Steinbauer či Dřímalová převzali Ceny Divadelních novin za období pandemie

ČTK ČTK
26. 10. 2021 19:30
Ceny Divadelních novin za loňské pandemické období v úterý obdrželi Adam Steinbauer za režii streamované verze inscenace Orten! a Lenka Dřímalová s členy baletu Národního divadla moravskoslezského za projekty Balet venku a Tančící mosty.

Porota dále ocenila Adrianu Světlíkovou a Petra Polu za uspořádání 19. on-line i off-line ročníku festivalu Malá inventura a kolektiv tvůrců kolem Cirku La Putyka za iniciativu #kulturunezastavis, díky které vznikly desítky akcí ve veřejném prostoru.

Osobností bez ohledu na profesi byl vyhlášen Rostislav Novák mladší. Principál souboru Cirk La Putyka se také ujal vyhlášení cen, které rozdával při téměř hodinovém běhu na běžícím pásu v pražském kulturním prostoru Jatka78.

On-line premiéra streamované verze oceněné inscenace Orten! se na divadelním portálu Dramox uskutečnila letos 14. ledna. Inscenace vznikla na základě publikovaných deníků předčasně zemřelého básníka Jiřího Ortena v koprodukci libereckého Divadla F. X. Šaldy a brněnského Divadla 3+KK. Premiéru měla mít vloni v říjnu, kvůli pandemii ji divadelníci odložili.

Ocenění za publikační počin v oblasti divadla obdrželi Barbora Liška, Jakub Liška a Petr Kubala za časopis Cedit - kontexty a přesahy tvorby Centra experimentálního divadla.

Cenu redakce Divadelních novin za tvůrčí počin v období pandemie získala tanečnice a choreografka Miřenka Čechová za multimediální projekt metaBaletky. Vychází z její autobiografické knihy, která v baletní komunitě způsobila rozruch. Autorka v ní popisuje prostředí taneční konzervatoře v 90. letech minulého století a své někdy drsné zážitky.

O laureátkách a laureátech rozhodla porota jmenovaná redakcí Divadelních novin.

Sošky dříve známé jako Ceny Alfréda Radoka jsou udíleny na základě hlasování kritiků a novinářů, letos již pojedenadvacáté.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Dubovská dojela v Killingtonu osmnáctá, Shiffrinová vyrovnala Stenmarka

Lyžařka Martina Dubovská skončila ve slalomu Světového poháru v Killingtonu osmnáctá. I pátý slalom v historii v americkém středisku ovládla domácí Mikaela Shiffrinová a v nejtočivější disciplíně vyrovnala 46. triumfem Švéda Ingemara Stenmarka.

Shiffrinová byla po prvním kole druhá, ale zajela dobře druhé, zatímco její největší soupeřka Petra Vlhová chybovala. Slovenská obhájkyně velkého křišťálového glóbu, která minulý týden dvakrát kralovala v Levi, tak skončila druhá. Třetí místo obsadila Švýcarka Wendy Holdenerová.

Dubovská jela mezi elitou po devadesáté. V prvním kole ztratila na Vlhovou více než dvě sekundy a byla šestnáctá. Do druhé jízdy se pustila razantněji, pozici ale neudržela a propadla se o dvě pozice. Nenavázala tak na životní šesté místo z minulého týdne ve Finsku.

V Killingtonu se dosud konaly čtyři slalomy a všechny vyhrála Shiffrinová. Před týdnem Američanka v obou závodech ve Finsku brala za Vlhovou vždy stříbro a na druhé místo to po prvním kole vypadalo i letos. Po druhé jízdě si ale tentokrát pozice vyměnily.

Pro Američanku je Killington prakticky domácím svahem a před rozhovorem dojatá emocemi plakala a chvilku trvalo, než dokázala mluvit. "Jsem šťastná, jak jsem jela druhé kolo. Neudělala jsem tak velkou chybu jako Petra. Bojovala jsem. Hodně to pro mě znamená," řekla Shiffrinová, která ve Světovém poháru celkově oslavila 71. vítězství.

Na rozdíl do Dubovské se nedostala do bodované třicítky Gabriela Capová. Z 63 slalomářek obsadila v 1. kole 51. místo s mankem více než pěti sekund na nejlepší.

Další slalom SP je na pořadu až za měsíc 29. prosince v rakouském Lienzu. Příští týden se rozjedou v kanadském Lake Louise rychlostní disciplíny s Ester Ledeckou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy