Další úspěch Kaščejevové. Na festivalu Sundance vyhrála cenu za krátký animovaný film

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 1. 2020 10:03
Snímek Dcera režisérky Darji Kaščejevové zvítězil na americkém festivalu Sundance v kategorii krátkometrážních animovaných filmů. Na webu to oznámili organizátoři. Akce, u jejíhož zrodu stál herec a režisér Robert Redford, je považována za největší přehlídku nezávislé americké kinematografie.
Snímek z Dcery.
Snímek z Dcery. | Foto: FAMU

Film, který beze slov vypráví o vztahu dcery a otce, už loni v září v konkurenci více než 1600 děl získal studentského Oscara. Předtím si jeho autorka odvezla mimo jiné dvě ceny z největšího festivalu animovaných filmů světa ve francouzském Annecy. Nyní je Dcera nominovaná na Oscara nebo na Cenu Magnesia za nejlepší studentský film, která bude vyhlášena spolu s Českými lvy 7. března.

Ze Sundance si letos hlavní cenu v kategorii krátkých filmů odnáší francouzsko-marocký snímek So What If The Goats Die (A co když kozy zemřou) režisérky Sofie Alaouiové, který vypráví o osudech mladého horského pastevce.

Třiatřicetiletá studentka pražské FAMU Darja Kaščejevová použila při tvorbě Dcery metodu ruční kamery používané v hraném filmu. Výroba trvala asi rok a půl, autorka čtyři měsíce vytvářela kulisy a loutky, další čtyři měsíce animovala. Technika, kterou zvolila, je časově náročná, za den vznikne třeba jen osm sekund filmu.

Film Dcera se nyní promítá ve Spojených státech na několika festivalech a je i součástí programu Animation Show of Shows. Mezi dalšími akcemi, na něž se Kaščejevová v dohledné době chystá, jsou festival Anima v Bruselu koncem února či březnový Tricky Women ve Vídni.

V českých kinech Dceru uvede na jaře společnost Aerofilms v rámci pásma animovaných filmů FAMU.

Sundance je největší festival nezávislé kinematografie v USA, významem bývá přirovnáván k trojici největších evropských přehlídek v Cannes, Benátkách a Berlíně. Letos pořadatelé na program vybírali snímky z 15 100 zaslaných přihlášek.

Češi uspěli na Sundance už v minulých letech. V roce 2016 zde byl uveden krátký film Furiant režiséra Ondřeje Hudečka, který získal cenu za režii. V roce 2012 byl v mezinárodní soutěžní sekci představen titul Bohdana Slámy Čtyři slunce.

Video: Ohromující radost tvůrců filmu Dcera. Krátkometrážní loutkový snímek byl nominován na Oscara

Ohromující radost tvůrců filmu Dcera. Krátkometrážní loutkový snímek byl nominován na Oscara. | Video: FAMU
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Francouzské jaderné elektrárny mohou zůstat v provozu o deset let déle, pokud provedou nezbytnou údržbu

Více než polovina nejstarších jaderných reaktorů provozovaných francouzskou elektrárenskou společností EDF bude moci zůstat v provozu o deset let déle, než se předpokládalo, pokud na nich firma provede nezbytnou údržbu. Ve čtvrtek o tom rozhodl francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASN), který tím prodloužil životnost 32 reaktorů o výkonu 900 megawattů ze 40 na 50 let, uvedla agentura Reuters. Dlouho očekávané rozhodnutí přichází v době, kdy se řada z 58 reaktorů provozovaných EDF a postavených v 70. a 80. letech pomalu blíží konci své životnosti.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Novela volebního zákona zachová 14 krajů i dvě vyšší hranice pro koalice ke vstupu do Sněmovny

Volební novela zachová 14 volebních krajů. Jejich nahrazení jedním volebním obvodem, jak to variantně navrhla vláda, je kvůli postoji Senátu mimo hru. Novela také přinese dva zvýšené limity pro vstup koalic do horní komory. Novinářům to ve čtvrtek po jednání vedení obou komor řekli jejich předsedové Miloš Vystrčil (ODS) a Radek Vondráček (ANO).

Sněmovna by podle jejího předsedy Vondráčka mohla volební novelu schválit během měsíce. Mimořádná schůze k lidovecké volební novele, o kterou požádala koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), bude podle Vondráčka zřejmě příští čtvrtek. Na další mimořádné schůzi bude projednána i vládní volební novela, o kterou vládní poslanci teprve požádají.

Na tom, jaké budou vstupní limity pro vstup koalic do Sněmovny, zatím podle Vystrčila dohoda není. Ve hře je například to, že by dvoučlenné koalice potřebovaly získat alespoň sedm procent voličských hlasů a vícečlenné devět procent. Bez zavedení těchto limitů by koalice musely získat k zisku poslaneckých mandátů pět procent hlasů stejně jako jednotlivé strany a hnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy