Jedou transportérem na Vysočinu, hledají ložiska virózy

Domácí ČTK Domácí, ČTK
12. 7. 2013 8:26
Akce Lipnice 2013 je inspirovaná spisovatelem Haškem i prezidentem Zemanem
"Manévry" mají tři cíle: uctít Jaroslava Haška, prozkoumat, kde se dá na Vysočině chytnout viróza, a navštívit spisovatelova vnuka v Lipnici (ilustrační foto).
"Manévry" mají tři cíle: uctít Jaroslava Haška, prozkoumat, kde se dá na Vysočině chytnout viróza, a navštívit spisovatelova vnuka v Lipnici (ilustrační foto). | Foto: http://www.haskovalipnice.info

Olomouc - V obrněném transportéru a v dobových rakousko-uherských uniformách se 11. července vydala z Olomouce desítka nadšenců po stopách spisovatele Jaroslava Haška.

Při manévrech zvaných Lipnice 2013 urazí transportérem zhruba 350 kilometrů. Trasa vede především po pivovarech a hospůdkách, na Vysočině je bude již tradičně čekat vnuk spisovatele Richard Hašek.

Navštívíme ložiska vysočinské virózy

"Trasa je daná tím, že naši vlast drahou ovanuly chmury. Jedeme zjistit, co je toho příčina. Takže všechna ložiska možné vysočinské virózy navštívíme. První ložisko máme ve Svitavách, poté zkusíme Poličku, Libici nad Doubravou, Chotěboř, Humpolec a poté zamíříme na Lipnici, kde nás čeká Richard Hašek se svou družinou," řekl  jeden z účastníků jízdy Michal Giacintov.

Pak bude expedice pokračovat přes Želiv a Jihlavu a zpět domů. Rozsévat virózu prý účastníci na trase nebudou, chtějí se naopak snažit o to, aby ji nikdo od nich nechytil. Možná i proto má expedice letos podtitul Jen žádné prudké pohyby!

Virózou vysvětlil v květnu Pražský hrad indispozici prezidenta Miloše Zemana při vyzdvižení korunovačních klenotů z pokladnice ze Svatováclavské kaple v Chrámu svatého Víta. Prezident měl tehdy nejistý krok a několikrát se musel opřít. Na internetu se pak objevily spekulace, že mohl být opilý. Na stejné téma se mezi lidmi vyrojilo množství žertů a fotomontáží.

Jeden z mnoha internetových vtipů na Zemanovu indispozici při vyzvedávání korunovačních klenotů.
Jeden z mnoha internetových vtipů na Zemanovu indispozici při vyzvedávání korunovačních klenotů. | Foto: Facebook

Co pivovar, to zastávka

"Vybírali jsme (zastávky) podle toho, kde nám přislíbili exkurzi v pivovaru. Hůře na tom bude řidič," podotkl další z účastníků lipnických manévrů.

Bohatý program slibují i podrobně popsané propozice trasy. Například v Poličce je naplánováno na náměstí pivo, svačina, hudba, družba s domorodci. V Libici nad Doubravou čeká zase účastníky dobytí hostince U Bambuchů, požírání kolen a zpěv. Poté bude následovat táborové ležení a noční klid.

Příznivci Jaroslava Haška vyrážejí na expedici již poosmé, letošní jízda je výjimečná tím, že připadá na 130. výročí spisovatelova narození.

Akce připomíná Haškův příchod na Lipnici

"Každý rok si takto připomínáme, jak v letních měsících Hašek s malířem Panuškou přišli na Lipnici. My se takto vracíme do těchto míst podobně jako oni," doplnil Giacintov.

Návrat do míst, kde Hašek pobýval, jim připomíná i spisovatelův vnuk, který podle účastníků expedice svou podobu nezapře. Zvlášť patrné je to prý tehdy, když si nasadí rakouskou čepici.

Na trasu vyrazili účastníci expedice v rakousko-uherských uniformách v originálním střihu i barvách. Obrněný transportér si pro svou jízdu zvolili na poslední chvíli. Dříve vybraný historický vůz totiž jel, ale nebrzdil.

S transportérem se sice podle účastníků špatně parkuje, ale cestovatelé prý eventuálně překážky "odžďouchnou". Odjezd jen malinko opozdila ucházející pneumatika. "Nějaký srbský sabotér!" nesly se od transportéru výkřiky při její opravě.

Po cestě se účastníci rozhodně nudit nebudou. Čas si prý budou krátit zpěvem, pokukováním po kolemjdoucích či máváním vlajkami. Do Olomouce se vrátí v neděli 14. července. Třeba už bude po jejich návratu v otázce vysočinské virózy jasněji.

 

Právě se děje

před 10 minutami

V Kongu po nehodě autobusu s cisternou převážející benzín uhořelo 33 lidí

V provincii Kwango na západě Konga při střetu autobusu s cisternou převážející pohonné hmoty uhořelo 33 lidí. Cisterna směřovala po jednom z hlavních tahů do metropole Kinshasy, zjistila agentura AFP z policejních zdrojů. Pozůstatky obětí dopravní nehody v pondělí ráno pohřbili.

"V noci ze soboty na neděli uhořelo 33 lidí při velkém požáru způsobeném kolizí rozměrného vozidla přepravujícího pohonné hmoty a přeplněného autobusu," uvedlo vedení místní policie. "Mohli jsme vyzvednout jen lebky, zbytek těl se nepodařilo najít. S úctou jsme je pohřbili dnes ráno," uvedl další policejní zdroj.

Dopravní nehody s četnými oběti na životech jsou v Kongu poměrně časté, na vině je špatný technický stav mnoha vozidel i silnic nebo opilí řidiči, někdy též bez potřebných znalostí. V říjnu 2018 na trase mezi Kinshasou a Matadi taktéž havarovala cisterna, při nehodě tehdy zemřelo 53 lidí. Tragickou bilanci 230 obětí měla nehoda cisterny v roce 2010.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Do Litvy dorazil rekordní počet migrantů, EU přislíbila Vilniusu miliony eur

Představitelé Evropské unie přislíbili Litvě miliony eur na pomoc s řešením migrační krize, z jejíhož rozpoutání pobaltská země obviňuje režim sousedního Běloruska a jeho autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Informovala o tom agentura AP s tím, že do Vilniusu v neděli přicestovala eurokomisařka pro vnitro Ylva Johanssonová. Ve stejný den překročilo hranici mezi Běloruskem a Litvou rekordních 287 migrantů, což je přibližně třikrát více než za celý loňský rok.

"Je to provokace Lukašenkova režimu. Musíme ukázat, že na území EU není volný vstup," prohlásila Johanssonová. "Litva, EU a státy Schengenu musí zabránit ilegálnímu vstupování do této oblasti. Proto my, celá Evropská unie, podporujeme Litvu, aby bránila naší společnou vnější hranici s Běloruskem," prohlásila zástupkyně unijní exekutivy před novináři.

Litevská pohraniční stráž letos zadržela 3832 migrantů, přičemž za celý loňský rok jich bylo 81. Více než dvě třetiny příchozích tvoří podle litevských úřadů Iráčané. Irácké aerolinie zvýšily od tohoto měsíce počet letů z Bagdádu do Minsku ze dvou na čtyři týdně a do běloruské metropole zavádějí spoje z dalších iráckých měst - Basry, Irbílu a Sulajmáníje, napsala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy