Gerwigová přetvořila literární klasiku Malé ženy v kontrolovaný uragán citů

Tomáš Stejskal Tomáš Stejskal
29. 1. 2020 19:38
V klasickém románu americké literatury nazvaném Malé ženy, který roku 1868 vydala Louisa May Alcottová, se čtveřice dívek mění v ženy. A v nové filmové adaptaci téhož díla se jedna z nejtalentovanějších hereček své generace Greta Gerwigová stává také jednou z nejtalentovanějších režisérek. Malé ženy přetvářejí kanonickou knihu v moderní živoucí dílo, které překypuje smutkem i radostí.

Šestatřicetiletá herečka Greta Gerwigová prokázala cit pro režii už v debutu Lady Bird, nejnenápadnějším kandidátovi na Oscara za nejlepší film roku 2018. Částečně autobiografický snímek z autorčina rodného Sacramenta skvěle postihnul atmosféru maloměsta i situace, v nichž se z dospívajících stávají dospělí.

S překvapivě podobnou energií se teď Gerwigová ve svém druhém snímku pouští do adaptace kanonické knihy z období americké občanské války. Přestože příběh čtyř sester se odehrává v 60. letech předminulého století, nadčasově reflektuje postavení žen ve společnosti. Přitom k docenění snímku není třeba znát předlohu, ani hledat paralely se současností.

Gerwigová natočila především univerzální snímek, který se pozoruhodně noří do světa protichůdných povah i životních ambicí čtyř protagonistek a nenuceně mísí bezstarostné chvilky se skepsí. Výsledkem je nádherný paradox: dílo přelévající se jako spontánní, přitom pečlivě kontrolovaný uragán citů.

V jeho centru stojí hrdinka Jo, která se hned v úvodní scéně se směsí nejistoty, pragmatičnosti i sebevědomí vydává do redakce nabídnout povídku k publikování. Gerwigová - v první výrazné změně oproti předloze - tuto postavu spojuje s autorkou předlohy, spisovatelkou Alcottovou. A skrze její literární touhy, úspěchy i ústupky vypráví o světě, v němž o podobě literatury rozhodovali editoři.

Ti netoužili po ambiciózních textech, ale šťastných koncích. Obzvláště když komunikovali se "slečinkami", které se pokoušely prosadit v prostředí ovládaném muži.

Druhou výraznou změnou oproti předloze představuje rozbití vypravěčské chronologie. Gerwigová skáče v čase tam a zpět. Jednotlivé sekvence propojuje v duchu úvodního motta snímku od Louisy May Alcottové: "Měla jsem v životě spoustu trablů, tak píši veselé příběhy."

Výsledkem je precizní choreografie citů, v níž je místo pro "trable" i "veselé příběhy". Gerwigová vytváří rodinný portrét, jehož těžištěm je milující a velkorysá matka v podání Laury Dernové. A balanc naopak narušují třenice mezi jednotlivými dívkami, komplikované milostné vztahy i životní tragédie.

Film Malé ženy čerpá z klasického románu Louisy May Alcottové, zároveň v autorčině alter egu odráží její fiktivní život. | Video: Falcon

Malé ženy vypráví o silné soudržné rodině, přesto vytvářejí spoustu tenzí, které byly v 19. století podobné jako dnes.

Ambiciózní Jo, kterou - stejně jako hlavní hrdinku snímku Lady Bird - ztvárnila Saoirse Ronanová, se vyrovnává s tím, že její sestry Amy, Meg a Beth mají možná přízemnější životní cíle, ale v lecčem jednodušší život. Neboť je tolik netíží břímě neustálé sebereflexe a uvažování o tom, co je štěstí či láska.

Saoirse Ronanová a Timothée Chalamet.
Saoirse Ronanová a Timothée Chalamet. | Foto: Falcon

Gerwigová skvěle obsadila všechny party. Nejstarší sestru Meg hraje Emma Watsonová, zamlklou Beth, již čeká nejtragičtější osud, výtečně vystihla Eliza Scanlenová známá ze seriálu Ostré předměty. A mladou, zpovykanou Amy, která vždy byla dítětem štěstěny, přesvědčivě hraje Florence Pughová, jež nedávno předvedla podobné emoční veletoče v hororu Slunovrat.

Ale hvězdně, a především trefně vybraní jsou také představitelé mužských rolí, ať už mladík ze sousedství Timothée Chalamet, či Louis Garrel v roli německého filozofa. Ten hrdince Jo poprvé sdělí bolestivou i upřímnou pravdu o kvalitách jejích dosavadních literárních pokusů.

Jako poslední důležitý mužský hrdina se pak ve filmu objeví otec rodiny, navrátivší se z války, kterého proti typu zahrál Bob Odenkirk, nejznámější coby právník ze seriálů Perníkový táta a Volejte Saulovi. Tady je milujícím otcem a manželem, který však v obličeji umí nenápadně rozehrát podobně vrstevnaté pocity, jako když ztvárnil komplikovaného "antihrdinu" Saula Goodmana.

Emma Watsonová, Florence Pughová, Saoirse Ronanová a Eliza Scanlenová.
Emma Watsonová, Florence Pughová, Saoirse Ronanová a Eliza Scanlenová. | Foto: Falcon

Je důležité vypíchnout tyto herecké nuance, neboť právě z nich režisérka Gerwigová splétá vrstevnatý a zároveň kouzelně přímočarý opus, v němž je místo pro skepsi, šťastné konce i jejich reflexi.

Pokud po letošních oscarových nominacích existoval jediný pádný argument pro trestuhodné opomíjení režisérek v kategorii nejlepší režie, jmenoval se Malé ženy. V nich Greta Gerwigová s lehkostí spojila realismus s romancí a milostný dívčí román se společenským komentářem i s nenápadnou úvahou nad tím, jak nás ovlivňují příběhy - ať už literární, či filmové.

Malé ženy

Režie: Greta Gerwigová
Falcon, česká distribuční premiéra 30. ledna

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Německá vláda chce regulovat ceny plynu, kancléř Scholz chystá prohlášení

Německá vláda chce regulovat vysoké ceny plynu, soubor opatření by mohl mít objem 150 až 200 miliard eur (až 4,9 bilionu Kč). Dnes o tom s odvoláním na zdroje z vládních stran informovala agentura DPA. Odpoledne s prohlášením vystoupí kancléř Olaf Scholz, ministr financí Christian Lindner a ministr hospodářství Robert Habeck.

Deník Handelsblatt napsal, že podle vládních zdrojů by stanovení maximálních cen plynu stálo německý rozpočet 15 až 24 miliard eur (až 592 miliard Kč). Sociální demokratka (SPD) Katja Mastová z vedení poslanecké frakce strany přitom v tomto týdnu hovořila o částce převyšující 100 miliard eur.

V Německu začne od soboty platit nový poplatek za obstarání plynu, který zdraží odběratelům tuto energetickou surovinu o 2,4 centu za kilowatthodinu (kWh), což může u domácností činit ročně i stovky eur (tisíce Kč). Očekává se ale, že vláda tento poplatek zruší, neboť ho kritizuje nejen opozice, ale i představitelé vládních stran. Není tak vyloučeno, že kancléř dnes oznámí i zrušení poplatku.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Putin podepsal dekret týkající se zákazu tranzitu kamionů ze Západu přes Rusko

Ruský prezident Vladimir Putin dnes podepsal dekret, kterým zmocňuje vládu k zákazu tranzitu kamionů z některých západních zemí přes ruské území. Zákaz, jenž vstupuje v platnost okamžitě, se týká zemí, které přijaly podobné restrikce vůči Rusku, uvedla agentura Reuters. Mezi státy, které omezily vstup ruským kamionům na své území, patří hlavně země Evropské unie.

EU zavedla zákaz vstupu nákladních automobilů ruských a běloruských podniků na své území už letos v dubnu. Unijní zákaz byl součástí pátého souboru sankcí, který EU přijala kvůli útoku ruských vojsk na Ukrajinu. Ruské jednotky k operacím využívají také běloruské území. Zákaz nicméně zahrnuje řadu výjimek včetně přepravy pošty, paliv, potravin či léků.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 34 minutami

Česko získá 2,7 miliardy korun od USA na modernizaci armády nebo kybernetickou ochranu

Česko dostane od Spojených států podporu 106 milionů dolarů, tedy zhruba 2,7 miliardy korun, na modernizaci armády, částečnou kompenzaci dodávek na Ukrajinu, která čelí ruskému útoku, a kybernetickou ochranu. Schválil to americký Kongres, sdělilo české ministerstvo obrany a americké velvyslanectví v Praze.

Sto milionů dolarů půjde z amerického programu Zahraničního vojenského financování jako součást Kongresem schváleného druhého balíčku pomoci Ukrajině. Šest milionů dolarů z Fondu pro čelení ruskému vlivu podpoří vybudování týmů kybernetické ochrany, které vzniknou v české armádě, uvedlo ministerstvo.

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) americká finanční pomoc dokazuje, že klíčoví spojenci Česka vědí o české podpoře Ukrajině a oceňují ji. "I díky těmto prostředkům budeme schopni ještě lépe a rychleji nahradit vojenský materiál, který jsme darovali našim ukrajinským přátelům a zrychlit postupnou modernizaci armády," dodal.

Podobně se vyjádřila ministryně obrany Jana Černochová (ODS). "Dar vnímáme právě jako výraz uznání za to, jak Česko od začátku konfliktu Ukrajině pomáhá a jak zodpovědně se stavíme k bezpečnosti své a našich spojenců," řekla. Peníze podle ní půjdou i na další pomoc Ukrajině. Česko patří mezi největší poskytovatele vojenské pomoci napadené zemi. Od začátku konfliktu před více než sedmi měsíci darovala Ukrajině vojenský materiál za víc než 3,8 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Ekonomická nálada v EU i eurozóně se v září dále zhoršila

Ekonomická nálada v Evropské unii i v eurozóně se v září dál zhoršila. Důvěra klesá v podnikatelském sektoru i mezi spotřebiteli. Index ekonomické nálady v EU se meziměsíčně snížil o 3,5 bodu na 92,6 bodu, v České republice index klesl o 2,2 bodu na 88,3 bodu. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnila Evropská komise (EK).

Důvěra se snížila ve všech sektorech ekonomiky, včetně průmyslu, služeb a maloobchodu, a mezi spotřebiteli. Na vině je hlavně růst inflačních očekávání.

V samotné eurozóně se index v září snížil o 3,6 bodu na 93,7 bodu. Analytici podle agentury Reuters očekávali pokles indexu na 95 bodů.

Důvěra domácnosti v EU se snížila o 3,5 bodu na rekordní minimum minus 29,9 bodu. Na rekordním minimu byla i důvěra v eurozóně, kde klesla o 3,8 bodu na minus 28,8 bodu. Spotřebitelé očekávají v příštích měsících zhoršení finanční situace a předpokládají omezení plánů na velké nákupy.

Inflační očekávání po poklesu v předchozích měsících ve všech sledovaných sektorech rostla. Evropská centrální banka (ECB) přitom slíbila, že bude bojovat proti růstu cen zvyšováním úrokových sazeb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy