První ochutnávka Hobita vzbudila mezi fanoušky nadšení

Pavel Kroulík
22. 12. 2011 17:03
První ukázka dvojfilmu představuje trpaslíky

Londýn - Spolu s trailerem na batmanovský snímek The Dark Knight Rises se v médiích objevily upoutávky na další dva velmi očekávané snímky - na sci-fi Ridleyho Scotta Prometheus a na první půli dvoudílného Hobita od Petera Jacksona.

První díl dvojfilmu, ve kterém je hlavním hrdinou Bilbo Pytlík, sice přijde do kin až 14. prosince 2012 pod názvem The Hobbit: An Unexpected Journey. Ale po průtazích a odkladech Jackson ani studio nevynechají příležitost, aby se s fanoušky podělili o to, jak probíhají práce, a získali si jejich důvěru. Hned v březnu, kdy začalo natáčení, režisér nečekaně zveřejnil desetiminutovou procházku studiem i kostymérnou. Nové zprávy a snímky se pravidelně objevují na stránkách filmu i hobitím blogu.

Foto: Aktuálně.cz

Právě zveřejněný teaser- trailer de facto ukazuje jen hlavní postavy, aby Tolkienovým příznivcům znovu připomněl jejich oblíbence. Na mnoha záběrech je Ian McKellen jako Gandalf - právě on symbolizuje kýžené propojení s Jacksonovou trilogií Pán prstenů, jíž děj Hobita předchází.

Mihne se tu také Kate Blanchettová jako královna Galadriel; to kromě jejího angažmá potvrzuje i zprávy, že adaptace obsáhne motivy z dalších Tolkienových knih, Silmarillionu a Nedokončených příběhů. Její postava se totiž přímo v Hobitovi nevyskytuje.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Na začátku traileru se objeví „starý" Bilbo Pytlík v podání 70letého Iana Holma, který zvárnil populárního hobita v Pánovi prstenů. Hlavní postavou trilogie byl ale Bilbův synovec Frodo, jehož hrál Elijah Wood. Holm se k Frodovi nyní v komentáři obrací a říká, že mu o někdejších dobrodružstvích neřekl vše.

A pak se již propadáme do scén knihy Hobit a vidíme mladého Bilba v podání britského herce Martina Freemana známého ze seriálu Kancl, filmové Lásky nebeské či Stopařova průvodce po galaxii. Pokud lze z ukázky soudit, je nový ústřední herec se svým kulatým obličejem velmi uvěřitelný a přirozený. Vypadá méně dětsky než Woodův Frodo, ale stále dost váhá mezi zápecnictvím, chutí k dobrodružství a odvahou - jak se na správného hobita sluší.

Velký prostor mají v ukázce trpaslíci, se kterými se Bilbo vypraví na cestu za pokladem. Právě tito populární nerudové patří k oblíbeným Tolkienovým figurám a fanoušci o jejich podobě často diskutovali. V traileru nechybí jejich úvodní setkání s Bilbem v jeho noře a známá scéna, kdy za tmy začnou svými „hlubokými hrdelní hlasy" zpívat tajemnou píseň (Znal naše kouzla zemský klín/když náš rod v třesku kovadlin/ kul klenoty a temnoty/zaháněl v slujích, kde spal stín). Tato melodie také z velké části podkresluje trailer.

Peter Jackson na Comic-Conu
Peter Jackson na Comic-Conu | Foto: Reuters

Jeho účel je víc než jasný a Geoff Boucher z Los Angeles Times to pojmenoval přesně: „Přestože je vše příliš letmé, stačilo to, aby se rozbušila srdce fanoušků." List Washington Post ve stejném duchu dodává: "Slyšíte ten hluk? To srdce příznivců JRR Tolkiena a milovníků režiséra Jacksona pláčí z radosti." Jediná chyba prý je, že film přijde až za rok.

Žádné další podrobnosti však spolu s trailerem zveřejněny nebyly. Dokonce ani není oficiálně známo, zda se ještě stále natáčí. Každopádně po práci na place musí následovat dlouhé postprodukční práce - a vzhledem k tomu, že nebyly v ukázce žádné akční, epické nebo trikové scény, zřejmě se ještě pracuje před kamerou. 

Hlavním důvodem průtahů se startem natáčení nejprve byly finanční problémy koprodukčního studia MGM; poté bylo ve hře i to, že se kvůli sporům s odbory nebude točit na Zélandu. Nakonec se ale vše uklidnilo. Dvojfilm se tak točí (nebo točil) ve studiích ve Wellingtonu a exteriérech Nového Zélandu, jehož krajinu si většina fanoušků spojuje se Středozemí. Jak je u vícedílných výpravných děl obvyklé, oba díly vznikají najednou.

Jackson v létě potvrdil, že hodlá natáčet Hobita nejen ve 3D, což se vědělo již poměrně dlouho, ale dodal, že navíc rychlostí 48 okének za vteřinu. Pokud je to pravda, bude spolu s Jamesem Cameronem, který tímto postupem hodlá natáčet pokračování Avatara, jedním z technických průkopníků nové vizuální kvality.

Navíc bude velmi pravděpodobně Hobit v kinech dříve než Avatar 2. Není přitom známo, o kolik by se tím prodražily původně zvažované náklady 500 milionů dolarů za oba díly - což má dělat z Hobita nejdražší film všech dob.

Foto: Aktuálně.cz

Přes spoustu neznámých už vyvolal trailer vlnu diskusí a z většiny je cítit nostalgickou radost a nadšení. Skeptici sice namítají, že by hladoví fanoušci sáhli po čemkoli, každopádně většina ohlasů obsahuje výkřik „Tolkien je zpátky!"

Server www.ibtimes.com shrnuje poznatky z diskuse nad první ukázkou do několika bodů. Velké pochvaly se dostává hudbě, která hrála v Pánovi prstenů spíš roli podkresu. Nadšeně je přijímána zmíněná trpasličí píseň pojmenovaná Misty mountains (Mlžné hory).

Ohlasy kromě návratu Ian McKellena mluví o tom, že se zcela jistě objeví i Hugo Weaving jako Elrond a že se tu skutečně mihne i Elijah Wood jako Frodo. Vrátit se má také Orlando Bloom (Legolas) a Christopher Lee (Saruman).

Původně fanoušci počítali, že prvky, které nejsou v Hobitovi, se objeví až ve druhé časti dvojfilmu, aby vše navazovalo na mytologii Středozemě. Záběr na Galadriel však podle nich naznačuje, že se její příběh začne odvíjet hned od počátku. Objeví se i další postavy a bytosti, které nejsou v Hobitovi (jednou z nich má být nekromancer).

Foto: New Line Cinema

Nepotvrdily se prý obavy, že 3D natáčení promění charakter krajiny Středozemě, a hlavně to, že 39letý Freeman nebude dobrým Bilbem. Všichni ho naopak chválí a kvitují, že to není jen druhý Frodo; navíc prý skvěle navazuje na Bilba v Holmově podání.

Fanoušky pochopitelně zklamalo, že neviděli stvoření jako obří pavouky a skřety, natož draka Šmaka hlídajícího poklad. Uklidnit je ale má informace, že si ho Jackson schovává do další ukázky, neboť bude plně vytvořen v počítači. Jako bonus pro znalé ho má namluvit Benedict Cumberbatch - tedy herec, s nímž Freeman hraje ve skvělé sérii BBC Sherlock (Cumberbatch ztvárnil geniálního detektiva, Freeman doktora Watsona).

Pochvaly se dostalo i trpaslíkům; prý občas působí směšně - ale je to ta pravá směs směšnosti a hrozivosti. Pokud na vizuálu působily některé jejich kostýmy i paruky divně, ve filmu fungují stoprocentně.

Jednou z mála jistot byl návrat Andyho Serkise do úlohy Gluma, respektive hobita Smeagola. Puristi si nicméně v souvislosti s touto postavou stěžují, že jeskyně, ve které Bilbo bojuje o kouzelný Prsten s Glumem, je příliš osvětlená. Strašidelný efekt, kdy hádanky znějí ve tmě, je ten tam. Přesto panuje shoda, že ukázka se nese v patřičně temném a strašidelném tónu a není se prý třeba obávat, že Jackson pojmul Hobita jen jako roztomilou pohádku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 31 minutami

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy