Festival v Jihlavě bude debatovat o klimatu, McKibben před změnami varuje již 30 let

Tomáš Stejskal Tomáš Stejskal
23. 10. 2019 16:59
Environmentalismus je podle některých kritiků dnešních ekologických aktivit jen zrovna v módě. Americký host letošní, stále se rozrůstající platformy Inspirační fórum na právě začínajícím Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava Bill McKibben přijede coby živý důkaz, že už je "v módě" pěknou řádku let.
Bill McKibben o klimatu píše do Guardianu nebo New York Times.
Bill McKibben o klimatu píše do Guardianu nebo New York Times. | Foto: Steve Liptay

Možná právě McKibben by v oblasti ekologie mohl být považován za módního gurua. Tématu se věnuje od počátku 80. let minulého století, první kniha o klimatické změně nazvaná Konec přírody mu vyšla v roce 1989. V roce bouřlivých politických změn napříč Evropou varoval před změnou mnohem méně pozitivní.

Byla to vůbec první práce popularizující toto téma a už tehdy upozorňovala, že člověk proměnil Zemi natolik, až ji nemůžeme vnímat stejně jako generace před námi. O dvacet let později Bill McKibben zorganizoval 5200 souběžných demonstrací ve 181 zemích světa. A o dalších deset let později je stále aktivní, o životním prostředí píše do významných světových deníků a časopisů od Guardianu po New York Times.

"Představte si na chvíli, že jsme doputovali až do poloviny tohoto století. Je rok 2050 a my máme příležitost k reflexi − klimatický boj zůstává nejvíce pohlcující bitvou naší doby, ale jeho nejsilnější fázi už můžeme vidět ve zpětném zrcátku," píše McKibben v úvodu měsíc starého článku pro časopis Time. A v dalších odstavcích se z pozice fiktivního budoucího pozorovatele obrací do minulosti, aby nahlédl, jak se nám podařilo "dramaticky změnit naši společnost a ekonomiku".

Zprvu zmiňuje, kterak už si po roce 2020 nešlo nevšimnout, že s planetou se něco děje. "Když půlku léta v kalifornském Silicon Valley dýcháte kouř z nekontrolovaných přírodních požárů nebo máte problém s pojištěním svého domu na floridské pláži, pochyby narůstají i v těch, kdo se domnívali, že jsou vůči nim imunní," píše McKibben.

Dále líčí, jak se rozvinula obnovitelná energie, do úřadu nastoupila nová americká prezidentka, jak narostla popularita Zelených napříč světem. Tedy scénář, který pro některé zní jako optimistická vize, pro jiné jako ztělesnění noční můry.

I proto je Inspirační fórum jihlavského festivalu pozoruhodnou aktivitou. Každý může přijít debatovat s autorem těchto řádků. Nebo s desítkami světových i českých hostů.

Šest festivalových dní bude zasvěcených šesti tématům. Vedle ekologie dojde na náboženství, demokracii, Čínu, postavení žen i téma s názvem Jak se nebát?. V něm se bude hovořit o úzkostech dnešní doby od zániku světa přes fake news až po terorismus.

Přijede také afghánská spisovatelka Fawzia Koofiová, která od roku 2001 bojuje za práva žen a dětí, za demokracii i umírněnou podobu islámu.
Přijede také afghánská spisovatelka Fawzia Koofiová, která od roku 2001 bojuje za práva žen a dětí, za demokracii i umírněnou podobu islámu. | Foto: Reuters

Po devíti letech se původní jihlavský projekt mezioborového dialogu, jenž sloužil nejen jako diskusní platforma, ale také jako workshop pro filmaře a dokumentaristy, kterým pomáhal hledat nové náměty k tvorbě, rozrostl. V malý festival uvnitř festivalu. "Festival myšlení", jak jej nazývají organizátoři.

Dále přijede například předseda irské strany Zelených Eamon Ryan, který pohovoří o tom, jak mezi lety 2007 a 2011 dosáhl na pozici ministra komunikací a energetiky toho, že podíl energie vyráběné z přírodních zdrojů činil 17 procent celkové spotřeby.

Norský sociolog a odborník na politické systémy Stein Ringen vydal před třemi lety knihu Perfektní diktatura: Čína ve 21. století. Promluví právě o Číně, třeba o tom, proč pro chování tamní vládnoucí strany vymyslel termín kontrolokracie. A bývalý německý neonacista Christian Weissberger popíše svou zkušenost s ultrapravicí, kterou opustil před devíti lety.

Inspirační fórum myšlenkově zaštiťují eseje světových osobností. Od výňatků z druhé encykliky Laudato si' papeže Františka přes stať americké etické a právní filozofky Marthy Nussbaumové. Ta popisuje, jak jsou lidé náchylní k různým strachům, a apeluje, že "politika začíná tam, kde se nacházíme my".

O čem bude letos řeč, trefně shrnul už maďarský právník, historik a politický vězeň István Bibó: "Být demokratem znamená především nemít strach: nebát se lidí jiného smýšlení, jiného jazyka, jiné rasy, nebát se revolucí, spiknutí, zločinných piklů nepřátel, nepřátelské propagandy, ponížení a vůbec těch imaginárních nebezpečí, která se stávají skutečnými právě tím, že se jich bojíme."

 

Právě se děje

před 11 minutami

Škodě Auto za devět měsíců klesl provozní zisk o 60 procent

Automobilce Škoda Auto za prvních devět měsíců letošního roku klesl provozní zisk o 60 procent na 469 milionů eur (12,9 miliardy Kč). Negativní dopad na hospodaření měl zejména nižší objem prodeje způsobený epidemií nemoci covid-19, vývoj směnných kurzů a také mimořádné výdaje spojené s emisemi. Tyto dopady částečně kompenzovaly nižší fixní náklady a náklady na vývoj a optimalizace nákladů na produkty. Oznámil to dnes mateřský koncern Volkswagen.

Tržby mladoboleslavské automobilce klesly o 25,9 procenta na 12 miliard eur (329 miliard Kč). Odbyt se snížil o 25,9 procenta na 596.000 vozů. Mezi nejoblíbenější modely patřily Scala, Kamiq a Octavia Combi.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Dva teroristy, kteří spáchali útok v Bamaku, odsoudil malijský soud k trestu smrti

Malijský soud odsoudil dva islamisty k smrti za účast v útocích mířených proti cizincům v metropoli Bamaku v roce 2015, informuje server BBC. Březnový útok na noční klub La Terrasse a listopadové přepadení hotelu Radisson Blu si vyžádaly dohromady nejméně 25 obětí. Jeden z obviněných před soudem řekl, že je na teroristické činy, k nimž se přihlásilo islamistické uskupení Murábitún, hrdý.

V Mali, které čelí od roku 2012 islamistickému povstání, nejsou soudy s džihádisty časté, připomíná BBC. Malijské armádě se i přes podporu od mise OSN a francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit.

Jeden z odsouzených, Mauritánec Fawaz Ould Ahmeida, uvedl, že na klub La Terrasse zaútočil, aby se pomstil za komiksy s prorokem Mohamedem, které otiskl francouzský týdeník Charlie Hebdo. Při tomto útoku zemřeli tři Malijci, Belgičan a Francouz. Kvůli účasti v útoku byl odsouzen k smrti také Sadou Chaka, druhý obviněný.

Ahmeidu zároveň soud shledal vinným za organizaci útoku na hotel Radisson Blu. Ozbrojenci drželi devět hodin 170 hotelových hostů a zaměstnanců jako rukojmí a nejméně 20 z nich usmrtili, než kontrolu nad budovou převzaly bezpečnostní síly. Mezi oběťmi bylo nejméně 13 cizinců pěti různých národností.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy