Od Perliček na dně po Donšajny. Jiřímu Menzelovi je 80 let, projděte si filmy, které natočil

Kultura Kultura
23. 2. 2018 7:30
Režisér a herec Jiří Menzel se dnes dožívá 80 let. Na festivalu Berlinale má premiéru slovenský snímek Tlumočník, v němž Menzel hraje jednu z hlavních rolí, přehlídka také soškou Kamera Berlinale ocenila Menzelův přínos světové kinematografii. Za Ostře sledované vlaky, které se odehrávají za druhé světové války, získal Menzel v roce 1968 Oscara. Jeho prozatím posledním režijním počinem byli Donšajni, před čtyřmi lety vyslaní do oscarové soutěže. Kritikou nepříliš dobře přijatý snímek vypráví o operním souboru na malém městě, jenž se rozhodne uvést Dona Giovanniho od W. A. Mozarta. Podívejte se na fotogalerii připomínající Menzelovy nejslavnější filmy.
Foto: Filmové studio Barrandov

Perličky na dně, 1965

Poezie všedního života z pera Bohumila Hrabala jako předloha povídkového filmu, na kterém se kromě Jiřího Menzela podíleli kolegové z tuzemské nové vlny Jan Němec, Evald Schorm, Věra Chytilová a Jaromil Jireš.

"Měl jsem hrozné štěstí. Nebyl jsem na filmové škole zvlášť dobrý žák. Mí kamarádi byli starší a už měli za sebou celovečerní film. Když se objevil Hrabal a četl jsem jeho povídku, řekl jsem si: To je můj autor! Všechno hezké z české literatury, co se mi kdy líbilo, je v něm, a ještě silnější. Pak jsem potkal Honzu Němce a zjistil jsem, že i on je do Hrabalových textů zamilovaný. Řekli jsme si, proč bychom nenatočili film. Měl jsem štěstí, že se mi povídka povedla," prohlásil v rozhovoru pro Českou televizi, jak se dostal k filmování Hrabalových předloh. 

 

Právě se děje

před 23 minutami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

před 1 hodinou

Hlavní vyjednavač pro brexit Barnier: Lhůta na dohodu o budoucích vztazích Británie s Evropskou unií je příliš krátká

Lhůta pro vyjednání dohody o budoucích vztazích Británie s Evropskou unií po brexitu je extrémně krátká. V projevu na univerzitě v severoirské metropoli Belfastu to řekl hlavní unijní vyjednavač pro brexit Michel Barnier. Británie opustí EU v pátek. Dohodu o budoucích vztazích by měli Londýn a Brusel vyjednat v následujícím přechodném období, které ovšem bude trvat jen do konce letošního roku.

Další zprávy