HBO bude poprvé vysílat v arabštině a hebrejštině. Uvede seriál o válce v Gaze

ČTK ČTK
8. 8. 2019 7:57
Televize HBO začne příští týden vysílat desetidílný hraný seriál Our Boys (Naši chlapci) o událostech, které před rokem 2014 vedly k válce v palestinském Pásmu Gazy. V konfliktu zemřelo přes 2200 Palestinců, z nichž polovinu tvořili civilisté. Na izraelské straně bylo 73 mrtvých, hlavně vojáků. Česká HBO první dvě epizody uvede v úterý 13. srpna.
Česká HBO první dvě epizody seriálu uvede v úterý 13. srpna. | Video: HBO

HBO bude poprvé vysílat seriál v hebrejštině a v arabštině, pořad má mít anglické titulky.

Snímek z Našich chlapců.
Snímek z Našich chlapců. | Foto: HBO

Spoluautory jsou Joseph Cedar, který byl dvakrát nominován na Oscara za nejlepší cizojazyčný film, Hagaj Levi, jenž byl oceněn Zlatým glóbem, a palestinský občan Izraele Taufík abú Vaíl, který za film Žízeň dostal cenu kritiků ve francouzském Cannes.

Izrael zahájil válku proti Pásmu Gazy v červenci 2014 po raketových útocích, které z Pásma Gazy vedlo radikální hnutí Hamás. Útoky byly odvetou za intenzivní vojenskou operaci, při níž Izraelci na okupovaném Západním břehu Jordánu zatýkali členy této skupiny a pátrali po únoscích a vrazích tří izraelských mladíků. Jejich těla byla nalezena až 14 dní po únosu.

Potom tři Izraelci u Jeruzaléma upálili šestnáctiletého Palestince Muhammada abú Chudajra z východního Jeruzaléma. Boje v pásmu následně trvaly 51 dní.

Joseph Cedar řekl, že s kolegy usilovali o citlivý žurnalistický přístup. "Snažili jsme se dostat na obrazovky něco, co bude nejblíže skutečným událostem, nebo alespoň jak my je chápeme," citovala ho agentura AP.

Jeho kolega Levi počítá s potížemi. "Řekněme si upřímně, budou na nás útočit zprava, zleva, budou to Arabové i Židé. Bude to těžké pro všechny," avizuje.

Abú Vaíl pak upozorňuje, že "půjde o film, který neuspokojí ani Izraelce, ani Palestince". Doufá ale, že je osloví a možná i změní něčí názor.

Snímek z Našich chlapců.
Snímek z Našich chlapců. | Foto: HBO

Přípravy na film začaly v roce 2015, točilo se v okolí Jeruzaléma, aby byly scény autentické.

Děj je točen z pohledu abú Chudajrovy rodiny, jednoho agenta izraelské kontrarozvědky a abú Chudajrových vrahů.

Dva z nich soud poslal do vězení na doživotí, jednoho na 21 let. Všichni přiznali, že motivem jejich činu byla msta za smrt tří židovských mladíků. Jeden z jejich vrahů byl v Izraeli odsouzen na doživotí, dva byli zastřeleni při přestřelce s vojáky.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Johaugová suverénně ovládla severskou Ski Tour

Norská běžkyně na lyžích Therese Johaugová s naprostou převahou vyhrála stíhací závod na 15 kilometrů klasickou technikou na závěr severské Ski Tour. Vedoucí závodnice Světového poháru dorazila v Trondheimu do cíle s náskokem tří minut a 40 sekund před krajankou Heidi Wengovou, nadvládu domácích závodnic podtrhla třetím místem Ingvild Flugstad Östbergová.

Jednatřicetiletá Johaugová byla ve finále premiérové Ski Tour i při výrazném vstupním náskoku podle očekávání nejrychlejší ženou na trati. Nejvíce se k ní časem přiblížila další Norka Astrid Uhrenholdt Jacobsenová, jež byla o 44,8 sekundy pomalejší a cílem proběhla na pátém místě za Švédkou Ebbou Anderssonovou. Jediná česká účastnice v ženské kategorii Kateřina Janatová Ski Tour plánovaně ukončila po bodovaném 21. místě v úterním sprintu v Aare.

před 23 minutami

Na Karlovarsku spadl strom na autobus, lehce zraněni byli dva lidé

V Krásném Jezu na Karlovarsku spadl vinou silného větru strom na autobus v zastávce u železniční stanice. Lehce zraněni byli dva lidé, řekl krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva. Záchranáři je ošetřili na místě.

Muž údajně upadl ve vozidle a na ženu spadla větev při vystupování z vozidla. "Autobus stál v zastávce. Místo na silnici I/20 (hlavní tah z Plzně na Karlovy Vary) je průjezdné," dodal.

Další zprávy