Festival Divadlo uvede i hry z Polska a Maďarska a podpoří zatčeného ruského režiséra Serebrennikova

Hana Slívová Hana Slívová
30. 8. 2017 16:03
Plzeňský Festival Divadlo letos kromě toho nejzajímavějšího z českého i evropského divadla podpoří nepřímo i ruské divadlo. Peticí se chce postavit za ruského divadelního režiséra a pedagoga Kirilla Serebrennikova, který je v domácím vězení. Poslal ho tam soud, který rozhoduje, zda Serebrennikov zpronevěřil peníze určené na přípravu představení. Festival Divadlo se kloní k názoru, že jde o politický proces.
Vše o mé matce. Polská hra, která loni zvítězila na význačném polském festivalu Boska komedie.
Vše o mé matce. Polská hra, která loni zvítězila na význačném polském festivalu Boska komedie. | Foto: Festival Divadlo

České inscenace v hlavním programu

Divadlo pod Palmovkou: Nora (Domeček pro panenky)
Divoká kachna: Komorní scéna Aréna v Ostravě
Dejvické divadlo: Vzkříšení
Divadlo v Dlouhé: Hovory na útěku
Divadlo Letí: Olga (Horrory z Hrádečku)
Boca Loca Lab: Bludiště seznamů Masopust: Lidový kousek
Divadlo Petra Bezruče: PS:…odepiš!
Naivní divadlo Liberec: Jsou místa oblíbená tmou, kde nikdy a nic na ostrovech se skrývá odlehlých
Slovácké divadlo Uherské Hradiště: Měsíc nad řekou
Divadlo J. K. Tyla: Liduschka (Baarová)
Divadlo J. K. Tyla: Talentovaný pan Ripley
Divadlo Alfa: Gazdina roba

Organizátoři mezinárodního Festivalu Divadlo (13.-21.9.) představili program letošního 25. ročníku, na který dorazí 29 souborů s padesáti představeními.

Kromě výběru toho nejlepšího z tuzemských divadel z let 2016 a 2017 nabídne plzeňská přehlídka v hlavním programu i osm her od souborů ze šesti dalších zemí. Páteř tvoří maďarští a polští divadelníci, kteří v Plzni zahrají tři, respektive dvě hry.

Polsko je špička

"Už dříve jsme se soustředili na výběr představení ze zemí visegrádského prostoru, což nám zůstalo dodnes," říká členka dramaturgické rady Dora Viceníková.

"Faktem ale je, že polské divadlo patří mezi evropskou špičku. Zejména polští režiséři i herci jsou odvážnější než například ti čeští, jdou dále ve výběru témat," dodává s tím, že společným tématem zahraničních souborů je reflexe minulosti, často doprovázená osobním svědectvím.

Poprvé se tak v Plzni představí polský režisér Michal Borczuch, jehož inscenace Vše o mé matce divadla Teatr Laznia Nowa z Krakowa loni zvítězil na nejvýznamnějším polském festivalu Boska komedia. Diváci uvidí i varšavskou inscenaci Holzwege, která spojuje živou hudbu a příběh skladatele Tomasze Sikorského, průkopníka minimalismu.

Stojíme za Serebrennikovem 

Festivalu Divadlo se letos bude dotýkat i mezinárodní politika. Organizátoři akce totiž peticí podpoří renomovaného ruského režiséra, pedagoga a někdejšího hosta plzeňské přehlídky Kirilla Serebrennikova, jehož ruské úřady podezírají ze zpronevěry státní dotace určené na přípravu představení.

"Jeho zatčení a domácí věznění je pravděpodobně politicky motivované. Vždyť já jsem ty hry, které podle úřadů neměly vzniknout, na vlastní oči viděl," řekl ředitel festivalu Jan Burian.

"Podporujeme svobodu v Rusku a od zítřka vyvěsíme petice za Kirillovo propuštění. Chceme, aby se podepsali občané, ale hlavně divadelníci," dodal. Petice pak Divadlo Plzeň předá české vládě i ruské ambasádě.

Sedmačtyřicetiletého Serebrennikova zatkli minulý týden v Petrohradě, kde natáčel film, v Moskvě pak na něj byla uvalena vazba a soud mu uložil domácí vězení. Hrozí mu až desetiletý trest vězení. Serebrennikov je podle úřadů podezřelý, že zpronevěřil asi milion dolarů (přes 22 milionů korun) poskytnutých na jeho tvorbu v letech 2011 až 2014. Před soudem obvinění odmítl s tím, že peníze použil na "velké a skvělé" projekty pro mladé talenty.

Na jeho stranu se postavila řada představitelů evropské divadelní a filmové scény. Někteří z nich případ svou velikostí přirovnávají ke kauze dívčí punkové skupiny Pussy Riot v roce 2012.

V rámci doprovodného programu opět ožije bývalá vlaková zastávka, která pod názvem Moving Station nyní slouží jako kulturní prostor. Celkem čtyřikrát se tu bude hrát představení Internet věcí Jiřího Honzírka. Hra staví do kontrastu technickou vyspělost České republiky a s ním spojený "dozor", pod kterým pak lidé žijí.

V plánu jsou také koncerty, představení pro děti nebo projekce filmu Červená o životě operní pěvkyně Soni Červené.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
Další zprávy