Práva byla sice po vyhraném sporu převedena na výrobce počítačů Apple Inc. - ten ale podle nové dohody bude licenci na užívání názvu i loga zpětně poskytovat společnosti Apple Corps, která se stará o hudební pozůstalost Beatles.
Po sporech a soudních přích, které trvaly celkem pětadvacet let, nakonec našli členové legendární kapely společnou řeč se stejně legendární technologickou společností.
Dřív si znesvářené strany nemohly přijít na jméno, teď se vzájemně plácají po zádech. "Milujeme Beatles a bylo bolestivé být s nimi ve sporu právě kvůli obchodním značkám," říká šéf a zakladatel Apple Inc. Steve Jobs.
"Čekají nás společně skvělá léta. Firmě Apple Inc. přejeme úspěchy a těšíme se na poklidnou spolupráci," uvedl na oplátku Neil Aspinall, manažer beatlesovské firmy.
Základem sporu se stala internetová služba iTunes slogem jablka, přes kterou mohou lidé nakupovat písně a alba v elektronické podobě a stahovat si je do svých mp3 přehrávačů, tedy iPodů z produkce Apple Inc.
To se znelíbilo protistraně, která s Američany vedla několik sporů. Řekla, že počítačová firma tím porušila dohodu z roku 1991, podle které sice mohou logo i název používat obě firmy, ale nesmějí si vzájemně "fušovat" do byznysu.
ČTĚTE TAKÉ
-
Počítačový Apple
vyhrál spor -
Apple kontra
Beatles: Hra o Jablko
A právě iTunes prý zasahují do hudební branže, a překračují tak hranice, kam bylo možné zajít. Loni v květnu však londýnský Nejvyšší soud rozhodl, že Apple smí logo používat na svých iPodech i na iTunes.
Teď následuje dohoda, jejíž podrobnosti zveřejněny nebyly; podle povznesené nálady obou stran spokojenost panuje na všech frontách.
Zřejmě má i prozaický důvod. Beatles dlouho odmítali poskytnout svůj katalog do iTunes, a tak je laskavost počítačového giganta třeba pomůže přesvědčit.