Nejkrásnější hádanka: Proč Troška zase natočil idylu?

Irena Hejdová Irena Hejdová
19. 2. 2008 10:00
Režisér se po Kameňácích vrátil do světa pohádek
Nejkrásnější hádanka
Nejkrásnější hádanka | Foto: Falcon

Recenze - Zdeněk Troška jako by se pro režírování pohádek narodil. Tedy českých pohádek, kde si jeho duše přerostlého dítěte tak báječně rozumí s "láskou k prostému lidu".

Je fér konstatovat, že v nové Nekrásnější hádance pokročil Troška vpřed nejen od Kameňáků, ale i od předchozích pohádek, které u soudnějších diváků vyvolávaly často spíš pocity trapna.

Předkládá žánrově zjednodušený pohled na svět, v němž dobro vítězí nad zlem a všemocná láska nad nenávistí. Jen škoda, že nad tím vším pořád vítězí jihočeské lidové slavnosti.

Hrdinou je chytrý chasník Matěj, který miluje svou Majdalenku; její otec mu ji ovšem nechce dát. Matěj tedy vyrazí do světa, kde najde přízeň na královském dvoře u princezny Rozmarýnky.

Odtud záhy zmizí, aby se přidal k partě loupežníka Madlafouse a vzápětí ji porazil, vydobyl si uznání krále a snad i lásku své milované. Troška nezastírá, že se nechal inspirovat od svého učitele Bořivoje Zemana pohádkami z 50. let.

Nejkrásnější hádanka sází na stylizované, mírně pitvořivé či diblíkovské herectví. Kde by postavy mohly jít, posouvají se vpřed poskoky; kde by se mohly usmívat, se na celé kolo řehní s písní na rtech.

Je třeba ocenit, že Troška se vyhnul trendu obsazování missek, modelek a dalších kamarádek z celebritrozních večírků: obsadil relativně neznámé tváře včetně sympatické představitelky princezny Veroniky Kubařové.

Sice je občas zrazuje jihočeský přízvuk, zato se vhodně doplňuje s větami typu: "Teda Matěji, ty jsi ale kujón, tohle si k naší princezně ještě nikdáč nikdo nedovolil."

Nejkrásnější hádanka
Nejkrásnější hádanka | Foto: Falcon

Neznámé tváře dodaly filmu na přesvědčivosti, ani sestava známých herců nepřekračuje míru: vyzvihnout lze Taťánu Medveckou v roli dvorní dámy, ale i pitvořivý výraz Miroslava Táborského v roli Madlafouse tu náhle nalézá smysl.

Jan Dolanský pozoruhodně zvládá všechny nároky, které na něj role veskrze pozitivního hlavního hrdiny klade, problematický je naopak umrněný výkon Miroslava Hraběte v roli vojáka Ondry.

Film propojuje dvě pohádky Jana Drdy, což místy trochu vázne. 

Nejkrásnější hádanka by si zasloužila pečlivější dramaturgii; po svižném rozjezdu v druhé půli trochu ztrácí na tempu a motá se v kruhu, když spolu s Matějem střídavě vstupuje a vystupuje z loupežnických řad.

Film samozřejmě sází na prvoplánovější humor, který velí se smát, když někdo upadne, zašklebí se a omdlí; to ale snímku určenému primárně pro dětské publikum vyčítat nelze.

Nejkrásnější hádanka: Miroslav Táborský a Táňa Medvecká
Nejkrásnější hádanka: Miroslav Táborský a Táňa Medvecká | Foto: Falcon

Nejkrásnější hádanka je každopádně pro dospělé diváky snesitelnější a cesta do kina s potomky o něco lehčí.

Že je tentokrát s kým bojovat a jen se tu nevřeští, ale neznamená, že zlo diváky vyděsí. Spíš má pobavit, to se týká i zloduchů zosobněných generálem, hofmistrem, dvorní dámou nebo Madlafousem.

Do osudovosti hororových i melancholických pohádek má ta Troškova daleko jako šlechta ke smyslu pro spravedlnost; nemluvě o vzdálenosti mezi Madlafousem a Lordem Voldemortem nebo Sarumanem.

Nejkrásnější hádanka předkládá idylický svět v manýristicky nazdobených krojích, kde není místo pro skutečně zlé síly, místo leknutí se divák spíš zasměje směšné aristokracii. 

Je to de facto stejně hladivá laskavost, kterou v dospělejších žánrech aplikuje třeba Jan Svěrák. Český film a (umění vůbec) nemá jitřit rány a otevírat otázky, ale naopak lyricky konejšit naši sebezahleděnost a sebelásku.

Za hranice kotliny malému lidu hledět netřeba a bodejť by se chtělo, když je tady doma tak krásně teploučko. Však ono se to všechno nějak vysedí. 

Na světových festivalech mají díky tomu české filmy zpravidla utrum, o to větší nadšení ale budí u domácího publika. Nejkrásnější hádanka nebude výjimkou.

Nejkrásnější hádanka, ČR 2008, scénář a režie Zdeněk Troška, kamera David Ployhar, hrají Jan Dolanský, Ladislav Potměšil, Taťjána Medvecká, Miroslav Táborský, Veronika Kubařová a další. 98 minut, distribuce Falcon. Premiéra 21. února 2008. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy