Dobrý voják Švejk se doma dočkal první sochy, stojí v Putimi

ČTK ČTK
23. 8. 2014 16:30
Literární postava slavného románu Jaroslava Haška má ve světě 13 soch, v Česku první. Další chystají v Kralupech.
Socha dobrého vojáka Švejka zdobí vchod do jedné pivnice na hlavní ulici v ukrajinském Lucku.
Socha dobrého vojáka Švejka zdobí vchod do jedné pivnice na hlavní ulici v ukrajinském Lucku. | Foto: ČTK

Putim (Písecko) - Dobrý voják Josef Švejk se po 130 letech vrátil do jihočeské Putimi. Turisté jeho bronzovou sochu najdou za kamenným mostem. Dílo akademického sochaře Františka Svátka bylo odhaleno u příležitosti stého výročí od vzniku první světové války. Literární postava slavného románu Jaroslava Haška jich má ve světě 13, v Česku první, další chystají v Kralupech.

Socha je realistická, při jejím ztvárnění Svátek vycházel z Haškovy literární předlohy. Švejk si vykračuje na předmostí poblíže filmové strážnice, za okamžik ho má zastavit strážmistr.

V obci, kde pořádají tradiční Švejkovy putimské slavnosti, chtěli sochu postavit v roce 2008, ale počinu o rok později zabránily povodně. Peníze na ni začalo sbírat Sdružení přátel Putimi. Na vybudování památníku letos významně přispěl kraj a na slavnosti CzechTourism.

Slavnosti začaly v sobotu v pravé poledne v kostele mší za vojáky padlé v první světové válce. Sté výročí od jejího vzniku bylo podle hejtmana Jihočeského kraje Jiřího Zimoly (ČSSD) hlavním impulsem, proč socha vznikla letos. Kraj si tragické jubilem chtěl připomenout trochu jinak.

"Protože není známější obec v Jihočeském kraji ve vztahu k první světové válce, a není známější prostý voják první světové války, než je Josef Švejk, rozhodli jsme se, že tyto záležitosti spojíme," uvedl hejtman.

Na světě je 13 soch Švejka

Bronzová socha přišla podle starosty Petra Matouše (ČSSD) na 410 tisíc korun. Vysoká je asi 180 centimetrů, váží necelých 200 kilogramů. Ve světě je podle vnuka autora satirického protiválečného románu Richarda Haška 13 soch Švejka, třeba na Slovensku, v Polsku, na Ukrajině a v Rusku.

Že v Česku vznikla až 93 let poté, co byl vydán první díl románu, podle něj nevadí. "Nejde o mramorizaci. Nám ve světě vždycky vyčítali, že si toho člověka, jehož román byl přeložen do 58 jazyků, nevážíme, že nemáme ani ulici Jaroslava Haška. Teprve v poslední době byly instalovány tři jeho sochy - v Praze a v Lipnici nad Sázavou, kde je pochován," řekl Hašek.

Filmová Putim je podle starosty Matouše skutečnou a turisté tam najdou několik míst z filmu Poslušně hlásím.

Putim se od doby natáčení příliš nezměnila

"Při příchodu Švejka do vesnice okolo rybníka si můžete všimnout putimské kostelní věže v pozadí. Natáčel se zde také záběr s babičkou, jak dává Švejkovi bramboračku. Naleznete zde i filmovou policejní stanici, ve skutečnosti jde o soukromý domek. Poznáte jej podle pamětní cedule připomínající natáčení, i repliky historické cedule c.k. policejní stanice," uvedl starosta.

Přímo naproti stanici, je kamenný most, přes který Švejk ve filmu přechází. Most se od dob natáčení takřka vůbec nezměnil, přestože byl povodněmi v roce 2002 výrazně poničen.

Osmašedesátiletý sochař a restaurátor Svátek se narodil v Táboře, absolvoval pražskou AVU, v roce 1974 odešel do Itálie a potom získal exil v Německu, působil v Benátkách. Od roku 1999 trvale žije v ČR. Známý je svými hydrokinetickými plastikami.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Pražská ČSSD navrhla, aby kandidátku v hlavním městě vedla Maláčová

Předsednictvo pražské ČSSD požádalo celostátní vedení strany, aby v čele kandidátky v hlavním městě v letošních sněmovních volbách byla ministryně práce a místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová, sdělil předseda pražské sociální demokracie Petr Pavlík. Postup, podle kterého o vedoucí místo kandidátky přijde bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), je podle něj však v rozporu s řádem přípravy voleb. Na úpravu kandidátky upozornil server Seznam Zprávy.

Podle pondělního usnesení pražské ČSSD, které bylo podle Pavlíka schváleno o jeden hlas, by se měl kromě Maláčové na druhém místě kandidátky objevit bývalý předseda Zelených Matěj Stropnický a na pátém místě někdejší ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. Nikoho z nich však nenavrhla žádná z pražských organizací do 18. března, dokdy na to měly čas, řekl Pavlík. "Vůbec neprošli primárními volbami, je to v rozporu s řádem přípravy voleb," sdělil Pavlík ČTK.

Zdroj: ČTK
Další zprávy