Projekt začal vznikat v době pandemie, kdy byla divadla zavřená. Příběh z Homérova eposu si vybrali herci, neboť v době tvrdého lockdownu nechtěli jen nečinně sedět, vysvětluje ředitel divadla Jakub Hora.
"Přišli za mnou, že by rádi přichystali klubové představení. Zvažovali několik možností, nakonec se rozhodli pro Odyssea," říká Hora a upozorňuje, že řecké báje jsou samozřejmou součástí všeobecného kulturního přehledu. "A neustále jsou inspirací pro spisovatele, výtvarníky, dramatiky i filmaře. Znají ale řecké báje dnešní děti? Rádi bychom jim jeden důležitý příběh připomněli," dodává.
Inscenaci popisují tvůrci jako dobrodružnou, zábavnou, někdy trochu strašidelnou podívanou plnou různorodých loutek, hudby a poutavého vyprávění. Nechybí v ní obří kyklop pojídající námořníky, kouzelnice Kirké, která mění muže na vepře, mořské obludy Charybda a Skylla nebo děsivé podsvětí. Všechny tyto nástrahy musí na své cestě domů z trojské války překonat chytrý a lstivý ithacký král Odysseus.
"České děti mohou přijít do kontaktu s řeckými bájemi velmi záhy, a to díky převyprávění Eduarda Petišky. Později se k nim mohou vrátit jako dospívající třeba v převyprávění Rudolfa Mertlíka," připomíná dramaturgyně Alfy Petra Kosová, podle níž tvůrčí tým čerpal z Homéra i děl českých autorů. Z mimořádné bohatého Odysseova příběhu musel pečlivě vybírat.
Vůdčí osobností tvůrčího týmu je herec, skladatel a příležitostně i režisér Petr Vydarený. "Odysseovy osudy sledujeme od chvíle, kdy slavný rek zkonstruuje pověstného trojského koně, danajský dar, který způsobí zkázu velkého a hrdého města," líčí.
"Troja není dobyta čestně, ale Odysseovým úskokem. Odysseus vzbudí nelibost řeckých bohů a za trest musí deset let bloudit po moři a čelit mnohým překážkám, než se mu podaří dojet domů. Přitom ale dospěje a uvědomí si, co má v jeho životě doopravdy cenu," přibližuje osu vyprávění Vydarený.
Ten je kromě režie spolu s technikem Alfy Vlastimilem Vordou také autorem hudby. "Herci a technici Alfy mají i vlastní kapelu, takže není divu, že je hudební složka Odyssea tak silná," poznamenává dramaturgyně Kosová.
Základ variabilní výpravy tvoří stavební díly inspirované někdejší dřevěnou dětskou Polikarpovou stavebnicí.
"Ze stavebnice lze před divákem postavit loď, trojského koně i jeskyni. V inscenaci pracujeme s běžnými předměty, ze kterých jsou vytvořeny postavy dokreslující vyprávění. Hrajeme a podněcujeme tak dětskou imaginaci, aby aktivně vnímala proměnu prostoru a přeměnu běžných věcí na příběh a postavy v něm," dodává scénografka Tereza Vydarená.
Odyssea má Divadlo Alfa zatím na programu do pondělí 14. března.