Cannes 2014: Dánští vlkodlaci a americký sex se zombie

Šimon Šafránek, Cannes
20. 5. 2014 16:49
Festival v Cannes představil nejlepší letošní horor It Follows i sexuální dospívání dánských vlkodlaků ve snímku When Animals Dream.
When Animals Dream.
When Animals Dream. | Foto: FDC

Cannes 2014 (od našeho spolupracovníka) - Ve vedlejší canneské sekci Semaine de la critique (Týden kritiky) se letos promítají dva velmi nevšední horory. Americký It Follows, provázený velkou šeptandou, a dánská vlkodlačí psychologie When Animals Dream.

Solidní vlkodlaci ze severu

Dospívající Marie (Sonia Suhl) žije na dánském pobřeží se starostlivým otcem a matkou na vozíku. Hned na začátku místní doktor zkoumá skvrnu na Mariině hrudi, ale usoudí, že o nic nejde. Marie nastupuje do rybárenského závodu.

Podívejte se na ukázku z hororu When Animals Dream.
Podívejte se na ukázku z hororu When Animals Dream. | Video:

Hned od pohledu je jí tu pár chlapů nesympatických a naopak takový Daniel (Jakob Oftebro) se jí líbí. Jenže když se Marie citově vzruší, na zádech jí začnou růst chlupy a skvrna se rozšiřuje. Vztahy v práci se postupně zostřují a tempo dál narůstá, když Marie pomalu přichází na kloub matčině nemoci a sama se mění ve vlkodlaka.

Debutující Jonas Alexander Arnby měl k dispozici zajímavý scénář Rasmuse Bircha: příběh je sice přímočarý jako návody v IKEA, ale vstupujeme do situace, která už je rozehraná, a tvůrci divákovi nic nevysvětlují: vlkodlačí nákaza tu prostě je, o tajemných Rusech proběhne pár výhružných zmínek.

When Animals Dream.
When Animals Dream. | Foto: FDC

Arnby propojuje psychologii sexuálního dospívání se zvířecí krvelačností, hororová akce přichází jenom v krátkých momentech a není jádrem díla. Obraz i triky vypadají solidně, sympatická je i sotva 84minutová délka. Arnby je určitě člověk, kterého se vyplatí sledovat.

Spát, či nespat?

It Follows od Davida Roberta Mitchella je ovšem jiné kafe. Malorozpočtová lekačka, na které je sice finanční nouze patrná, ale zábavu to nezmenšuje.

It Follows.
It Follows. | Foto: FDC

Film vychází z podobného rámce jako Mitchellův debut The Myth of American Sleepover. Sledujeme partu nadržených kamarádů v současném Detroitu. Mezi dospívajícími se tu ovšem rozmohl hrůzný mor, přenášený sexem: nakažený začne vidět zombii. Její podoba se proměňuje, ale hlavní je, že svou oběť neustále následuje. Pěšky. A když ji dojde, zabije ji.

Hrozby se lze zbavit jenom tak, že se vyspíte s někým dalším. Háček je v tom, že když je zombie úspěšná, vrací se v řetězci zpátky, takže klid už nemáte nikdy. A navíc hrůzostrašnou figuru vidí jenom nakažený, takže pro sousedy se stává výstředním psychopatem.

It Follows.
It Follows. | Foto: FDC

Jay (Maika Monroe) se nakazí od ztepilého mládence a tím jsou kostky vrženy. S kamarády přichází na to, co se vlastně děje, jak s tím bojovat a zvítězit: tedy kam utéct a jestli se s někým vyspat, nebo ne. Pro Mitchella ovšem není sex příliš důležitý, soustředí se na opuštěnost Jay a obětavost kamarádů a kamarádek.

It Follows jde proti pravidlům většiny hororů, kde zombies nebo duchové honí všechny hrdiny a postupně je vraždí, koncept ale funguje skvěle. Mitchella baví budovat napětí a strach tradičními prostředky, bez počítačových efektů. Utahuje šrouby psychologickým nátlakem, kdy Jay nepoznává, jestli figura v dálce je zombie, nebo normální člověk, využívá druhé plány, je tu hodně hlasitá hudba a velké detaily.

It Follows.
It Follows. | Foto: FDC

Herci jsou tu slušní, problematický je jen střih několika sekvencí, které nenavazují. Naopak lokace polorozpadlého Detroitu, vymlácených domků, sídlišť a zejména impozantní budova opuštěného bazénu dodávají filmu velmi originální atmosféru.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 5 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy