Dobrý voják Švejk se doma dočkal první sochy, stojí v Putimi

ČTK ČTK
23. 8. 2014 16:30
Literární postava slavného románu Jaroslava Haška má ve světě 13 soch, v Česku první. Další chystají v Kralupech.
Socha dobrého vojáka Švejka zdobí vchod do jedné pivnice na hlavní ulici v ukrajinském Lucku.
Socha dobrého vojáka Švejka zdobí vchod do jedné pivnice na hlavní ulici v ukrajinském Lucku. | Foto: ČTK

Putim (Písecko) - Dobrý voják Josef Švejk se po 130 letech vrátil do jihočeské Putimi. Turisté jeho bronzovou sochu najdou za kamenným mostem. Dílo akademického sochaře Františka Svátka bylo odhaleno u příležitosti stého výročí od vzniku první světové války. Literární postava slavného románu Jaroslava Haška jich má ve světě 13, v Česku první, další chystají v Kralupech.

Socha je realistická, při jejím ztvárnění Svátek vycházel z Haškovy literární předlohy. Švejk si vykračuje na předmostí poblíže filmové strážnice, za okamžik ho má zastavit strážmistr.

V obci, kde pořádají tradiční Švejkovy putimské slavnosti, chtěli sochu postavit v roce 2008, ale počinu o rok později zabránily povodně. Peníze na ni začalo sbírat Sdružení přátel Putimi. Na vybudování památníku letos významně přispěl kraj a na slavnosti CzechTourism.

Slavnosti začaly v sobotu v pravé poledne v kostele mší za vojáky padlé v první světové válce. Sté výročí od jejího vzniku bylo podle hejtmana Jihočeského kraje Jiřího Zimoly (ČSSD) hlavním impulsem, proč socha vznikla letos. Kraj si tragické jubilem chtěl připomenout trochu jinak.

"Protože není známější obec v Jihočeském kraji ve vztahu k první světové válce, a není známější prostý voják první světové války, než je Josef Švejk, rozhodli jsme se, že tyto záležitosti spojíme," uvedl hejtman.

Na světě je 13 soch Švejka

Bronzová socha přišla podle starosty Petra Matouše (ČSSD) na 410 tisíc korun. Vysoká je asi 180 centimetrů, váží necelých 200 kilogramů. Ve světě je podle vnuka autora satirického protiválečného románu Richarda Haška 13 soch Švejka, třeba na Slovensku, v Polsku, na Ukrajině a v Rusku.

Že v Česku vznikla až 93 let poté, co byl vydán první díl románu, podle něj nevadí. "Nejde o mramorizaci. Nám ve světě vždycky vyčítali, že si toho člověka, jehož román byl přeložen do 58 jazyků, nevážíme, že nemáme ani ulici Jaroslava Haška. Teprve v poslední době byly instalovány tři jeho sochy - v Praze a v Lipnici nad Sázavou, kde je pochován," řekl Hašek.

Filmová Putim je podle starosty Matouše skutečnou a turisté tam najdou několik míst z filmu Poslušně hlásím.

Putim se od doby natáčení příliš nezměnila

"Při příchodu Švejka do vesnice okolo rybníka si můžete všimnout putimské kostelní věže v pozadí. Natáčel se zde také záběr s babičkou, jak dává Švejkovi bramboračku. Naleznete zde i filmovou policejní stanici, ve skutečnosti jde o soukromý domek. Poznáte jej podle pamětní cedule připomínající natáčení, i repliky historické cedule c.k. policejní stanice," uvedl starosta.

Přímo naproti stanici, je kamenný most, přes který Švejk ve filmu přechází. Most se od dob natáčení takřka vůbec nezměnil, přestože byl povodněmi v roce 2002 výrazně poničen.

Osmašedesátiletý sochař a restaurátor Svátek se narodil v Táboře, absolvoval pražskou AVU, v roce 1974 odešel do Itálie a potom získal exil v Německu, působil v Benátkách. Od roku 1999 trvale žije v ČR. Známý je svými hydrokinetickými plastikami.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Vladimír Dbalý a další tři lidé jsou znovu obžalovaní v kauze zakázek Nemocnice Na Homolce

Státní zástupce znovu obžaloval bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého a další tři lidi v takzvané třetí větvi kauzy zakázek tohoto zdravotnického zařízení. Uvedla to ČT. Znovu před soud půjde i Dbalého bývalý náměstek Michal Toběrný a Jan Valtr, který figuruje v jiných kauzách jako spolupracovník lobbisty Iva Rittiga. Již dříve chtěl soud stíhání zastavit, státní zástupce ale nesouhlasil.

Třetí větev kauzy spadá do období mezi lety 2006 až 2011 a zahrnuje mimo jiné zmanipulování tendru nemocnice na dodání zařízení pro pracoviště navigované neurochirurgie.

Zdroj: Domácí
před 24 minutami

Dominantní kanoista Fuksa si na MS zajistil finále na 500 metrů

Kanoista Martin Fuksa na mistrovství světa dominoval v rozjížďce na 500 metrů a s přehledem si zajistil nedělní finále. Tam může získat třetí světový titul na této neolympijské trati. Rozjížďku na 500 metrů vyhrál na šampionátu v Kodani také kajakář Jakub Zavřel, ale tam se přímo do finále nepostupovalo. Mistra Evropy z roku 2017 a letošního bronzového medailistu z ME Zavřela tak čeká v sobotu semifinále.

před 35 minutami

Ministr zahraničí Kulhánek vystoupí s projevem na Valném shromáždění OSN. Hlavním tématem bude Afghánistán

Českou delegaci na 76. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů (OSN) v New Yorku ve dnech 20. až 25. září povede ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Loni a předloni Českou republiku zastupoval premiér Andrej Babiš (ANO). S národním projevem vystoupí v rámci všeobecné rozpravy v rámci sobotního programu.

Jedním z hlavních témat shromáždění bude situace v Afghánistánu poté, co se po odchodu spojeneckých vojsk moci v zemi ujalo radikální hnutí Tálibán.

Proslov bude mít ministr Kulhánek také na setkání k Všeobecné úmluvě o zákazu jaderných zkoušek a na ministerských setkáních k odpovědnosti chránit a k Mezinárodnímu trestnímu soudu. Zúčastní se i neformálního jednání šéfů diplomacií zemí Evropské unie.

Zdroj: Domácí
Další zprávy