První ochutnávka Hobita vzbudila mezi fanoušky nadšení

Pavel Kroulík
22. 12. 2011 17:03
První ukázka dvojfilmu představuje trpaslíky

Londýn - Spolu s trailerem na batmanovský snímek The Dark Knight Rises se v médiích objevily upoutávky na další dva velmi očekávané snímky - na sci-fi Ridleyho Scotta Prometheus a na první půli dvoudílného Hobita od Petera Jacksona.

První díl dvojfilmu, ve kterém je hlavním hrdinou Bilbo Pytlík, sice přijde do kin až 14. prosince 2012 pod názvem The Hobbit: An Unexpected Journey. Ale po průtazích a odkladech Jackson ani studio nevynechají příležitost, aby se s fanoušky podělili o to, jak probíhají práce, a získali si jejich důvěru. Hned v březnu, kdy začalo natáčení, režisér nečekaně zveřejnil desetiminutovou procházku studiem i kostymérnou. Nové zprávy a snímky se pravidelně objevují na stránkách filmu i hobitím blogu.

Foto: Aktuálně.cz

Právě zveřejněný teaser- trailer de facto ukazuje jen hlavní postavy, aby Tolkienovým příznivcům znovu připomněl jejich oblíbence. Na mnoha záběrech je Ian McKellen jako Gandalf - právě on symbolizuje kýžené propojení s Jacksonovou trilogií Pán prstenů, jíž děj Hobita předchází.

Mihne se tu také Kate Blanchettová jako královna Galadriel; to kromě jejího angažmá potvrzuje i zprávy, že adaptace obsáhne motivy z dalších Tolkienových knih, Silmarillionu a Nedokončených příběhů. Její postava se totiž přímo v Hobitovi nevyskytuje.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Na začátku traileru se objeví „starý" Bilbo Pytlík v podání 70letého Iana Holma, který zvárnil populárního hobita v Pánovi prstenů. Hlavní postavou trilogie byl ale Bilbův synovec Frodo, jehož hrál Elijah Wood. Holm se k Frodovi nyní v komentáři obrací a říká, že mu o někdejších dobrodružstvích neřekl vše.

A pak se již propadáme do scén knihy Hobit a vidíme mladého Bilba v podání britského herce Martina Freemana známého ze seriálu Kancl, filmové Lásky nebeské či Stopařova průvodce po galaxii. Pokud lze z ukázky soudit, je nový ústřední herec se svým kulatým obličejem velmi uvěřitelný a přirozený. Vypadá méně dětsky než Woodův Frodo, ale stále dost váhá mezi zápecnictvím, chutí k dobrodružství a odvahou - jak se na správného hobita sluší.

Velký prostor mají v ukázce trpaslíci, se kterými se Bilbo vypraví na cestu za pokladem. Právě tito populární nerudové patří k oblíbeným Tolkienovým figurám a fanoušci o jejich podobě často diskutovali. V traileru nechybí jejich úvodní setkání s Bilbem v jeho noře a známá scéna, kdy za tmy začnou svými „hlubokými hrdelní hlasy" zpívat tajemnou píseň (Znal naše kouzla zemský klín/když náš rod v třesku kovadlin/ kul klenoty a temnoty/zaháněl v slujích, kde spal stín). Tato melodie také z velké části podkresluje trailer.

Peter Jackson na Comic-Conu
Peter Jackson na Comic-Conu | Foto: Reuters

Jeho účel je víc než jasný a Geoff Boucher z Los Angeles Times to pojmenoval přesně: „Přestože je vše příliš letmé, stačilo to, aby se rozbušila srdce fanoušků." List Washington Post ve stejném duchu dodává: "Slyšíte ten hluk? To srdce příznivců JRR Tolkiena a milovníků režiséra Jacksona pláčí z radosti." Jediná chyba prý je, že film přijde až za rok.

Žádné další podrobnosti však spolu s trailerem zveřejněny nebyly. Dokonce ani není oficiálně známo, zda se ještě stále natáčí. Každopádně po práci na place musí následovat dlouhé postprodukční práce - a vzhledem k tomu, že nebyly v ukázce žádné akční, epické nebo trikové scény, zřejmě se ještě pracuje před kamerou. 

Hlavním důvodem průtahů se startem natáčení nejprve byly finanční problémy koprodukčního studia MGM; poté bylo ve hře i to, že se kvůli sporům s odbory nebude točit na Zélandu. Nakonec se ale vše uklidnilo. Dvojfilm se tak točí (nebo točil) ve studiích ve Wellingtonu a exteriérech Nového Zélandu, jehož krajinu si většina fanoušků spojuje se Středozemí. Jak je u vícedílných výpravných děl obvyklé, oba díly vznikají najednou.

Jackson v létě potvrdil, že hodlá natáčet Hobita nejen ve 3D, což se vědělo již poměrně dlouho, ale dodal, že navíc rychlostí 48 okének za vteřinu. Pokud je to pravda, bude spolu s Jamesem Cameronem, který tímto postupem hodlá natáčet pokračování Avatara, jedním z technických průkopníků nové vizuální kvality.

