Portmanová a Harington ano, Chastainová ne. Režisér vystřihl herečku z filmu natočeného v Praze

Foto: Shayne Laverdière
Kultura Kultura, AFP
5. 2. 2018 14:56
Režisér Xavier Dolan, označovaný za miláčka festivalového publika v Cannes, vzbuzuje velká očekávání svým příštím filmem. Obsadil do něj herce Kita Haringtona, Natalii Portmanovou či Susan Sarandonovou. Štáb osm dnů natáčel v Česku, od hlavního města získal podporu ve výši milion korun. Nyní režisér ze snímku vystřihl postavu herečky Jessicy Chastainové.

Kanadský režisér Xavier Dolan oznámil, že ze svého nadcházejícího filmu The Death and Life of John F. Donovan vystřihl postavu, kterou ztvárnila Američanka Jessica Chastainová. Učinil tak po vyhodnocení prvního hrubého sestřihu, jenž trval přes čtyři hodiny.

"Jednu věc musíte slyšet ode mě. Po dlouhém přemýšlení jsem se rozhodl vystřihnout z filmu postavu Jessicy Chastainové," napsal osmadvacetiletý režisér v neděli na Instagram. Prý šlo o dramaturgický zásah, nesouvisí tedy s tím, jaký výkon herečka odvedla.

Chastainová, již tvůrci propagovali i na první sadě plakátů, měla hrát zápornou postavu. Režisér ale nyní usoudil, že do příběhu nezapadala.

Se zbytkem snímku je Dolan prý "víc než spokojený" a těší se, až ho ukáže divákům. Datum premiéry nicméně zatím nestanovil.

Film se má odehrávat deset let po smrti americké televizní hvězdy jménem Donovan. Vyprávět bude o jedenáctiletém britském fanouškovi, kterého tato celebrita uhranula. "Sledoval každé jeho televizní vystoupení, měl pokoj posetý jeho plakáty a tajně si s ním korespondoval," popsal dříve Dolan.

Přátelství mezi chlapcem a televizní hvězdou se však ve snímku prozradí a způsobí pozdvižení.

Chlapcovu matku ztvární Natalie Portmanová, Donovana Kit Harington, známý jako Jon Sníh ze seriálu HBO Hra o trůny. Dále ve filmu účinkují Kathy Batesová známá z Titanicu, držitelka Oscara Susan Sarandonová nebo zpěvačka Adele.

Dolan na sebe roku 2014 upozornil dramatem Mami!, za nějž získal cenu poroty na festivalu v Cannes. Předloni tatáž přehlídka udělila Velkou cenu Dolanovu zatím poslednímu, už kritičtěji přijatému titulu Je to jen konec světa. The Death and Life of John F. Donovan je v pořadí sedmým režisérovým dílem a jeho prvním v angličtině. 

Dolanův štáb vloni v březnu část scén natočil na zámku Slapy a přímo v Praze, celkem v Česku strávil osm dnů. O pět měsíců později hlavní město oznámilo, že filmu přispěje milionem korun ze svého nového nadačního fondu. Jmenuje se Prague Film Fund a sloužit má k podpoře kinematografických děl, jež mohou metropoli udělat reklamu v zahraničí.

"Vybrali jsme projekty, které reprezentují Prahu jako atraktivní město," vysvětlila tehdy předsedkyně magistrátního výboru pro kulturu Eliška Kaplicky Fuchsová za ANO.

Město celkovou částku 5,3 milionu korun rozdělilo mezi čtyři žadatele. Po dvou milionech dostaly snímky The Ring a Prostě vstaň, 300 tisíc korun obdržel chystaný titul Ein Sommer in Prag.

Koncem minulého měsíce Xavier Dolan oznámil, že už pracuje na dalším projektu. Jeho osmý film se bude jmenovat Matt & Max a půjde o intimní drama natočené ve francouzštině v autorově rodném Quebecu.

Pojednávat má o dvojici přátel, jimž táhne na třicítku. "Chci mluvit o homosexualitě a o tom, jak s ní žijeme, jak ji vnímáme, jak ji označujeme, jak k ní přistupujeme jako společnost," vypočítal režisér.

Téma prý chtěl původně zpracovat již v The Death and Life of John F. Donovan, z něj se ale nakonec stala "spíš pocta rodinným dramatům z 90. let minulého století než hluboká reflexe toho, co znamená být gay". 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 2 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy