Steven Spielberg natočí svůj první muzikál. Do remaku West Side Story hledá hispánské herce

Kultura ČTK Kultura, ČTK, AFP
29. 1. 2018 10:00
Jedenasedmdesátiletý držitel tří Oscarů Steven Spielberg má plodné období. Příští měsíc začnou česká kina promítat jeho drama z novinářského prostředí Akta Pentagon: Skrytá válka, v březnu do distribuce vstoupí sci-fi Ready Player One: Hra začíná. Už nyní však Spielberg hledá herce pro svůj příští projekt.
Plakát chystané filmové adaptace West Side Story.
Plakát chystané filmové adaptace West Side Story. | Foto: 20th Century Fox

Americký režisér Steven Spielberg chystá filmový remake West Side Story, nejprve slavného broadwayského muzikálu Leonarda Bernsteina a později srovnatelně známého filmu. Podle agentury AFP režisér do hlavních rolí místo bělochů obsadí Hispánce.

West Side Story, jež je novodobou verzí Shakespearova Romea a Julie zasazenou do prostředí soupeřících newyorských gangů, měla na Broadwayi premiéru roku 1957. Čtyři roky nato její filmovou adaptaci natočili režisér Robert Wise a choreograf Jerome Robbins, získala deset cen Oscar.

Současný remake Spielberg připravuje se scenáristou a dramatikem Tonym Kushnerem, s nímž již spolupracoval roku 2005 na snímku Mnichov a o sedm let později na Lincolnovi.

V těchto dnech probíhá casting - předpokladem pro hlavní role Tonyho, Marii, Anity a Bernarda je, aby hercům bylo mezi patnácti až pětadvaceti lety, uměli zpívat a také tancovat.

Castingová výzva ovšem vysloveně uvádí, že Maria, Anita i Bernardo jsou hispánské postavy, bílou pleť má mít jen Tony.

V původním filmu Portorikánku Marii ztvárnila dcera ruských a ukrajinských imigrantů Natalie Woodová, Bernarda zpodobnil potomek řeckých přistěhovalců George Chakiris. Anitu hrála Portorikánka Rita Morenová, jež za roli dostala Oscara.

Dodnes však i Morenová v rozhovorech s nelibostí vzpomíná, jak tehdejší štáb všem hercům výrazně ztmavil pleť, aby naplnili stereotypní představu o Hispáncích.

"Říkala jsme v maskérně, že jsem docela typická Hispánka, a ptala jsem se, proč musíme mít všichni stejnou barvu obličeje. Portorikánci mají přece francouzské i španělské kořeny, někteří jsou světlejší, jiné tmavší," líčila Morenová v interview pro server Huffington Post.

Steven Spielberg v předloňském rozhovoru pro magazín Hollywood Reporter uvedl, že "celá desetiletí" snil o zfilmování West Side Story. O získání autorských práv prý jednal 15 let. Nyní se jeho projekt rozhodla produkovat společnost 20th Century Fox.

Dva filmy na obzoru

Steven Spielberg

◼ Steven Spielberg vloni natočil drama Akta Pentagon: Skrytá válka vyprávějící o novinářích z deníků Washington Post a New York Times, kteří se snaží zveřejnit tajnou zprávu o angažmá americké vlády při válce ve Vietnamu.

◼ Film, v němž účinkují Meryl Streepová a Tom Hanks, začnou česká kina promítat 22. února. Ze šesti nominací na Zlaté glóby snímek neproměnil ani jednu, nyní může uspět ve dvou kategoriích na Oscarech.

◼ Hned 29. března pak do tuzemských kin vstoupí další Spielbergova novinka, sci-fi Ready Player One: Hra začíná natočené dle románu pro dospívající od Ernesta Clinea.

Pro jedenasedmdesátiletého Spielberga, jenž je sám držitelem tří Oscarů, bude West Side Story jeho prvním muzikálem.

Podle agentury AFP se o tento žánr nyní americké publikum začíná intenzivně zajímat.

Dva roky starý La La Land i loňské snímky Kráska a zvíře i Největší showman se zapsaly do tabulky deseti komerčně nejúspěšnějších amerických filmových muzikálů všech dob.

West Side Story vypráví o válce pouličních gangů Tryskáčů a Žraloků. Tryskáč Tony se na taneční zábavě zamiluje do Marie, sestry vůdce Žraloků. Ten však trvá na tom, že Maria si má najít přítele mezi Portorikánci v gangu Žraloků.

Příběh se odehrává na newyorské Upper West Side - tedy v místech, kde dnes sídlí Lincoln Center včetně slavné Metropolitní opery.

Na Broadway se West Side Story vrátila roku 2009, pro tehdejší inscenaci Lin-Manuel Miranda - dnes známý z muzikálu Hamilton - přeložil některé z písňových textů do španělštiny. Chtěl tím podtrhnout, že příběh vypráví o Portorikáncích.

 

Právě se děje

před 41 minutami

V Kongu po nehodě autobusu s cisternou převážející benzín uhořelo 33 lidí

V provincii Kwango na západě Konga při střetu autobusu s cisternou převážející pohonné hmoty uhořelo 33 lidí. Cisterna směřovala po jednom z hlavních tahů do metropole Kinshasy, zjistila agentura AFP z policejních zdrojů. Pozůstatky obětí dopravní nehody v pondělí ráno pohřbili.

"V noci ze soboty na neděli uhořelo 33 lidí při velkém požáru způsobeném kolizí rozměrného vozidla přepravujícího pohonné hmoty a přeplněného autobusu," uvedlo vedení místní policie. "Mohli jsme vyzvednout jen lebky, zbytek těl se nepodařilo najít. S úctou jsme je pohřbili dnes ráno," uvedl další policejní zdroj.

Dopravní nehody s četnými oběti na životech jsou v Kongu poměrně časté, na vině je špatný technický stav mnoha vozidel i silnic nebo opilí řidiči, někdy též bez potřebných znalostí. V říjnu 2018 na trase mezi Kinshasou a Matadi taktéž havarovala cisterna, při nehodě tehdy zemřelo 53 lidí. Tragickou bilanci 230 obětí měla nehoda cisterny v roce 2010.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Do Litvy dorazil rekordní počet migrantů, EU přislíbila Vilniusu miliony eur

Představitelé Evropské unie přislíbili Litvě miliony eur na pomoc s řešením migrační krize, z jejíhož rozpoutání pobaltská země obviňuje režim sousedního Běloruska a jeho autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Informovala o tom agentura AP s tím, že do Vilniusu v neděli přicestovala eurokomisařka pro vnitro Ylva Johanssonová. Ve stejný den překročilo hranici mezi Běloruskem a Litvou rekordních 287 migrantů, což je přibližně třikrát více než za celý loňský rok.

"Je to provokace Lukašenkova režimu. Musíme ukázat, že na území EU není volný vstup," prohlásila Johanssonová. "Litva, EU a státy Schengenu musí zabránit ilegálnímu vstupování do této oblasti. Proto my, celá Evropská unie, podporujeme Litvu, aby bránila naší společnou vnější hranici s Běloruskem," prohlásila zástupkyně unijní exekutivy před novináři.

Litevská pohraniční stráž letos zadržela 3832 migrantů, přičemž za celý loňský rok jich bylo 81. Více než dvě třetiny příchozích tvoří podle litevských úřadů Iráčané. Irácké aerolinie zvýšily od tohoto měsíce počet letů z Bagdádu do Minsku ze dvou na čtyři týdně a do běloruské metropole zavádějí spoje z dalších iráckých měst - Basry, Irbílu a Sulajmáníje, napsala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy