Speciál: Oscary 2008 pro Coeny i Markétu Irglovou

kul
26. 2. 2008 11:56
Přehled vítězů, videa, galerie
Tři muži a pět Oscarů; bratři Coenové a producent Scott Rudin pózují s cenami za film Tahle země není pro starý.
Tři muži a pět Oscarů; bratři Coenové a producent Scott Rudin pózují s cenami za film Tahle země není pro starý. | Foto: Reuters

Los Angeles - Výroční osmdesáté Oscary se nakonec odehrály v plném lesku, stávkující scenáristé se po třech měsících dohodli s producenty.

Sošky ovšem tentokrát přistaly do klína filmům, jež nenaplňují obvyklé představy o uhlazených, pompézních a slzavých snímcích.

Od dob antiwesternu Nesmiřitelní a hororu Mlčení jehňátek nevyhrály tak drsné snímky jako letošní favorité, Tahle země není pro starý a Až na krev.

K netradičním vítězům lze připočítat i irsko-české nezávislé duo Markéta Irglová a Glen Hansard, kteří mají  Oscara za filmovou píseň.

Česká pianistka dojala svým proslovem  pubilkum v Kodak Theatre - ale až napodruhé, protože předtím ji ustřihnul zvukař. 

 

Markéta Irglová a Glen Hansard na večírku po předávání
Markéta Irglová a Glen Hansard na večírku po předávání | Foto: Reuters
Hollywood podlehl, Irglová dostala Oscara od Travolty
Oscar 2008: Glen Hansard a Markéta Irglová
Oscar 2008: Glen Hansard a Markéta Irglová | Foto: Reuters
Irglová má Oscara. Média otázku na výpis z účtu
Nejlepší herečka Marion Cotillard dorazila na party Nadace Eltona Johna proti AIDS .
Nejlepší herečka Marion Cotillard dorazila na party Nadace Eltona Johna proti AIDS . | Foto: Reuters
Blyštivé Oscary vyhrály temné filmy. Skoro povinně
Brad Bird získal Oscara za vedení krysí animace Ratatouille .
Brad Bird získal Oscara za vedení krysí animace Ratatouille . | Foto: Reuters
Oscar 2008: Toto jsou vítězové a toto poražení
Lindsay Lohan
Lindsay Lohan | Foto: Reuters
Antioscarové maliny vysbírali Murphy a Lohanová
Favorit Pokání nakonec dostal sošku pouze za filmovou hudbu, odnesl si jí Dario Marianelli .
Favorit Pokání nakonec dostal sošku pouze za filmovou hudbu, odnesl si jí Dario Marianelli . | Foto: Reuters
Odpočatí scénáristé naservírovali na Oscarech hlášky

Ethan a Joel Coenové získali prvního režijního Oscara své kariéry - a nakonec i cenu pro nejlepší film roku. Snímek podle románu Cormaca McCarthyho získal i cenu pro nejlepší adaptovaný scénář a podle předpokladů také pro Javiera Bardema vevdlejší roli. A s celkem čtyřmi Oscary se tak stal králem večera.

Přesto se nedá mluvit o dominanci jediného filmu. Dokonce se zdá, že vítězství přišlo jaksi "povinně" a hlavní média a agentury o něm nereferují nijak halasně.

Tahle země není pro starý vskutku není film, který by obvykle vyhrával Oscary. Nebylo možné jej neocenit, ale velká studia, pro něž je ceremoniál výkladní skříní prestižních produktů, z Coenů nemohou být nadšeni.

Tři nominace proměnilo v tři sošky Bourneovo ultimátum, a stalo se tak druhým nejúspěšnějším filmem. Má Oscary v technických kategoriích za mix zvuku, zvuk a střih - a potvdilo pověst formálně brilantního snímku.

 

 

 

Právě se děje

před 11 minutami

Za domy u silnic dvojnásobek nebude. Sněmovna prosadila svou verzi zrychlení stavby dálnic

Sněmovna stvrdila svoji verzi vládní novely takzvaného liniového zákona, která má urychlit přípravu výstavby dálnic a další infrastruktury. Podle vlády by novela měla zkrátit přípravu staveb až o třetinu. Státu má také usnadnit získávání pozemků. V případě výkupu stavebních pozemků a staveb bude moci vlastník dostat až jedenapůlnásobek znalecké ceny.

Poslanci odmítli pozměňovací návrh Senátu, který navrhoval mimo jiné, aby vlastníci rodinných a bytových domů v místech budování dopravní nebo energetické infrastruktury dostávali za své nemovitosti, pokud v nich bydlí, až dvojnásobek odhadní ceny. Proti senátnímu návrhu se vyslovil vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) a podpořil sněmovní verzi. Senátoři chtěli také usnadnit podmínky veřejně prospěšné infrastruktury na ochranu před účinky sucha i povodní.

Zákon zavádí takzvaný polský model, který se má vztahovat pouze na dopravní stavby. Státu umožní stavět dálnice, silnice I. třídy a celostátní železnice okamžitě poté, co získá přístup k potřebným pozemkům ve stavebním povolení. Tento postup budou moci uplatnit jen takzvaní oprávnění investoři, tedy hlavně státní organizace, jako jsou Ředitelství silnic a dálnic ČR nebo Správa železnic.

Další zprávy