přežvykuje kráva a kolem se popásá oslík a pár ovcí.

A divákům nezbývá než se ve vánočně konejšivé atmosféře vrátit zpátky k pekáčům s cukrovím a k pozorování kapra ve vaně. Pokud se do kina vůbec vypraví - takových ušlechtilých produkcí je v dopoledních svátečních programech televizí dost.

Ale jeden inovační moment tu je - film by se určitě uplatnil jako DVD příloha k Bibli. Jinak je to jen přehršel naivity. Ježíšku, sorry.

Příběh zrození (Nativity Story), USA 2006. Scénář Mike Rich, režie Catherine Hardwickeová, kamera Elliot Davis, hrají Keisha Castle-Hughesová, Oscar Isaac, Hiam Abbass, Shaun Toub a další. 101 minut, distribuce Warner Bros.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Ministerstvo životního prostředí odmítá kritiku, že fond nepočítá se stavbou solárů na brownfieldech

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítá kritiku připravovaného Modernizačního fondu (MdF), ve kterém mají být pro českou energetiku z prodeje emisních povolenek k dispozici desítky miliard korun. Pondělní upozornění Svazu moderní energetiky, že peníze z fondu zřejmě nebude možné použít na stavbu solárních elektráren na brownfieldech a v průmyslově znečištěných lokalitách, podle MŽP není pravdivé a fond s tím počítá, sdělil resort.

Svaz moderní energetiky na to reagoval slovy, že i přes to, co říká nyní ministerstvo, je v materiálu doslovně uvedeno, že se na těchto plochách stavět nebude. 

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy