Bondovský režisér v Praze natočí krimi s Douglasem a Bloomem

ČTK Kultura ČTK, Kultura
31. 10. 2014 10:32
Snímek Unlocked natočí režisér Michael Apted, který je například tvůrcem bondovky Jeden svět nestačí z roku 1999.
Noomi Rapace si zahraje ve snímku Unlocked agentku CIA.
Noomi Rapace si zahraje ve snímku Unlocked agentku CIA. | Foto: Adéla Vlachová

Praha - Hollywoodská kriminálka Unlocked s Michaelem Douglasem, Orlandem Bloomem a Noomi Rapace začne v listopadu vznikat v Praze. I když oficiálně začíná natáčení v pondělí 3. listopadu, už v sobotu zaberou filmaři Mánesův most.

"Půjde o předtáčku, v níž budou účinkovat pouze komparsisté," řekl Václav Mottl ze společnosti Czech Anglo Production, která práci zahraničního štábu v Česku zajišťuje. "Scény s Michaelem Douglasem se budou v Praze točit až v prosinci a Orlando Bloom má první záběry za tři týdny," vysvětlil Mottl především kvůli fanouškům, kteří by je chtěli v Praze potkat.

"Během sedmatřiceti natáčecích dnů tu filmaři utratí za služby, nájmy a výplaty až sto dvacet milionů korun. Druhá část natáčení, zhruba sedmidenní, se v příštím roce uskuteční v Londýně," uvedl Mottl. Snímek podle scénáře Petera O'Briena natočí režisér Michael Apted, který je například tvůrcem bondovky Jeden svět nestačí z roku 1999.

"Producenti snímku Unlocked oslovili mého kolegu Kevana Van Thompsona. Právě pracoval v Budapešti na jiném projektu, o který Česko vinou tehdy ještě nejasných filmových pobídek přišlo. Nabídl jim Prahu, což přijali. Příběh se odehrává v Londýně a většinu scén tu bude možno realizovat. Důležitou roli v tom hrály finance, protože ještě pořád jsme levnější než Maďarsko. A především zmíněné pobídky umožňující vrátit filmařům nazpět dvacet procent prokazatelně utracených nákladů," uvedl Mottl. To, že se nenatáčí v Londýně, ušetří podle něj zahraničním producentům polovinu rozpočtu.

Výhodou je i to, že v Praze je ještě stále možno točit v ulicích včetně centra. Některé záběry vzniknou v bývalé Živnobance na Příkopech. Zahraniční štáb využije i umu řady filmových profesí z Barrandova.

"Filmaři se chystají natáčet v našich ateliérech a barrandovská stavební služba zajišťuje dekorace," potvrdil místopředseda představenstva společnosti Petr Tichý. Podle něj je důležitá kvalita práce, často hrají roli detaily. "V tom je Unlocked srovnatelný s dalšími zahraničními zakázkami, které do našich studií přicházejí právě za špičkovou řemeslnou úrovní a studiovým zázemím," dodal.

Mottl tvrdí, že je barrandovská stavba dle slov architektů, kteří tu kdy pracovali, jedna z nejlepších na světě. "Je to světový formát, kdy netušíte, že jdete kolem rekvizity či dekorace, která je kašírovaná. Nepoznáte, že nejde o kámen, ale kus nabarveného a patinovaného polystyrenu," uvedl s tím, že zahraniční produkce tu vyhledávají špičkovou dřevovýrobu, kovovýrobu, sklářství či umělecké zámečnictví.

"Například právě roztočený seriál The Musketeers odehrávající se kolem roku 1625 využívá v Česku vyráběné rekvizity, které nemají ani v Londýně," vysvětlil Mottl. Mimořádně výpravný projekt tu vzniká od loňska, rozpočet obou sérií přesáhl půl miliardy korun. I tady je plusem pro Česko zázemí, tedy nabídka služeb pražských hotelů a restaurací, doprava či logistika, které nemají s filmovým průmyslem nic společného.

Výtvarníkem filmu Unlocked je Ondřej Nekvasil, který vyhrál konkurs, jehož se zúčastnili i čtyři architekti z Londýna. Rovněž všichni kaskadéři budou z Čech. Koordinátor kaskadérů Greg Powell, který se podílel i na sérii o Harrym Potterovi, spolupracuje se společností Filmka, jejíž kořeny sahají do roku 1962, kdy se zformovala při natáčení filmu Limonádový Joe.

"Na tomto snímku se podílí od nás asi třicet lidí, půjde především o moderní rvačky," řekl její šéf Ladislav Lahoda. Dodal, že Noomi Rapace už choreografii bojových scén v Praze trénuje.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Praha chce vykoupit pozemky pod světelnými křižovatkami, může to stát až stovky milionů

Praha se chystá vykoupit desítky pozemků pod světelnými křižovatkami, které patří soukromým subjektům. Deníku E15 to řekl náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě). Město musí pozemky vlastnit, aby mohlo uvést do provozu systém zelené vlny a zefektivnit tok automobilů po městě. Ze 660 křižovatek jich nyní spolupracuje asi 440. Dalších 220 jen zastavuje a pouští auta, aniž se systémově podílí na regulaci pohybu aut. 

Na začátku příštího roku Praha vypíše 80milionovou soutěž na vytvoření evidence všech křižovatek a jejich stavu. "Počet vykupovaných křižovatek zjistíme až poté, co vítěz tendru vytvoří jejich evidenci. Odhadovat náklady na výkupy by proto bylo předčasné," řekl listu Scheinherr.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Účastníci pochodu hrdosti Pride v brazilském Riu kritizovali homofobní výroky prezidenta Bolsonara i starosty města

Desetitisíce lidí se i přes deštivé počasí v neděli sešly v brazilském Riu de Janeiro na tradičním pochodu sexuálních menšin LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob). Mnozí z účastníků nesli transparenty kritizující brazilského krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara či starostu Ria Marcela Crivellu, kteří v minulosti prosluli homofobními výroky.

Letošní 24. ročník takzvaného pochodu hrdosti v Riu de Janeiro se nesl ve znamení témat demokracie, svoboda a lidská práva. Účastníci připomínali i 40. výročí vzniku hnutí LGBT v Brazílii a také padesát let od takzvaných stonewallských nepokojů v New Yorku. Právě ty byly podle mnohých v Americe zlomem v boji za emancipaci homosexuálů a dalších sexuálních menšin.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Podle Borise Johnsona stojí Írán za útoky na ropná zařízení v Saúdské Arábii

Teherán z útoku, ke kterým došlo 14. září letošního roku, už dříve obvinil americký prezident Donald Trump. K zodpovědnosti se mezitím přihlásila jemenská skupina šíitských povstalců, kteří jsou podporovaní právě Íránem. 

"Budeme pracovat s našimi americkými a evropskými přáteli, abychom zareagovali způsobem, který by deeskaloval napětí v oblasti (Perského, pozn. red.) zálivu," řekl Johnson novinářům na palubě letadla po cestě na klimatický summit OSN v New Yorku.

Teherán jakékoli zapojení do incidentu odmítá a varuje, že případné odvetné údery ze strany Spojených států nebo Saúdské Arábie vyústí v "totální válku".

Další zprávy