Banderas nikdy nebyl tak křehký. Bolest a sláva je Almodóvarův nejosobnější film

Tomáš Stejskal Tomáš Stejskal
26. 5. 2019 12:01
Pedro Almodóvar natočil svůj nejmrtvolnější film. A právě proto je jednadvacátý opus španělského scenáristy a režiséra nazvaný Bolest a sláva, který o víkendu vynesl hereckou cenu Antoniu Banderasovi na festivalu v Cannes a který už teď hrají česká kina, obrovským návratem do formy.
Herec Antonio Banderas vytváří křehký portrét.
Herec Antonio Banderas vytváří křehký portrét. | Foto: Manolo Pavón

Pedro Almodóvar vždy točil o potěchách a vášních, jež hýří barvami. Ani jeho novinka není výjimkou, najít v ní záběr bez přítomnosti červené barvy by bylo skutečnou zkouškou divácké pozornosti.

Penélope Cruzová.
Penélope Cruzová. | Foto: Manolo Pavón

Tón je ale lehce jiný. Neboť film vypráví o stárnoucím režisérovi Salvadoru Mallovi, kterému už se těch potěch a vášně příliš nedostává. Mnohem spíše jeho svět ovládá bolest z názvu snímku.

Druhé slovo z titulu - sláva - už je také spíše věcí minulosti. Nejslavnější dílo Mallovy kariéry právě bude mít výroční uvedení po desítkách let, filmař trpí tvůrčím blokem a obrovskými bolestmi páteře. Jediné, co se vynořuje z minulosti, jsou staré křivdy a tragédie.

Bolest a sláva je dílo silně autobiografické, byť vyprávěné s uměleckou licencí. Možná i proto Almodóvar tentokrát není tvůrce opájející se zákrutami vyprávění, byť typické rysy jeho tvorby jsou jasně čitelné.

Almodóvar i jeho dvorní herec Antonio Banderas vytvářejí křehký portrét, odvíjející se pomalu, jako v heroinovém opojení. To je ostatně jedním z ústředních motivů snímku, i tady se však Almodóvar vyhýbá nabízejícím se klišé drogových filmů.

Heroin i legální opiáty na předpis jsou přirozenou součástí světa hrdinů, jejich užívání má své důvody, žádné démonizování či naopak kochání se výjevy drogových raušů.

Salvador se po letech setkává s hercem Albertem, s nímž se rozkmotřil při natáčení svého opus magnum. Právě ten jej vtáhne do víru heroinového návyku, jenž byl problémem už tehdy při natáčení.

Bolest a sláva je silně autobiografické dílo. | Video: Bioscop

Vše v Bolesti a slávě se děje s nezvyklou samozřejmostí, legitimní důvody, proč se na stará kolena pustit do takového podniku, jako je kouření heroinu, se pozvolna vyjeví. A především Banderas hraje jako snad nikdy dříve. Je to pochroumaná tělesná schránka, které každou chvíli hrozí fyzický rozpad. Byť se v tváři stále zračí Banderasovo charisma, je tady především mužem, na němž se život podepsal po všech stránkách.

Snímek rozjasňují vzpomínky na dětství, na první horečky, na první touhy ke stejnému pohlaví, na stavy rozjitřené, opačné těm, jaké protagonista prožívá v době, kdy mu tělo nedovoluje pozřít sousto bez nebezpečí, že se zalkne.

I tyto stavy na hraně vzpomínek a horečnatých vizí se nakonec ukážou být součástí Almodóvarovy hry s divákem a vyprávění příběhu.

Foto: Manolo Pavón

Ale ten příběh není nikterak stavěn na odiv, je to v posledku jen torzo, což ale dává smysl, neboť jen jediný skutek už ten příběh může uzavřít. A sice událost, po níž následuje pohřeb.

Bolest a sláva je nicméně stále film plný krásy, přese všechno je to dílo velkého estéta Almodóvara, jen tu krásu doplňuje smířením se se světem a hořkosladkým pocitem z podzimu života. V něm tu a tam vzplane léto, ale mnohem spíše se blíží nevyhnutelná zima.

Režisér prostřednictvím hrdiny kontempluje nad životem, tvorbou i vztahy, nad bolestivými konturami minulosti, které už nelze napravit. Jen na krátkou chvíli - na usmířenou - se vrací do časů, kdy se rozhodoval, kterou cestou se v životě vydá.

Almodóvar především výtečně vystihl celkový tón, v němž se bolestivé chvilky potkávají s občasnými nepokrytě komickými eskapádami i se závany bezstarostnější minulosti.

Foto: Manolo Pavón

Je to tvar křehký podobně jako tělesná konstituce hrdiny, stačilo by málo a vše se rozpadne.

Ale právě sledování, jak vše navzdory okolnostem drží pohromadě, je největší potěchou Almodóvarovy novinky, která na jednu stranu nemůže znalce jeho díla překvapit, na druhou se po mnoha žánrových experimentech jedná o návrat k tomu nejosobnějšímu a nejosobitějšímu způsobu vyprávění.

Odvěký pár nejen španělského filmu Antonio Banderas a Penélope Cruzová tu nehrají jako obvykle bok po boku, až do posledního záběru se zdá, že ani - z logiky - není možné, aby se ve snímku potkali.

Bolest a sláva

Scénář a režie: Pedro Almodóvar
Bioscop, česká distribuční premiéra 23. května

Což sedí k celkovému konceptu, Bolest a sláva je sice filmem o setkáních po letech, ale jeho hlavním tématem je míjení. Osudové rozkoly, z nichž už mohou vzejít pouze letmá shledání.

Ta nemohou napravit věci minulé, ale - tak jako poslední záběr Almodóvarova filmu - mohou přinést naději. Naději, s níž se lze vzepřít smrti, která se na čas stala jedinou vyhlídkou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Akademiky, které Zeman odmítal, jmenuje Pavel profesory v červnu

Prezident Petr Pavel jmenuje historika umění Jiřího Fajta a fyzika Ivana Ošťádala profesory pravděpodobně v červnu, oznámila mluvčí Hradu Markéta Řeháková. Pavlův předchůdce Miloš Zeman jim nejvyšší akademický titul odmítl přiznat, zdůvodnil to jejich prohřešky z minulosti.

"Předpokládáme, že budou (Fajt a Ošťádal) jmenováni společně s ostatními profesory v červnu," uvedla Řeháková. Pavel se stal prezidentem letos v březnu. Nedlouho poté řekl, že jmenuje Fajta a Ošťádala profesory, pokud dostane potvrzující stanovisko příslušných orgánů vysoké škol. Spolehne se podle svých slov na akademické prostředí, aby posoudilo, zda dotyčný splnil všechna kritéria pro přiznání profesorského titulu.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Dva členové Zemanovy ochranky zpronevěřili tisíce nábojů, od soudu odešli s pokutou

Peněžité tresty Obvodní soud pro Prahu 1 uložil dvěma mužům, kteří jako členové Útvaru pro ochranu prezidenta ČR podle obžaloby zpronevěřili tisíce nábojů. Podle nepravomocného rozsudku tím státu způsobili škodu přes 142 tisíc korun. Oba muži vinu odmítají, proti verdiktu se na místě odvolali. Případem se tak bude zabývat ještě pražský městský soud.

Obžaloba tvrdí, že Martin Tiefenbach a Patrik Přibyl, kteří u útvaru působili jako instruktoři, si z policejního skladu mezi lety 2018 a 2020 po vzájemné dohodě brali různé náboje. Celkem si jich podle státního zástupce pro soukromé účely přisvojili přes 20 tisíc. Střelivo pak podle nepravomocného verdiktu vykázali jako použité při střelecké přípravě.

Soudkyně Šárka Šantorová dnes uložila Tiefenbachovi peněžitý trest 150 tisíc korun, Přibylovi 100 tisíc korun. Druhému muži, který je na rozdíl od Tiefenbacha i nadále zaměstnán u policie, také na tři roky zakázala činnost v ozbrojených bezpečnostních sborech. Oba muže soudkyně potrestala za zpronevěru, Tiefenbacha navíc za nedovolené ozbrojování.

Ministerstvu vnitra musí podle verdiktu muži nahradit 105 tisíc korun, jde o částku se kterou se úřad do řízení jako poškozený přihlásil.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Evropská unie zdvojnásobí svou hasičskou flotilu, připravuje se na dopady klimatické změny

Evropská unie oznámila, že na letošní léto zdvojnásobí svou leteckou hasičskou flotilu. Učiní tak kvůli výzvám, jako je narůst počtu a intenzity lesních požárů v důsledku změny klimatu. Informovala o tom agentura Reuters.

"V několika posledních letech jsme byly svědky dosud největších výzev," uvedl komisař pro krizové řízení Janez Lenarčič. Během uplynulých deseti let byl podle něj zaznamenán v průměru 350procentní nárůst žádostí o pomoc skrze unijní mechanismus RescEU.

"Katastrofy jsou stále častější a intenzivnější," řekl Lenarčič s odkazem na riziko lesních požárů v oblastech, kde dříve nebyly běžné, a povodně v Belgii, Německu a Itálii.

Pro nadcházející sezonu lesních požárů bude rezerva RescEU zahrnovat 24 hasičských letadel a čtyři helikoptéry z deseti členských států. K tomu 11 unijních zemí vyšle téměř 450 hasičů, kteří budou mít základnu ve Francii, Řecku a Portugalsku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Věkové rozpětí pro dobrovolná očkování proti HPV a meningogkokům se rozšíří

Věkové rozpětí pro hrazené dobrovolné očkování dívek a chlapců proti lidskému papilomaviru (HPV) a proti meningokokům se zřejmě rozšíří. Nově budou moci očkovat také hygienici a epidemiologové. Změny přinesou senátní úpravy vládní novely o ochraně veřejného zdraví, které dnes schválila Sněmovna. Předloha pojednávala v původní podobě jen o bezpečnosti dodávek pitné vody. Nyní ji dostane k podpisu prezident Petr Pavel.

Očkování proti HPV, který je původcem rakoviny děložního čípku, je nyní hrazeno z veřejného zdravotního pojištění lidem mezi 13. a 14. rokem věku. Schválený návrh senátorů rozšiřuje toto "očkovací okno" na 11 až 15 let věku. Podobně se rozšíří i věkové rozpětí pro hrazené očkování mládeže proti meningokokům, které nyní stát platí dívkám a chlapcům od 14 do 15 let. Nově to bude mezi 14. a 16. rokem věku. "Je to všechno v souladu s vědeckými poznatky," uvedl před poslanci senátor Roman Kraus (ODS).

Od uzákonění obecné možnosti, aby očkovali i hygienici a epidemiologové, si senátoři slibují zvýšení počtu očkovacích míst. Očkovat tak bude moci podle Krause dalších zhruba 300 lékařů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy