Mamuti předběhli důchodce na procházce

Kamil Fila Kamil Fila
20. 3. 2008 12:08
Českému žebříčku kin kraluje 10 000 let př. n. l.

Praha Přes veškerá varování publikum chodí na pravěký pseudohistorický snímek 10 000 let př. n. l., který má pěkné plakáty a reklamy v metru. Otrávenost posledním velkopodívanou od režiséra Rolanda Emmericha ale narůstá. O tomto filmu se zkrátka lépe dělají vtipy než se na něj dívá. Vyprávět si je mezi sebou po Kristu, po ránu i k večeru může zatím 20 tisíc českých diváků.

Čtěte více: Jak moc byli lidé v pravěku dementní?

Lobotomie vládne i druhému místu, tentokrát jde o pohádku Zdeňka Trošky Nejkrásnější hádanka. Schválně, zkuste se dětí po skončení filmu zeptat, o čem byl, a položit jim některé hádanky z něj. Výsledky budou pozoruhodné.

Nejkrásnější hádanka
Nejkrásnější hádanka | Foto: Falcon

Již téměř 114 tisíc diváků za první měsíc a víkendových 19 a půl tisíce mohou poskytnout pěkný sociologický vzorek, v čem spočívá obliba "českých výrobků" jejichž jedinou kvalitou je právě ona načančaná českost.

Třetí v žebříčku  co do počtu diváků  je psychologický snímek Vladimíra Michálka o Rodičích a dětech. Na procházku s Josefem Sommerem a Davidem Novotným v rolích otce a syna šlo minulý víkend 15 tisíc lidí; celkem už na generační putování a potlach vyrazilo téměř 38 a půl tisíce. To je u tak intimně a neefektně laděného díla úspěch, k němuž ovšem jistě přispěla důkladná mediální kampaň. I umění a zpověď je třeba umět prodat.

Zajímavé je porovnání návštěvnosti a tržeb. Troškův film má o trošku lepší návštěvnost (při počtu 30 kopií), ale menší tržby než Michálkův film s 21 kopiemi. O rodičích a dětech se totiž hraje hlavně ve větších městech, zatímco Troška je král maloměst a vesnic.

Čtěte více: Nejkrásnější hádanka: Proč Troška zase natočil idylu?

Čtvrté místo má tentokrát Let´s Dance 2 pro velkoměstskou mládež. Za tři týdny promítání jej z této cílovky vidělo přes 67 tisíc diváků; z toho za minulý víkend 12 700.

Foto: Aktuálně.cz

Páté místo s 10,5 divákú okupuje neúnavný Asterix a olympijské hry, který v sobě zosobňuje téměř stejné zlo jako chystaná olympiáda v Pekingu. Bohužel lepší dětské filmy kina momentálně nenabízejí.

Čtěte více:
Proklatě česká roadmovie: O rodičích a dětech 
Nový Asterix trhá olympijský rekord v trapnosti

Šestá je řídká akčňárna Jumper a osmá překombinovaná rádoby indianajonesovka Lovci pokladů: Kniha tajemství. Už aby tady byl pravý Indiana nebo comiksy Iron Man a Wanted, které už podle trailerů slibují slušnější zábavu.

Mezi Jumperem a Lovci pokladů se drží oscarová Tahle země není pro starý, která je bez ironie napínavější, vtipnější a akčnější, než tyhle dva naprosto zbytečné filmy. Na nové bratry Coeny se zatím přišlo podívat 35,5 tisíce českých diváků, z toho minulý víkend jich bylo 5200.

Devátou příčku zastává Občan Havel, fenomén mezi českými dokumenty. Překonal už magickou hranici 100 tisíc diváků, což se dosud žádnému dokumentu v porevolučních dějinách nepodařilo. Však taky hezky shrnuje značnou část našich porevolučních dějin

Foto: Bioscop

Desátý Rambo: Do pekla a zpět, který citlivým způsobem vypovídá o hrozivé politické situaci v Barmě, vydělal za víkend víc než celý festival Jeden svět, který citlivě vypovídá o hrozivé politické situaci ve všech ostatních zemích světa.

Čtěte více: Čtvrtý Rambo zaslouží metál za brutalitu a poctivost

A nakonec pro zajímavost a smutek: výborný western 3: 10 Vlak do Yumy za dva týdny neviděly ani 4 tisíce lidí a o esteticky životopisný snímek Control projevilo v premiérovém víkendu zájem přesně 1160 lidí.

No a Markéta Irglová přijela domů, takže Once se opět zjevil v žebříčku s 1821 diváky.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 22 minutami

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra, řekl nastupující prezident Joe Biden

Spojené státy jsou připraveny zaujmout roli globálního lídra a budou posilovat vztahy se svými spojenci v oblasti Atlantiku a Pacifiku. Nehodlají přitom vstupovat do zbytečných konfliktů. Na tiskové konferenci to v úterý řekl nastupující prezident USA Joe Biden, který rovněž potvrdil nominaci Antonyho Blinkena do funkce ministra zahraničí ve své vládě.

Biden také označil za jedno ze zásadních témat své administrativy boj s klimatickými změnami, který bude mít na starosti bývalý šéf americké diplomacie John Kerry. V nastupující vládě bude mít pozici na úrovni ministra, poznamenal demokrat Biden, který podle projekcí médií porazil ve volbách současnou republikánskou hlavu státu Donalda Trumpa.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 29 minutami

Pensylvánie a Nevada potvrdily výsledky voleb, vyhrál Biden

Demokratický kandidát Joe Biden se oficiálně stal vítězem prezidentských voleb v Pensylvánii. V úterý to oznámil guvernér tohoto amerického státu Tom Wolf, informují agentury. Také nejvyšší soud státu Nevady schválil výsledky voleb, podle nichž vítězství patří Bidenovi.

Podle oficiálních výsledků získal Biden spolu s kandidátkou na viceprezidentku Kamalou Harrisovou v Pensylvánii 3,46 milionu hlasů, současný prezident Donald Trump spolu se svým viceprezidentem Mikem Pencem 3,38 milionů hlasů, libertariánku Joanne Jorgensenovou podpořilo 79 000.

Těsným vítězstvím v Pensylvánii získal Biden na svou stranu 20 volitelů, což z tohoto státu dělá jedno z klíčových míst souboje o Bílý dům. Pro vítězství v něm musí kandidát získat 270 z celkem 538 volitelských hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy