Lví nominace uvedou Kočičková s Žáčkem ve jménu lásky

Kultura ČTK Kultura, ČTK
5. 1. 2012 15:28
Večer se koná 4. února v kině Lucerna, odvysílá ho ČT2
Foto: VAC

Praha - Moderátory nominačního večera Českého lva, který se uskuteční 4. února v pražském kině Lucerna v přímém televizním přenosu na programu ČT2, budou Ester Kočičková a Jakub Žáček. Režisér a výkonný ředitel České filmové a televizní akademie Petr Vachler Žáčka vybral po dobré zkušenosti z loňska.

"Když Kuba přišel s myšlenkou, že by rád moderoval ve dvojici s Ester Kočičkovou, jenom jsem zajásal, protože ta uváděla nominační večer už třikrát a vždycky skvěle," komentoval to Vachler.  Hledat průvodce těmito večery je prý rok od roku složitější, neboť těch, kteří by udílení cen oživili, je málo.

Právě tristní podoba posledních ročníků Českých lvů byla jedním z impulzů pro založení Cen české filmové kritiky. Týkalo se to jak podoby večera, kdy si moderátoři tradičně hrají na trapnost a neumětelství, tak výsledků - kdy to vypadalo, jako by se hlasující akademici vůbec nedívali na filmy svých kolegů a mechanicky udělovali ceny určitému typu filmů a vždy velmi omezenému počtu snímků.

"Chystáme velkou projekci přes celé jeviště a budeme stavět na zpomalených záběrech, abychom tu dnešní superrychlou dobu alespoň nějak zbrzdili. Proto i upoutávka na nominační večer bude zpomalená," popsal letošní nominační show Vachler.

Celý večer se podle něj má nést ve znamení lásky. Už proto, že v řadě filmů, které se ucházejí o Českého lva, hraje láska velmi důležitou nebo dokonce hlavní roli.

Čtěte také:
Lucerna vystavuje filmové plakáty k Českým lvům

České filmy si letos zaslouží i zavedení anticen
Pane Vachlere, vážně je podoba Českých lvů udržitelná?

Pro Kočičkovou, která už má s nominačním večerem zkušenosti, je pokaždé noční můrou čtecí zařízení. "Já jsem pokaždé ráda za každý vtip či bonmot, který se setká s nějakou reakcí v tom velmi náročném publiku, které se v Lucerně vždycky sejde," uvedla.

Divákům už počtvrté vzkázala, že nominační večer je jen přípravou na večer hlavní, proto by z nějaké té chybičky nedělala vědu.

Oba se prý v souvislosti s tématem večera zaměří na lásku klasickou. "Třeba svým výstupem a výběrem hostů docílíme toho, že se ti dva doma u televize budou mít ještě radši než před třiceti lety, když se seznámili," podotkla.

Držitelé Českých lvů pak budou vyhlášeni v pražské Lucerně 3. března podevatenácté v přímém přenosu ČT1. Stejně jako loni zhodnotí a ocení loňskou domácí kinematografickou tvorbu kromě filmových akademiků i novináři. Výroční Ceny české filmové kritiky budou předány v holešovickém klubu SaSaZu už 14. ledna v přenosu na ČT2.

 

Právě se děje

před 23 minutami

EU chystá pravidla pro odstraňování dezinformací, týkají se i politické reklamy

Evropská unie bude účinněji postihovat záměrné šíření dezinformací, které může ohrožovat fungování evropské demokracie. Evropská komise proto mimo jiné chystá závazná pravidla pro internetové platformy, které budou muset odstraňovat manipulativní příspěvky. Povinné bude rovněž označování politické reklamy či zveřejňování jejích zadavatelů. Počítá s tím akční plán pro demokracii, který ve čtvrtek představila místopředsedkyně komise Věra Jourová.

Současná covidová pandemie podle Bruselu odhalila zranitelnost EU v digitálním prostoru, kde se šíří množství dezinformací spojených s nemocí či vakcínami. Podle unijní diplomacie zároveň mnoho manipulativních příspěvků často vytvořených v Rusku či v Číně usiluje o ovlivnění voleb v evropských zemích či o nabourávání demokracie.

Komise proto chystá řadu závazných návrhů a doporučení v rámci zveřejněného plánu, který se věnuje třem oblastem: boji s dezinformacemi, ochraně transparentnosti voleb a podpoře nezávislých médií.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Švédsko uzavře vyšetřování ženy, která měla desítky let věznit syna. Nejsou důkazy

Švédská prokuratura uzavře vyšetřování, které tento týden zahájila kvůli podezření, že sedmdesátiletá Švédka ve svém bytě téměř tři desítky let věznila vlastního syna. Podle prokuratury se nenašly žádné důkazy, že by muž byl v bytě proti své vůli nebo že by ho matka týrala, napsala ve čtvrtek agentura Reuters.

Kauza vzbudila ve švédských médiích velký rozruch - informovala o tom, že 41letého muže objevila v bytě nedaleko Stockholmu v zuboženém stavu jeho příbuzná. Nemocnice pak o případu uvědomila policii a ta mužovu matku zadržela.

Švédka všechna obvinění odmítla a byla ve středu propuštěna. Prokurátorka Emma Olssonová nyní oznámila, že proti ženě nebude zahájeno trestní stíhání. "Z našeho ohledání bytu nevyplynuly žádné důkazy svědčící o tom, že by tam muž byl držen proti své vůli," řekla prokurátorka. Podle ní se nezjistilo, že by v bytě byly nějaké uzamykatelné prostory ani vybavení, které by umožnilo někoho znehybnit či spoutat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy