Gandalf, Magneto, Salieri. Osmdesátiletému Ianu McKellenovi sedí předvádivé role

tst Kultura tst, Kultura
25. 5. 2019 16:19
Publikum jej zná jako Gandalfa z Pána prstenů či padoucha Magneta ze superhrdinské série X-Men. Kariéra anglického herce sira Iana McKellena, který se tuto sobotu dožívá 80 let, však začala na divadelních prknech. Stalo se tak dlouhé dekády před přelomem tisíciletí, kdy měly série Pán prstenů i X-Men premiéru.
Foto: ČTK/APInvision

Na cestu životem

"Divadlo jsem tak miloval proto, že jsem se naprosto veřejně mohl zabývat emocemi a realizovat se. To jsem ve skutečném životě dělat nemohl," vzpomíná Ian McKellen.

Možná by podobná slova řekli či podepsali mnozí jiní herci. Ale McKellen, který si od dětství nejasně uvědomoval svou homosexuální orientaci, jež tehdy byla v Británii ještě ilegální, nalézal už v útlém věku v divadle pomocníka na cestě životem.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy