Lucerna vystavuje filmové plakáty k Českým lvům

ČTK ČTK
3. 1. 2012 9:47
Výstava nových filmových plakátů potrvá do 14. ledna
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Kavárna pražského kina Lucerna nabízí do 14. ledna výstavu filmových plakátů, která doprovází soutěž Českých lvů. Zájemci si na ní mohou prohlédnout 24 plakátů hraných filmů a dalších 17 plakátů přibližujících dokumentární snímky, které se budou v obou kategoriích ucházet o tato ocenění.

Vítěze ceny za Nejlepší filmový plakát, která nemá podobu křišťálové sošky Českého lva, vyhlásí Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) na nominačním večeru 4. února. Zatím nejvíc ocenění v dané kategorii získal Aleš Najbrt, který triumfoval pětkrát. Vloni byl oceněn Jan Švankmajer za plakát ke svému filmu Přežít svůj život.

Držitelé Českých lvů budou pak vyhlášeni v pražské Lucerně 3. března už podevatenácté v přímém přenosu ČT1. Podle rozhodnutí ČFTA bude jako v předešlém ročníku zachován princip pěti nominací, které se během finálového večera zužují na tři a teprve pak je vyhlášen vítěz. Bude i několik novinek.

Kategorie Nejlepší výtvarný počin mění svůj název na Nejlepší výtvarné řešení filmu. Mění se také cena za Dlouholetý umělecký přínos českému filmu - nový název je Mimořádný přínos české kinematografii.

Foto: Aktuálně.cz
Foto: Aktuálně.cz
Foto: Aktuálně.cz

Stejně jako loni zhodnotí a ocení loňskou domácí kinematografickou tvorbu kromě filmových akademiků i novináři. Výroční Ceny české filmové kritiky budou předány v holešovickém klubu SaSaZu již 14. ledna v přenosu na ČT2. Scénář píšou Tomáš Baldýnský a Jaroslav Sedláček, moderátorem bude Ondřej Vetchý.

Před Vánoci byly zveřejněny nominace. Po osmi jich získaly debut Poupata režiséra Zdeňka Jiráského a snímek Rodina je základ státu režiséra Roberta Sedláčka. Na dalších místech skončily adaptace komiksu Alois Nebel režiséra Tomáše Luňáka a snímek Nevinnost Jana Hřebejka - nominovány byly v pěti kategoriích.

Tři nominace má snímek Osmdesát dopisů Václava Kadrnky, dvě naděje na ocenění dostal Dům Zuzany Liové a jednu nominaci film Alice Nellis Perfect Days - I ženy mají své dny.

Na nejlepší dokument byly nominovány snímky Divadlo Svoboda společnosti Endorfilm režiséra Jakuba Hejny, Pod sluncem tma režiséra Martina Marečka a snímek dokumentaristy Víta Klusáka Vše pro dobro světa a Nošovic - oba vznikly ve společnosti Hypermarket Film.

Foto: Aktuálně.cz
Foto: Aktuálně.cz
Foto: Aktuálně.cz

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 5 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy