Letos by Irglová na Oscarech měla víc soupeřů

Hej, kf
21. 6. 2008 8:00
Americká akademie mění pravidla pro zlaté sošky
Oscar 2008: Glen Hansard a Markéta Irglová
Oscar 2008: Glen Hansard a Markéta Irglová | Foto: Reuters

Los Angeles - Dvě nová pravidla přináší Americká filmová akademie už do nadcházejícího ročníků udílení Oscarů - a obě se vlastně týkají i Česka.

Nové regule totiž ovlivní kategorii cizojazyčných filmů, do níž jediné mají české snímky šanci se protlačit. Ale také kategorii nejlepší písně, v níž v únoru triumfoval Glen Hansard s Markétou Irglovou s písní Falling Slowly z irského muzikálu Once.

V posledních dvou letech měly mezi nominovanými písněmi vždy převahu některé snímky; za rok 2006 ukořistily tři nominace z pěti možných Dreamgirls, za minulý rok Kouzelná romance.

Javier Bardem ve filmu Tahle země není pro starý
Javier Bardem ve filmu Tahle země není pro starý | Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
SPECIÁL: Oscaři 2008 pro Coeny i Markétu Irglovou
Oscara pro zahraniční film nemusí dostat ten nejlepší

Ačkoli ani jednou píseň z daného filmu nebodovala - naposledy ji vyfoukli Kouzelné romanci právě  Hansard a Irglová - nové pravidlo omezuje počet songů: za každý film je možné navrhnout dva kousky. To by mělo omezit zjevný tlak a zlobbované nominace, které mají přinést několikanásobným šťastlivcům další reklamu. 

Nové a trochu složité pravidlo má i kategorie cizojazyčných filmů, v níž naposledy zvítězila rakouská Ďáblova dílna. Porazila tu tak ceněné a favorizované snímky, jako byla francouzská animovaná Persepolis či rumunský 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny.

Dreamgirls
Dreamgirls | Foto: SONY BMG

I proto od příštího ročníku budou moci členové komise pro nejlepší cizojazyčný filmy k šestici snímků, které vyberou z oficiálních návrhů domovských zemí, sami zvolit ještě tři vlastnoručně a libovolně vybrané snímky.

Hlasování v kategorii nejlepší cizojazyčný film se tak rozdělí do dvou fází. „V první fázi akademici zvolí šest filmů  do finální devítky. Další tři filmy dovolí sami členové komise pro nejlepší cizojazyčný film, kteří pak v druhém kole vybírají definitivní pětici nominovaných," vysvětluje Akademie v tiskovém prohlášení.

Dvoukolová nominace byla už loni: nejprve se oznámila devítka, a pak finální pětka. Komise ale neměla možnost dodatečné dovolby.

„I když jsem byl velmi hrdý na naši pětici nominovaných, byl jsem také překvapený, co jsme nechali stranou výběru," přiznává zpětně Mark Johnson, předseda výboru pro nejlepší cizojazyčný film - a mimo jiné producent ságy Letopisy Narnie.

Ďáblova dílna
Ďáblova dílna | Foto: HCE

Otázka je, jestli to odstraní další problém této kategorie: který film je v globalizované produkci „jen" cizojazyčný, respektive jaká musí splňovat pravidla, aby ještě mohl soutěžit za daný stát.

Kupříkladu v uplynulém ročníku nemohl nakonec Izrael nominovat film Kapela přijela o egyptské dechovce, která se ztratila právě na výletě do Izraele. Akademii se nezamlouvalo to, že ve filmu zní - byť celkem logicky - příliš angličtiny.

Erotický thriller Touha, opatrnost v hollywoodském zmatení jazyků zase nemohl soutěžit za Tchajwan, protože tamní příspěvek prý byl příliš malý. Ve filmu se sice mluví čínsky, ale herci nepocházejí z Tchajwanu a režisér je emigrant.

Kritérium jazyka dříve spolehlivě oddělovalo filmy domácí a zahraniční, v globálním byznysu ztrácejí taková dělení smysl. Jeden z předchozích filmů výše zmiňovaného tchajwanského rodáka Anga Lee Tygr a drak soutěžil (a vyhrál) v mnohem více kategoriích, než byl cizojazyčný film.

Touha, opatrnost
Touha, opatrnost | Foto: Aktuálně.cz

Stejně tak na tom byli nedávno Španělé (Pedro Almodóvar) a Mexičané (Guillermo Del Toro a Alejandro González Iňárritu). Jim pojistili produkci i distribuci jejich snímků - a tedy možnost nominace v hlavních kategoriích - silní američtí partneři.

Letos se Oscaři udíleli už po osmdesáté; sošku pro nejlepší film si odnesli bratři Coenové se snímkem Tahle země není pro starý.

Další vyhlášení nejblyštivějších filmových cen Hollywoodu proběhne 22. února 2009, nominační večer bude předcházet 22. ledna.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Silní vítr zaměstnává hasiče na Vysočině či v jižních Čechách. Padají stromy

Silný vítr, před kterým varovali meteorologové, začal v neděli odpoledne zaměstnávat hasiče na Vysočině. Už evidují přibližně tři desítky výjezdů především kvůli odstranění stromů spadlých do silnic. Podobné je to i v Jihočeském kraji. Jeden ze stromů na Českobudějovicku ale spadl i na chatku, nikoho nezranil, řekl mluvčí policie Milan Bajcura.

V jižních Čechách byla silnice spadlým stromem blokovaná například u Sezimova Ústí na Táborsku. "Nějaké nahnuté stromy jsou na Prachaticku, ale zatím to není do té míry, že by se musely silnice zavřít," řekl mluvčí.

Na Vysočině zasahovali hasiči mimo jiné v Jiřicích nebo Pejškově na Pelhřimovsku nebo v Hojkově a Mrákotíně na Jihlavsku, vyplývá to z informací na jejich webu. Vítr přecházející přes Česko od západu může mít rychlost mezi 70 až 110 kilometry v hodině, na horách i kolem 125 kilometrů. Doprovázet ho mají také vydatné srážky.

před 48 minutami

Ausgburg s Koubkem prohrál v německé lize v Leverkusenu

Fotbalisté Augsburgu s Tomášem Koubkem v brance prohráli ve 23. kole německé ligy na hřišti Leverkusenu 0:2. Čtrnáctý Augsburg nevyhrál potřetí za sebou.

Koubka nejprve překonal v 25. minutě zblízka Moussa Diaby a po téměř hodině hry přízemní střelou z hranice vápna Nadiem Amiri. Do utkání nezasáhli Koubkovi čeští spoluhráči stoper Marek Suchý, který zůstal jen na lavičce, a zraněný záložník Jan Morávek.

Leverkusen vyhrál ve třetím utkání po sobě a bodově se dotáhl na čtvrtý Mönchengladbach, který drží poslední místo zaručují účast v Lize mistrů. Borussia má však zápas k dobru. Na vedoucí Bayern Mnichov ztrácí oba celky šest bodů.

Německá fotbalová liga - 23. kolo:

Leverkusen - Augsburg 2:0 (25. Diaby, 59. Amiri),

18:00 Wolfsburg - Mohuč.

Další zprávy