Navíc bude velmi pravděpodobně Hobit v kinech dříve než Avatar 2. Není přitom známo, o kolik by se tím prodražily původně zvažované náklady 500 milionů dolarů za oba díly - což má dělat z Hobita nejdražší film všech dob.

Foto: Aktuálně.cz

Přes spoustu neznámých už vyvolal trailer vlnu diskusí a z většiny je cítit nostalgickou radost a nadšení. Skeptici sice namítají, že by hladoví fanoušci sáhli po čemkoli, každopádně většina ohlasů obsahuje výkřik „Tolkien je zpátky!"

Server www.ibtimes.com shrnuje poznatky z diskuse nad první ukázkou do několika bodů. Velké pochvaly se dostává hudbě, která hrála v Pánovi prstenů spíš roli podkresu. Nadšeně je přijímána zmíněná trpasličí píseň pojmenovaná Misty mountains (Mlžné hory).

Ohlasy kromě návratu Ian McKellena mluví o tom, že se zcela jistě objeví i Hugo Weaving jako Elrond a že se tu skutečně mihne i Elijah Wood jako Frodo. Vrátit se má také Orlando Bloom (Legolas) a Christopher Lee (Saruman).

Původně fanoušci počítali, že prvky, které nejsou v Hobitovi, se objeví až ve druhé časti dvojfilmu, aby vše navazovalo na mytologii Středozemě. Záběr na Galadriel však podle nich naznačuje, že se její příběh začne odvíjet hned od počátku. Objeví se i další postavy a bytosti, které nejsou v Hobitovi (jednou z nich má být nekromancer).

Foto: New Line Cinema

Nepotvrdily se prý obavy, že 3D natáčení promění charakter krajiny Středozemě, a hlavně to, že 39letý Freeman nebude dobrým Bilbem. Všichni ho naopak chválí a kvitují, že to není jen druhý Frodo; navíc prý skvěle navazuje na Bilba v Holmově podání.

Fanoušky pochopitelně zklamalo, že neviděli stvoření jako obří pavouky a skřety, natož draka Šmaka hlídajícího poklad. Uklidnit je ale má informace, že si ho Jackson schovává do další ukázky, neboť bude plně vytvořen v počítači. Jako bonus pro znalé ho má namluvit Benedict Cumberbatch - tedy herec, s nímž Freeman hraje ve skvělé sérii BBC Sherlock (Cumberbatch ztvárnil geniálního detektiva, Freeman doktora Watsona).

Pochvaly se dostalo i trpaslíkům; prý občas působí směšně - ale je to ta pravá směs směšnosti a hrozivosti. Pokud na vizuálu působily některé jejich kostýmy i paruky divně, ve filmu fungují stoprocentně.

Jednou z mála jistot byl návrat Andyho Serkise do úlohy Gluma, respektive hobita Smeagola. Puristi si nicméně v souvislosti s touto postavou stěžují, že jeskyně, ve které Bilbo bojuje o kouzelný Prsten s Glumem, je příliš osvětlená. Strašidelný efekt, kdy hádanky znějí ve tmě, je ten tam. Přesto panuje shoda, že ukázka se nese v patřičně temném a strašidelném tónu a není se prý třeba obávat, že Jackson pojmul Hobita jen jako roztomilou pohádku.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 29 minutami

Seriál běžců v Ruce vyhráli Klaebo a Johaugová, Razýmová byla 22.

Třídílné zahájení Světového poháru v běhu na lyžích ve finské Ruce vyhráli norští favorité Therese Johaugová a Johannes Hösflot Klaebo. Nejlepší z českých reprezentantek Kateřina Razýmová se v dnešní závěrečné stíhačce na 10 km volně posunula na celkové 22. místo, Michal Novák v patnáctikilometrovém závodu klesl na 38. pozici.

Celková vítězka seriálu z minulé sezony Johaugová startovala po sobotním triumfu na klasické desítce jako první a podle očekávání svůj náskok ještě zvýšila. Druhá dojela s odstupem 47 sekund ve skupině pronásledovatelek Ruska Taťjana Sorinová, jež dosáhla na stupně vítězů poprvé v kariéře. Třetí místo obsadila Švédka Ebba Anderssonová.

Razýmová vyjela na trať s číslem 30 a v průběhu závodu se propracovala až na konečnou 22. pozici ve spurtu v chumlu závodnic. Deset kilometrů zvládla ve čtrnáctém nejlepším čase. Třicátý čas zaběhla ve stíhačce Kateřina Janatová, jež díky tomu získala první bod v sezoně. Celkově byla klasifikována v páté a Petra Nováková s Petrou Hynčicovou v šesté desítce.

"Spravila jsem si náladu po sobotě," připomněla Razýmová svou 27. pozici z klasické desítky. "I když je bruslení moje slabší disciplína a startovala jsem až ze 30. místa, tak se mi dařilo postupně sjíždět soupeřky. Celý závod jsem si sice odtáhla sama, ale když člověk sjíždí, tak je to pro něho povzbuzení a dodává mu to síly. Takže 14. nejrychlejší čas považuji s ohledem na to, že jsem nejela ve skupině, za dobrý výkon. Cítila jsem, že mám hodně sil," uvedla Razýmová v tiskové zprávě svazu.

V mužské stíhačce se na rozdíl od závodu žen rozhodovalo až v závěru. Vítěz sobotní klasické patnáctky Klaebo sice startoval s půlminutovým náskokem před Rusem Alexandrem Bolšunovem a krajanem Emilem Iversenem, ale zvolil rozvážnější tempo a v polovině závodu už jela tříčlenná skupina pohromadě. Sázka na závěr Klaebovi vyšla ideálně - ve stoupání těsně před cílem podle očekávání nastoupil a soupeře setřásl. Druhý dojel vítěz SP z minulé sezony Bolšunov, třetí byl Iversen.

Klaebo díky 39. vítězství v kariéře předstihl v historickém pořadí běžců Pettera Northuga a stíhá další norskou legendu Björna Dählieho, jenž má na kontě 46 výher.

Nejlepší z Čechů Novák startoval stejně jako Razýmová s třicítkou a ještě na 10. kilometru bodované místo držel. Pak mu ale došly síly a propadl se na 38. pozici. Adam Fellner obsadil 64. místo.

Po zrušení závodů v Lillehammeru kvůli pandemii koronaviru plánovaných na příští víkend pokračuje SP běžců na lyžích za dva týdny v Davosu.

SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko):

Muži - stíhací závod 15 km volně: 1. Klaebo (Nor.) 35:09,8, 2. Bolšunov (Rus.) -0,7, 3. Iversen -3,0, 4. Holund (oba Nor.) -19,5, 5. Niskanen (Fin.) -27,3, 6. Musgrave (Brit.) -27,7, 7. Červotkin -32,9, 8. Bělov -33,4, 9. Melničenko (všichni Rus.) -35,9, 10. Hakola (Fin.) -37,1, …38. Novák -2:41,7, 64. Fellner (oba ČR) -5:33,9.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 33 závodů): 1. Klaebo 296, 2. Bolšunov 257, 3. Iversen 219, 4. Holund 176, 5. Musgrave 148, 6. Niskanen 147, …42. Šeller (ČR) 9, 49. Novák 2.

Ženy - stíhací závod 10 km volně: 1. Johaugová (Nor.) 25:06,2, 2. Sorinová (Rus.) -47,0, 3. Anderssonová -48,6, 4. Karlssonová (obě Švéd.) -50,8, 5. Brennanová (USA) -52,5, 6. Fossesholmová (Nor.) -54,8, 7. Svahnová -1:06,9, 8. Dahlqvistová (obě Švéd.) -1:08,8, 9. Niskanenová (Fin.) -1:14,5, 10. Něprjajevová (Rus.) -1:15,6, …22. Razýmová -2:27,0, 48. Janatová -4:21,6, 56. Nováková -5:49,6, 59. Hynčicová (všechny ČR) -6:25,4.

Průběžné pořadí SP (po 4 z 33 závodů): 1. Johaugová 301, 2. Sorinová 252, 3. Anderssonová 203, 4. Karlssonová 188, 5. Brennanová 177, 6. Svahnová 166, …25. Razýmová 40, 46. Janatová 1.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Hronek bude hrát v Hradci Králové do konce roku

Detroitský obránce Filip Hronek bude pokračovat v extraligovém Hradci Králové, kterému vypomáhá od začátku hokejové sezony. Třiadvacetiletý český reprezentant se dohodl s Mountfieldem na prodloužení smlouvy do konce kalendářního roku. Klub to uvedl na svém twitterovém účtu.

NHL předběžně plánovala při pandemii koronaviru odložený start nového ročníku na 1. ledna, ale termín je stále nejistý. Hronek v této sezoně nasbíral ve 14 zápasech 14 bodů za pět branek a devět asistencí, díky čemuž je nejproduktivnějším obráncem extraligy. Původně byl domluven na spolupráci s mateřským klubem do konce listopadu.

Detroit draftoval Hronka v roce 2016 ve druhém kole na 53. pozici. Následně odešel talentovaný bek už s 41 extraligovými starty a čtyřmi body za čtyři asistence z Hradce Králové do Saginawu do OHL. Následně nastupoval na farmě v týmu Grand Rapids v AHL, s který v roce 2017 získal Calder Cup.

Do sestavy Detroitu se Hronek prosadil od sezony 2018/19 a v NHL má na kontě 111 zápasů a 54 bodů za 14 branek a 40 asistencí. Českou republiku reprezentoval na posledních dvou světových šampionátech. Loni v Bratislavě byl vyhlášen nejlepším obráncem turnaje a dostal se i do All Star týmu.

V této sezoně nechyběl před třemi týdny ani na turnaji Karjala, kde si ve třech zápasech připsal gól a asistenci a v posledním utkání s Ruskem vedl tým jako kapitán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy