Rodí se Ježíšek. Cynikům vstup zakázán

Irena Hejdová Irena Hejdová
24. 12. 2006 0:00
Recenze - Vatikán a Hollywood se spojili, aby společně odvyprávěli ten starý příběh tak naivně, že se těžko tráví i o Vánocích. Uvnitř: TRAILER

Příběh zrození měl světovou premiéru na sklonku listopadu ve Vatikánu - v době, kdy byla šestnáctiletá představitelka Marie v pátém měsíci těhotenství. Což je ale také jediná kontroverze a pohříchu i jediná zajímavá věc, která by snad mohla tenhle jinak příliš korektní film provázet.

Snímek sleduje události tak, jak jsou popsány v Bibli a jak na ně nahlíží církev. To by ještě nevadilo, nikdo snad o Vánocích nechce Scorseseho Poslední pokušení Krista, ale pořád je to dost silná "story" na to, aby to byla taková nuda jako ve filmu Caroline Hardwickové.

Čili: hlas shůry nejdříve osloví Zachariáše s oznámením, že jeho žena bude mít dítě. Zachariáš ale neuvěří a je na něj seslán trest němoty. Poté se se stejným oznámením vydá temný hlas i za Marií; a ta už otěhotní.

Je sice vdaná za Josefa, ale ještě s ním nebydlí, takže logicky celé vesnici dojde, že ten otcem není. Chtějí ji ukamenovat, Josef ji ale ochrání. A vydají se spolu na cestu do Betléma, aby tu ve chlévě povili Ježíška.

Tam už míří tři králové, aby tu spolu s hvězdou na nebi přivítali zrození Syna božího. Herodes zatím kuje pikle v obavě z příchodu Mesiáše a jeho výběrčí daní terorizují obyvatelstvo. Snímek nepřekypuje patosem tolik, jak by se dalo čekat, na druhé straně plyne až příliš nevzrušivě ve velmi pomalém tempu.

Infobox

Příběh zrození
Foto: Aktuálně.cz

Vše s patřičnou dávkou ušlechtilosti a vážnosti ve výrazech důstojně kráčejících mužů a oddaně se tvářících žen. Představitelé ústřední dvojice jsou patřičně mladí a krásní, Josef uhrančivý a Marie přes převážně otrávený výraz půvabná.

Příběh zrození se tu odvíjí jako ilustrovaná vyprávěnka, v níž není místo pro nic, co by katolíky mohlo pobouřit a diváky překvapit. Nejde tu přece o realismus, ale o převedení biblického příběhu, v němž nevystupují příliš realistické postavy, spíš ikony, notoricky známé. Vrcholem intimity je okamžik, kdy Marie uchopí Josefa na trhu za ruku.

Scenárista Mike Rich se inspiroval rodinným betlémem. A vskutku: strojené naivitě odpovídá i závěrečný skoro až cimrmanovsky živý obraz jako vystřižený z adventního čokoládového kalendáře.

Příběh zrození
Příběh zrození | Foto: Aktuálně.cz

Pospolu tu nad Ježíškem sedí oba šťastní prorokovi rodiče, tři králové, v pozadí přežvykuje kráva a kolem se popásá oslík a pár ovcí.

A divákům nezbývá než se ve vánočně konejšivé atmosféře vrátit zpátky k pekáčům s cukrovím a k pozorování kapra ve vaně. Pokud se do kina vůbec vypraví - takových ušlechtilých produkcí je v dopoledních svátečních programech televizí dost.

Ale jeden inovační moment tu je - film by se určitě uplatnil jako DVD příloha k Bibli. Jinak je to jen přehršel naivity. Ježíšku, sorry.

Příběh zrození (Nativity Story), USA 2006. Scénář Mike Rich, režie Catherine Hardwickeová, kamera Elliot Davis, hrají Keisha Castle-Hughesová, Oscar Isaac, Hiam Abbass, Shaun Toub a další. 101 minut, distribuce Warner Bros.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté na hranicích se Slovenskem zadrželi 240 migrantů a tři převaděče

Policisté od sobotního rána prověřili za 24 hodin na hranicích se Slovenskem 18 781 lidí, zadrželi 240 migrantů a tři převaděče. Vstup odepřeli 31 lidem, zpět na Slovensko vrátili 30 lidí. Policie to v neděli uvedla na Twitteru. Kontroly začaly o půlnoci ze středy na čtvrtek kvůli vysokému počtu uprchlíků, hlavně Syřanů, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska.

V sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie. Předtím se pokoušel ujet policii. Při nehodě se zranilo 21 lidí, bylo mezi nimi i pět dětí. Převaděč, který nehodu způsobil, vyvázl za volantem bez zranění.

Od zahájení kontrol do pátečního rána policie prověřila 23 521 lidí, zadržela 364 migrantů a 23 převaděčů, vstup odepřela 176 lidem, převážně ze Sýrie. Téměř tři desítky bývalých hraničních přechodů se Slovenskem i tzv. zelenou státní hranici budou stovky policistů hlídat minimálně deset dnů.

O dočasném zavedení kontrol rozhodla vláda v pondělí. Od začátku letošního roku zajistili policisté na území republiky téměř 12 tisíc migrantů, což výrazně překračuje čísla z roku 2015, kdy v Evropě vrcholila migrační krize. Zadrželi také 125 převaděčů, zatímco v minulých letech šlo řádově o jednotky či nižší desítky případů ročně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy