Ghost Rider jede přímo z filmového pekla

Jan Pomuk Štěpánek
19. 3. 2007 0:00
Recenze - Pokud tuníte za barákem felicii po rodičích a posloucháte jižanský rock, Ghost Ridera si po většinu času užijete. UVNITŘ: TRAILER
Foto: Falcon

Jinak nakopněte mašinu a zamiřte jinam. Jistě, tohle není sociální aktivistické drama s poselstvím přesahující hranice všehomíra, nicméně i komiksové adaptace mohou mít filmařské ambice.

Přes den motocyklový kaskadér; v noci plameny olizovaná kostra zachraňující nevinné před Zlem. Johnny Blaze má skutečně originální hřích mládí. Coby chlapec se upsal ďáblu a svůj čas teď prožívá v nekonečném pendlování mezi strachem, kdy si pro něj přijde,  a pokoušením hranice absolutního rizika.

Coby kaskadér se těší hvězdnému statusu, když před vyprodanými stadiony přeskakuje dlouhou řadu kamionů nebo vrtulníků. Ale v době, kdy mu do života opět vstoupí láska z mládí, přichází na scénu i samotný vládce pekel, aby si vybral svůj podíl na smlouvě.

Johny se tak stává jeho Ghost Riderem, který má bojovat a přemoct Satanova syna Mefistofela a jeho společnost padlých andělů. Co se bude dít dál, je zřejmé.

Bohužel režisér  Mark Steven Johnson (Daredevil, Electra) potencionální filmovou výzvu nevyslyšel a natočil velmi krotkou a plytkou akční rutinu. Jeho adaptace hrdinského komiksu ignoruje vývoj žánru a vrací se ke kořenům akční zábavy. Jenže hora stereotypů ubíjí v Ghost Riderovi veškerý život.

Foto: Columbia Pictures

Bez těch komiksových a superhrdinských klišé to v případě takových snímků samozřejmě nejde, ale dnes už filmy nabízejí balanc mezi skoro až pietním uctíváním superhrdinských stereotypů a o to větší důmyslnosti při budování příběhu.

V době, kdy se z komikové adaptace stal žánr sám o sobě, kdy tvůrci soutěží, kdo dokáže příběhu vtisknout hlubší rozměry a důmyslnější zápletku, se Ghost Rider vydává proti proudu času a trendů a vrací se k těm nejzploštělejším formulkám.

Výsledek svou naivitou a nepoučeností současnými (filmovými) souvislostmi vyznívá jako pomatený výkřik z hlubin 80. let, kdy ještě klišé nebyla okoukaná a většina stereotypů hollywoodských velkoprodukcí se teprve usazovala.

Tvůrci vytěžují komiksové zkratky tak důsledně, že se jim podařilo vykreslit příběh, který ve své naivitě a jednorozměrnosti překonává plakátovitost předlohy - aniž přitom má její charisma a autentické kouzlo bezprostřednosti.

V době, kdy je filmové lidstvo poučeno o filmové trilogii X-Men a kdy Christopher Nolan vykreslil Batmanovo temné dospívání, už k zasycení hladu nestačí jednoduše (pře)dovyprávět klasické formulky.

Foto: Falcon

Navíc Ghost Rider nefunguje ani ve svých výsostných vodách. Kdyby dokázal nabídnout alespoň pořádnou porci ohromující akce, líp by se divákům přecházelo přes hluchá místa plná obskurních dialogů a zjevných nelogičností.

Jenže co se akce a vizuálních kouzel týče, Ghost Rider nepřináší nic výjimečného, dokonce spíš pachuť. Plápolající bojovník na motorce každého z padouchů vyřídí bez větších obtíží, a tak se každá akce zdlouhavě rozjíždí, ale o to rychleji pak skončí.

Když Ghost Rider během pár záběrů vyřídí bídáka, jehož temnou a neporazitelnou image budovali filmaři více než hodinu, jako by si Mark Steven Johnson řezal sám pod sebou větev.

Pokud se topornost a trapnost někde láme až do čirého zoufalství, kdy divákovi nezbývá než se začít smát, jsou to scény s Evou Mendesovou v roli Johnyho milé. Obě své polohy (zmatená/víc zmatená) servíruje s takovou vervou, že ze všeho nejvíc připomíná přemotivovaného statistu, kterému se poštěstilo promluvit v záběru.

Ani hvězdný Cage tu moc nezmůže: S Mendesovou se tváří, jako by se jí bál, zbytkem filmu se spíše proplíží s unaveným výrazem ve tváři. Scénář mu nenabídne víc než pár chvilek, kdy může postavu obohatit alespoň špetkou nadhledu a jemnou komikou.

Foto: Falcon

Ghost Rider se ztrácí v zemi nikoho; někde mezi áčkovým středním proudem a filmy ze zadních regálů videopůjčoven. Má rozpočet i ambice být kvalitní zábavou, ale výsledek z něj dělá jedno z nejnákladnějších béček posledních let. Přitom mu chybí ono zapálené kouzlo naivity, které činí z poctivých filmů druhé kategorie alespoň zábavu pro dekadentní fanoušky.

Coby oslava testosteronu, burácejících motorů, ohňových erupcí a obřích prsou Evy Mendesové je Ghost Rider sice legrační, ale pořád ještě zkousnutelný zážitek pro ty, co nedají dopustit na aroma benzínu na kožené bundě. Kdo chce od dvou hodin v kině víc, těžko na téhle ztracené příležitosti najde aspoň něco zajímavého.

Ghost Rider (Ghost Rider), USA 2007. Scénář a režie Mark Steven Johnson, hrají Nicolas Cage, Eva Mendesová, Wes Bentley, Sam Elliott, Donal Logue, Peter Fonda a další. , 105 minut, distribuce Falcon.
 

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy