Recenze: Snobská anarchie, jež vznikla pro krásu skutku

Jan Gregor Jan Gregor
3. 12. 2012 14:49
Holy Motors je jedním z nejpodivnějších a nejdiskutovanějších filmů roku
Foto: Aktuálně.cz

Recenze - Patrně nejdiskutovanější film téhle sezony, Holy Motors režiséra Leose Caraxe, vstupuje pět měsíců po svém prvním českém uvedení na festivalu v Karlových Varech konečně do tuzemských kin. Už v Cannes se stal miláčkem filmových kritiků a černým koněm soutěže. Když Zlatou palmu získala nakonec Hanekeho Láska, obviňovali Caraxovi příznivci porotu ze zbabělosti, že nedokázali ocenit film, který slastně a radikálně bourá filmové konvence.

Málokterý film se dá s tak klidným svědomím doporučit ostatním s tím, že nic podobného dozajista ještě neviděli. Originalita unikátního konceptu celého filmu je nezpochybnitelná.

Foto: Aktuálně.cz

Radost z virtuálních náhražek

Sledujeme jeden den v životě pana Oscara (Caraxův dvorní herec Denis Lavant), který popojíždí po Paříži v dlouhé bílé limuzíně s šarmantní řidičkou Céline (Edith Scob). Z auta sloužícího mu jako pojízdná maskérna si odskakuje na domluvené „schůzky".

Při nich se převtěluje do cizích identit, stává se například starou žebračkou, nájemným vrahem, otcem plísnícím svou dceru, umírajícím starcem, groteskním skřetem žijícím v kanálu nebo akrobatem simulujícím choreografii akčních scén pro počítačovou animaci.

Jednotlivé segmenty napodobují různé žánry. Skeče a krátké povídky na sebe berou podobu fyzicky laděné němé komedie, sociálního dramatu, akčního filmu, muzikálu nebo třeba kýčovitého melodramatu. Pan Oscar je herec, který na sebe bere různé role v jakémsi mezisvětě mezi realitou a filmovým médiem jako takovým.

Foto: Aktuálně.cz

Chameleonsky se proměňuje před publikem, kterým jsou stejnou měrou svědci jeho performancí ve fikčním světě Caraxova filmu, tak diváci v kinech. Když mu šéf (Michel Piccoli) v limuzíně při jednom přejezdu ze schůzky na schůzku vyčte, že mu přijde unavený a zeptá se ho, proč to všechno ještě dělá, zní Oscarova odpověď: Pro krásu toho skutku.

Foto: fdc

A Holy Motors jsou cinefilním gestem, které využívá nepřeberné možnosti filmu a horuje za jeho krásu a nesmrtelnost. Svět, který pan Oscar obývá, je totiž zbaven tíhy smrti. Vrah na sebe bere podobu zavražděného, mrtvý stařík po dojemné scéně svého vlastního skonu křepce vstává z postele a konverzuje už zase jako Oscar se spoluherečkou. I Kylie Minogue coby Oscarova kolegyně z konkurenční limuzíny spáchá sebevraždu ne sama za sebe, ale v roli klamané letušky.

Zároveň ale svět, v němž Oscar jen přehrává smrtelné zápletky, prochází změnami a podle režiséra rozhodně ne k lepšímu - jedna scéna se například odehrává v ruině kdysi honosného pařížského obchodního domu. Caraxův film v mnoha momentech kritizuje odcizenost dnešní doby a kinematografie jako takové.

Foto: Aktuálně.cz

Digitální CGI obrázky vypadají směšně vedle ladného tance vášně a nenávisti, který Oscar ve ztemnělé hale provozuje se živou tanečnicí. Móda a kult ženského těla se staly fetišem, který nedokáže vydýchat ani leprechaun žijící v podzemí pod nejznámějším pařížským hřbitovem, jehož náhrobky mají ve filmu místo obvyklých epitafů odkazy na internetové stránky zemřelých.

K nostalgickým povzdechům nad stavem světa se přidávají v závěru i mluvící limuzíny, které si v obřím hangáru stěžují, že „lidé už nemají rádi stroje". Chce tím Carax říci, že radost z elegantní krásy drahých vozů už ustoupila požitkům virtuálních náhražek ve zdigitalizovaném světě?

Tíže samoty ubohých existencí

Těžko říci a v Holy Motors je skoro všechno otevřeno libovolným interpretacím. Spodním vírem Caraxových filmových simulaker prosakuje hlavně v závěrečné půlhodině melancholie: pro mě osobně bohužel pořád málo a pozdě, aby mě Caraxův vymakaný a obdivuhodný intelektuální konstrukt vzal skutečně za srdce.

Příliš prostoru věnuje režisér různým odkazům na své a cizí filmy (skeč se skřítkem je variací na jeho segment z povídkového filmu Tokio!, Edith Scobová si na obličej dává zelenou masku stejně jako před půl stoletím ve filmu Oči bez tváře), a z filmu tak chvílemi čiší konstruktérský chlad.

Jediným výjevem, který mě pohnul i citově, byl Oskarův návrat po šichtě domů, jehož povahu nechci spoilerovat. Tam poprvé se na mne přenesl z plátna pocit tíže samoty našich ubohých existencí, v rámci nichž na sebe neustále bereme různé role, ve kterých se ztrácíme, ale ke skutečně obohacujícímu mezilidskému kontaktu dochází jen zřídka. Mnohem více mě před pár lety emotivně zasáhl nedoceněný film Charlese Kaufmana Synekdocha, New York, který podobně dekonstruktivistickým způsobem zpracovává stejná témata.

Holy Motors jsou v mnoha ohledech osvěživě svobodný a anarchistický film. Ocení ho ale především cinefilní snobové, jimž činí potěšení ztrácet se v košatém labyrintu významů a interpretací, který reflektuje povahu filmového média.

Holy Motors
Žánr: Drama, Experimentální, Komedie
Režie: Leos Carax
Obsazení: Denis Lavant, Kylie Minogue, Michel Piccoli, Eva Mendes, Edith Scob, Jean-François Balmer, Elise Lhomeau
Délka: 115 min
Premiéra ČR: 29.11.2012
 

Právě se děje

před 42 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 2 hodinami

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy