V Třebíči až do 29. července potrvá festival židovské kultury Šamajim (neboli Oživené židovské město), který je letos věnován zachránci židovských dětí, nositeli ocenění Spravedlivý mezi národy a třebíčskému rodákovi Antonínu Kalinovi (1902-1990). V koncentračním táboře Buchenwald se mu podařilo různými způsoby zachránit přes 900 dětí.
Náplní festivalu jsou tradičně výstavy, koncerty, odborné přednášky, divadla s anekdotami, filmová představení i ochutnávky židovské kuchyně.
"Jedna z besed například představí práci publicistky Judity Matyášové zaměřenou na příběhy pamětníků, kteří odešli nebo emigrovali v první polovině 20. století, například osudy takzvaných Wintonových dětí," řekla tisková mluvčí Dagmar Juráňová.
V třebíčské čtvrti Zámostí žila židovská komunita po staletí v poměrně klidném sousedství s křesťanskou většinou. Teprve události druhé světové války ukončily existenci židovské náboženské obce.
Za komunismu mělo být Zámostí srovnáno se zemí, dnes jako památka zapsaná na seznamu UNESCO láká do města desetitisíce turistů z celého světa.
Třebíčský židovský festival je jednou z podobných přehlídek židovské kultury, které se v Česku konají. Velkou tradici má například festival v Boskovicích.