Dobrý voják Švejk se doma dočkal první sochy, stojí v Putimi

ČTK ČTK
23. 8. 2014 16:30
Literární postava slavného románu Jaroslava Haška má ve světě 13 soch, v Česku první. Další chystají v Kralupech.
Socha dobrého vojáka Švejka zdobí vchod do jedné pivnice na hlavní ulici v ukrajinském Lucku.
Socha dobrého vojáka Švejka zdobí vchod do jedné pivnice na hlavní ulici v ukrajinském Lucku. | Foto: ČTK

Putim (Písecko) - Dobrý voják Josef Švejk se po 130 letech vrátil do jihočeské Putimi. Turisté jeho bronzovou sochu najdou za kamenným mostem. Dílo akademického sochaře Františka Svátka bylo odhaleno u příležitosti stého výročí od vzniku první světové války. Literární postava slavného románu Jaroslava Haška jich má ve světě 13, v Česku první, další chystají v Kralupech.

Socha je realistická, při jejím ztvárnění Svátek vycházel z Haškovy literární předlohy. Švejk si vykračuje na předmostí poblíže filmové strážnice, za okamžik ho má zastavit strážmistr.

V obci, kde pořádají tradiční Švejkovy putimské slavnosti, chtěli sochu postavit v roce 2008, ale počinu o rok později zabránily povodně. Peníze na ni začalo sbírat Sdružení přátel Putimi. Na vybudování památníku letos významně přispěl kraj a na slavnosti CzechTourism.

Slavnosti začaly v sobotu v pravé poledne v kostele mší za vojáky padlé v první světové válce. Sté výročí od jejího vzniku bylo podle hejtmana Jihočeského kraje Jiřího Zimoly (ČSSD) hlavním impulsem, proč socha vznikla letos. Kraj si tragické jubilem chtěl připomenout trochu jinak.

"Protože není známější obec v Jihočeském kraji ve vztahu k první světové válce, a není známější prostý voják první světové války, než je Josef Švejk, rozhodli jsme se, že tyto záležitosti spojíme," uvedl hejtman.

Na světě je 13 soch Švejka

Bronzová socha přišla podle starosty Petra Matouše (ČSSD) na 410 tisíc korun. Vysoká je asi 180 centimetrů, váží necelých 200 kilogramů. Ve světě je podle vnuka autora satirického protiválečného románu Richarda Haška 13 soch Švejka, třeba na Slovensku, v Polsku, na Ukrajině a v Rusku.

Že v Česku vznikla až 93 let poté, co byl vydán první díl románu, podle něj nevadí. "Nejde o mramorizaci. Nám ve světě vždycky vyčítali, že si toho člověka, jehož román byl přeložen do 58 jazyků, nevážíme, že nemáme ani ulici Jaroslava Haška. Teprve v poslední době byly instalovány tři jeho sochy - v Praze a v Lipnici nad Sázavou, kde je pochován," řekl Hašek.

Filmová Putim je podle starosty Matouše skutečnou a turisté tam najdou několik míst z filmu Poslušně hlásím.

Putim se od doby natáčení příliš nezměnila

"Při příchodu Švejka do vesnice okolo rybníka si můžete všimnout putimské kostelní věže v pozadí. Natáčel se zde také záběr s babičkou, jak dává Švejkovi bramboračku. Naleznete zde i filmovou policejní stanici, ve skutečnosti jde o soukromý domek. Poznáte jej podle pamětní cedule připomínající natáčení, i repliky historické cedule c.k. policejní stanice," uvedl starosta.

Přímo naproti stanici, je kamenný most, přes který Švejk ve filmu přechází. Most se od dob natáčení takřka vůbec nezměnil, přestože byl povodněmi v roce 2002 výrazně poničen.

Osmašedesátiletý sochař a restaurátor Svátek se narodil v Táboře, absolvoval pražskou AVU, v roce 1974 odešel do Itálie a potom získal exil v Německu, působil v Benátkách. Od roku 1999 trvale žije v ČR. Známý je svými hydrokinetickými plastikami.

 

Právě se děje

před 8 minutami

NATO chce chránit družice. Země schválily vznik vesmírného centra na základně v německém Ramsteinu

Severoatlantická aliance vybuduje nové středisko vesmírných operací na základně v německém Ramsteinu. Shodli se na tom dnes ministři obrany NATO, kteří debatovali o možnostech zlepšení ochrany aliančních satelitů před možnými útoky protivníků. Zástupci spojeneckých vlád během videokonference také potvrdili závazky svých zemí zvyšovat obranné výdaje, které by podle dlouhodobého plánu měly do roku 2024 dosáhnout dvou procent hrubého domácího produktu členských států.

"Loni jsme vyhlásili vesmír za další operační doménu NATO. Dnes jsme podnikli další významný krok," řekl novinářům po jednání generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Lídři spojeneckých zemí se už v prosinci shodli, že po zemi, vodě, vzduchu a kyberprostoru bude aliance provádět společné operace i na oběžné dráze.

V novém středisku při letecké základně v Německu by měli působit vojenští experti, kteří budou poskytovat podporu budoucím vesmírným aktivitám aliance. K ochraně satelitů by měli přispět například vyhodnocováním možných hrozeb a poskytováním informací o tom, jak jim čelit.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Centrální bankéři jsou v pasti, cena zlata bude do konce desetiletí 2,5krát vyšší, soudí ekonom

Cena zlata bude zřejmě dál růst. Do konce tohoto desetiletí dosáhne 4800 dolarů za unci, zvýší se tedy dvaapůlkrát proti dnešní hodnotě. Na konferenci Vyšehradské fórum to dnes řekl rakouský ekonom společnosti Incrementum AG Ronald-Peter Stoeferle.

Centrální bankéři po celém světě jsou podle Stoeferleho chyceni v pasti nulových úrokových sazeb. Globální předlužení a nedostatek prostoru pro zvyšování sazeb jsou nejdůležitějšími faktory ovlivňujícími cenu zlata, uvedl ekonom. Představitele vídeňské ekonomické školy znepokojuje vývoj v posledních letech, zejména růst globálního dluhu a extrémní měnová opatření přijatá centrálními bankami. "Systém nekrytých úvěrových peněz coby základ dnešní ekonomiky není udržitelný. Při investování by se lidé měli dívat za horizont současného měnového systému," vysvětlil Stoeferle.

Takzvaná rakouská škola vychází z ekonomického a sociálního myšlení, které se nezaměřuje na matematické modely. Ekonomiku nevidí pouze jako objekt státněpolitické regulace a centrální kontroly.

"Rakouská ekonomická škola nevychází z fiktivního 'homo economicus', ale bere v úvahu všechny relevantní parametry reálného světa, vychází z povahy a psychologie lidské činnosti. Většina zemí světa jde přesně opačným směrem, tedy více intervencí, méně kapitalismu na volném trhu, více inflace," upozornil Stoeferle.

Zdroj: ČTK
Další zprávy