Od Perliček na dně po Donšajny. Jiřímu Menzelovi je 80 let, projděte si filmy, které natočil

Kultura Kultura
23. 2. 2018 7:30
Režisér a herec Jiří Menzel se dnes dožívá 80 let. Na festivalu Berlinale má premiéru slovenský snímek Tlumočník, v němž Menzel hraje jednu z hlavních rolí, přehlídka také soškou Kamera Berlinale ocenila Menzelův přínos světové kinematografii. Za Ostře sledované vlaky, které se odehrávají za druhé světové války, získal Menzel v roce 1968 Oscara. Jeho prozatím posledním režijním počinem byli Donšajni, před čtyřmi lety vyslaní do oscarové soutěže. Kritikou nepříliš dobře přijatý snímek vypráví o operním souboru na malém městě, jenž se rozhodne uvést Dona Giovanniho od W. A. Mozarta. Podívejte se na fotogalerii připomínající Menzelovy nejslavnější filmy.
Foto: Filmové studio Barrandov

Perličky na dně, 1965

Poezie všedního života z pera Bohumila Hrabala jako předloha povídkového filmu, na kterém se kromě Jiřího Menzela podíleli kolegové z tuzemské nové vlny Jan Němec, Evald Schorm, Věra Chytilová a Jaromil Jireš.

"Měl jsem hrozné štěstí. Nebyl jsem na filmové škole zvlášť dobrý žák. Mí kamarádi byli starší a už měli za sebou celovečerní film. Když se objevil Hrabal a četl jsem jeho povídku, řekl jsem si: To je můj autor! Všechno hezké z české literatury, co se mi kdy líbilo, je v něm, a ještě silnější. Pak jsem potkal Honzu Němce a zjistil jsem, že i on je do Hrabalových textů zamilovaný. Řekli jsme si, proč bychom nenatočili film. Měl jsem štěstí, že se mi povídka povedla," prohlásil v rozhovoru pro Českou televizi, jak se dostal k filmování Hrabalových předloh. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy