John Carpenter původní Mlhu natočil v roce 1980, tedy dva roky po svém kultovním hororu Halloween a dva roky před svým dalším kultovním hororem Věc. Ačkoliv Mlha nedosáhla takové proslulosti jako tyhle dva filmy, je dodnes oceňována pro typicky carpenterovskou temnou, zneklidňující atmosféru.
Carpenter dal sice k remaku práva, ale rozhodně se prý odmítl ujmout režie. Podle svých slov chtěl, aby se nové Mlhy "ujal nějaký mladý génius a natočil to lépe". Problém je, že Rupert Wainwright, autor nevýrazného satanského hororu Stigmata, očividně žádný génius není.
Remake se odehrává stejně jako jeho předloha v Antonio Bay, které napadnou pomstychtiví duchové mrtvých malomocných námořníků (čím více děsivých adjektiv, tím lépe). Ti před sto lety zemřeli právě kvůli obyvatelům městečka - za což teď jejich potomci mají pěkně zaplatit. Naštěstí jsou ve městě dva mladí krásní lidé, kterým není osud jejich ospalého městečka lhostejný.
Možná že zvídavá blondýna Elizabeth a opálený hezoun Nick zachrání ty nebožáky, ale nevěrohodná aktraktivita téhle teenagedvojice určitě nezachrání Mlhu filmovou. Jejich herečtí představitelé Tom Welling a Maggie Grace mají za sebou jen pár rolí v seriálech a špatných filmech a po sledování tohoto snímku - tedy pokud ho budete schopni dokoukat - také seznáte, proč jsou tak málo obsazovaní.
Známějším jménem v obsazení je jen Selma Blairová (Velmi nebezpečné známosti, Hellboy) v roli moderátorky místního rádia Stevie, ale ani ona nenabídne víc než hezkou tvářičku a pár hysterických výkřiků v průběhu zívání nad zjevením oněch olysalých duchů.
Film označovaný jako "akční horor" vypadá spíše jako neakční hororová parodie. Děsivá má být "titulní" mlha, která přichází z moře a plíživě se roztahuje po městečku - a spolu s ní i oni duchové. Problém je, že film spotřebuje tolik energie na to, aby se tvářil hrůzostrašně a děsivě, že ve skutečnosti je spíš nezáměrně směšný, až trapný.
Zároveň je přímo nacpaný režijními i scenáristickými naschvály a klišé, jako jsou náhle se zjevující tajemná znamení, knihy a předměty přesně ve chvíli, kdy je jich třeba. I proto působí leckdy až parodicky - i když v tomto směru (bohužel) nedosahuje takových kvalit jako nedávno uvedený Hostel.
Existenci remaku by ospravedlňovaly snad jen dnešní pokročilejší technické možnosti, díky kterým by filmové triky a kouzlení s mlhou mohlo být působivější. Triky v Mlze jsou ale podobně zoufalé jako všechno ostatní, a tak je důvod vzniku tohoto filmu stejně zamlžený jako moře u Antonio Bay...
Mlha (The Fog), USA 2005. Režie Rupert Wainwright, scénář Cooper Layne (podle filmu Mlha), kamera Nathan Hope, hrají Tom Welling, Maggie Grace, Selma Blair, DeRay Davis, Kenneth Welsh, Adrian Hough. 99 minut, distribuce Falcon.