Další režisér zkusí televizní formát. Haneke natočí dystopický seriál o mladých dobrodruzích

Kultura Kultura, AFP
1. 2. 2018 9:57
Po Woodym Allenovi, bratrech Coenových či Paolu Sorrentinovi další významný filmař zkusí pracovat s televizním formátem. Rakouský držitel Zlaté palmy i Oscara Michael Haneke natočí desetidílný seriál odehrávající se v dystopické blízké budoucnosti.
Haneke za film Láska získal Zlatou palmu i Oscara.
Haneke za film Láska získal Zlatou palmu i Oscara. | Foto: ČTK/AP

Rakušan Michael Haneke, autor filmů Pianistka či Bílá stuha, natočí svůj první televizní seriál. "Po deseti televizních a dvanácti celovečerních filmech jsem chtěl jednou odvyprávět delší příběh," vysvětluje pětasedmdesátiletý režisér.

Desetidílná série nazvaná Kelvin's Book se má odehrávat v dystopické blízké budoucnosti a vypráví o skupině mladých dobrodruhů, jejichž letadlo musí učinit nečekané mezipřistání. Daleko od domova hrdinové poprvé spatří, jak skutečně vypadá jejich země.

Za projektem stojí producentská společnost UFA Fiction, která vyrobila špionážní osmidílné drama Deutschland 83 o spícím agentovi východoněmecké tajné služby Stasi.

Seriál Kelvin's Book však společnost natočí v angličtině, uvedl producent Nico Hofmann.

"Žádný žijící režisér na mě nemá takový vliv a neinspiruje mě víc než Michael Haneke," říká Hofmann. "Kelvin's Book je mimořádně pestrý, napínavý a ambiciózní příběh. Vzhledem k tomu, jak současná témata pojednává a nakolik reflektuje digitální věk, v němž žijeme, je pro jeho vznik ideální doba," dodává.

Zatím není známo, kdy začne natáčení ani kdy bude seriál uveden.

Michael Haneke se tak zařadil k mnoha významným filmovým režisérům, kteří se poslední dobou věnují televiznímu formátu. Režisér Spike Lee natočil seriál She’s Gotta Have It, Paolo Sorrentino vyrobil Mladého papeže, Woody Allen pro Amazon vymyslel šestidílnou Crisis in Six Scenes.

V těchto dnech Nicolas Winding Refn pracuje na projektu Too Old To Die Young a bratři Coenové dokončují seriál The Ballad of Buster Scruggs.

Seriál zvaný The Nix s herečkou Meryl Streepovou chystá též režisér J. J. Abrams a filmař David O. Russell připravuje televizní projekt, v němž mají účinkovat herci Julianne Mooreová a Robert De Niro.

Michael Haneke je z poslední doby autorem snímku Happy End, jenž vypráví o rozkolu v evropské rodině z vyšší střední třídy. Snímkem, který od tohoto čtvrtka promítají česká kina, volně prochází téma současné migrační krize - odehrává se v Calais, kde stál známý uprchlický tábor.

Předešlý Hanekeho film Láska z roku 2012 byl portrétem stárnoucího francouzského páru, který se vyrovnává se smrtelností. Režisér za film jako jeden z mála získal Zlatou palmu na festivalu v Cannes i cenu Oscar za nejlepší cizojazyčný snímek.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy