Jedou transportérem na Vysočinu, hledají ložiska virózy

Domácí ČTK Domácí, ČTK
12. 7. 2013 8:26
Akce Lipnice 2013 je inspirovaná spisovatelem Haškem i prezidentem Zemanem
"Manévry" mají tři cíle: uctít Jaroslava Haška, prozkoumat, kde se dá na Vysočině chytnout viróza, a navštívit spisovatelova vnuka v Lipnici (ilustrační foto).
"Manévry" mají tři cíle: uctít Jaroslava Haška, prozkoumat, kde se dá na Vysočině chytnout viróza, a navštívit spisovatelova vnuka v Lipnici (ilustrační foto). | Foto: http://www.haskovalipnice.info

Olomouc - V obrněném transportéru a v dobových rakousko-uherských uniformách se 11. července vydala z Olomouce desítka nadšenců po stopách spisovatele Jaroslava Haška.

Při manévrech zvaných Lipnice 2013 urazí transportérem zhruba 350 kilometrů. Trasa vede především po pivovarech a hospůdkách, na Vysočině je bude již tradičně čekat vnuk spisovatele Richard Hašek.

Navštívíme ložiska vysočinské virózy

"Trasa je daná tím, že naši vlast drahou ovanuly chmury. Jedeme zjistit, co je toho příčina. Takže všechna ložiska možné vysočinské virózy navštívíme. První ložisko máme ve Svitavách, poté zkusíme Poličku, Libici nad Doubravou, Chotěboř, Humpolec a poté zamíříme na Lipnici, kde nás čeká Richard Hašek se svou družinou," řekl  jeden z účastníků jízdy Michal Giacintov.

Pak bude expedice pokračovat přes Želiv a Jihlavu a zpět domů. Rozsévat virózu prý účastníci na trase nebudou, chtějí se naopak snažit o to, aby ji nikdo od nich nechytil. Možná i proto má expedice letos podtitul Jen žádné prudké pohyby!

Virózou vysvětlil v květnu Pražský hrad indispozici prezidenta Miloše Zemana při vyzdvižení korunovačních klenotů z pokladnice ze Svatováclavské kaple v Chrámu svatého Víta. Prezident měl tehdy nejistý krok a několikrát se musel opřít. Na internetu se pak objevily spekulace, že mohl být opilý. Na stejné téma se mezi lidmi vyrojilo množství žertů a fotomontáží.

Jeden z mnoha internetových vtipů na Zemanovu indispozici při vyzvedávání korunovačních klenotů.
Jeden z mnoha internetových vtipů na Zemanovu indispozici při vyzvedávání korunovačních klenotů. | Foto: Facebook

Co pivovar, to zastávka

"Vybírali jsme (zastávky) podle toho, kde nám přislíbili exkurzi v pivovaru. Hůře na tom bude řidič," podotkl další z účastníků lipnických manévrů.

Bohatý program slibují i podrobně popsané propozice trasy. Například v Poličce je naplánováno na náměstí pivo, svačina, hudba, družba s domorodci. V Libici nad Doubravou čeká zase účastníky dobytí hostince U Bambuchů, požírání kolen a zpěv. Poté bude následovat táborové ležení a noční klid.

Příznivci Jaroslava Haška vyrážejí na expedici již poosmé, letošní jízda je výjimečná tím, že připadá na 130. výročí spisovatelova narození.

Akce připomíná Haškův příchod na Lipnici

"Každý rok si takto připomínáme, jak v letních měsících Hašek s malířem Panuškou přišli na Lipnici. My se takto vracíme do těchto míst podobně jako oni," doplnil Giacintov.

Návrat do míst, kde Hašek pobýval, jim připomíná i spisovatelův vnuk, který podle účastníků expedice svou podobu nezapře. Zvlášť patrné je to prý tehdy, když si nasadí rakouskou čepici.

Na trasu vyrazili účastníci expedice v rakousko-uherských uniformách v originálním střihu i barvách. Obrněný transportér si pro svou jízdu zvolili na poslední chvíli. Dříve vybraný historický vůz totiž jel, ale nebrzdil.

S transportérem se sice podle účastníků špatně parkuje, ale cestovatelé prý eventuálně překážky "odžďouchnou". Odjezd jen malinko opozdila ucházející pneumatika. "Nějaký srbský sabotér!" nesly se od transportéru výkřiky při její opravě.

Po cestě se účastníci rozhodně nudit nebudou. Čas si prý budou krátit zpěvem, pokukováním po kolemjdoucích či máváním vlajkami. Do Olomouce se vrátí v neděli 14. července. Třeba už bude po jejich návratu v otázce vysočinské virózy jasněji.

 

Právě se děje

Další zprávy