reklama
 
 

Vítězem španělských filmových cen Goya je Knihkupectví. Španělské snímky uvidí v únoru i Česko

4. 2. 2018 10:13
Vítězem letošních španělských filmových cen Goya se stal snímek režisérky Isabely Coixetové The Bookshop (Knihkupectví). Vznikl podle románu anglické spisovatelky Penelopy Fitzgeraldové z roku 1978 o vdově, jež si v ospalém přístavním městě otevře knihkupectví. Film si odnesl také ocenění za nejlepší režii a nejlépe adaptovaný scénář. Se španělskou kinematografií se v rámci festivalu La Película setkají v únoru a začátkem března také čeští diváci.

Nejúpěšnějším filmem letošního dvaatřicátého ročníku španělských filmových cen Goya je ovšem historický smímek Handia (Obr) od baskické režisérské dvojice Jon Garaño a Aitor Arregi. Získal celkem devět sošek - bronzových bust španělského malíře Franciska Goyi.

Příběh dvou bratrů je zasazený na baskický venkov v roce 1836. Silný vztah sourozenců, z nichž jeden je "nejvyšším mužem" tehdejšího světa, v něm překonává chudobu, rivalitu v lásce, válku i modernizaci. Film získal mimo jiné cenu za nejlepší herecký debut (Eneko Sagardoy) a původní scénář.

Ceny Goya uděluje Španělská akademie umění a kinematografie ve 29 kategoriích. Laureátem je i český herec Miroslav Táborský. Ten získal cenu v roce 1999 v kategorii herec-objev roku za roli ve filmu Dívka tvých snů.

Španělsky mluvené filmy si užije i tuzemské publikum, od 13. února do 4. března bude v Praze, Ostravě, Hradci Králové a Brně probíhat festival španělského a latinskoamerického filmu La Película.

Na programu je například čtyřmi soškami Goya ocněný thriller Pozdě na hněv, historický film z období španělské občanské války Nejistá sláva, komedie Marisa v lesích či aktuální ironický snímek o praktikách současné politiky Selfíčko. Chybět nebudou ani aktuální snímky z Mexika, Venezuely či Panamy.

Festival přestaví také Carlose Sauru, který je vedle Luise Buňuela a Pedra Almdóvara nejvýznačnějším španělským režisérem. Diváci uvidí nový dokument o této osobě. 

A je to tady - program je venku! Na své si přijdou milovníci hororů, thrillerů, historických filmů, dramat i komedií. A nezapomeňte na dokumenty, rozhodně stojí za pozornost. Podívejte se, prostudujte a začněte plánovat! Program: http://bit.ly/2BxQdrB Ya está aquí - ¡el programa del festival! Hay películas para todos los gustos: terror, thriller, cine histórico, drama o comedia. Y no te olvides de los documentales, que son dignos merecedores de tu atención. ¡Échale un vistazo y comienza a planificar tu asistencia! El programa: http://bit.ly/2ncehfx

Zveřejnil(a) La Película dne 27. Leden 2018

"Ačkoliv je Saura klasikem španělské i světové kinematografie, neexistuje o něm mnoho knih a ještě méně najdeme filmů," říká dramaturg La Películy David Čeněk.

"O Saurovi se ví, že nerad mluví o svém díle, což režiséra tohoto dokumentu vedlo k neobvyklému přístupu. Oslovil všechny potomky Saurova klanu a nechal je vyprávět o otci a jeho práci," dodává. 

Výsledkem je vrstevnatý příběh filmů a života španělského tvůrce, který v lednu oslavil šestaosmdesáté narozeniny.

autoři: ČTK, Kultura | 4. 2. 2018 10:13

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama