Nekvasil: Divadla mohou hrát pro půlku hlediště, návrh opatření je nesmyslný

ČTK ČTK
24. 1. 2021 12:31
Za nesmyslné označuje zamýšlené nové podmínky pro provoz kultury Jiří Nekvasil, ředitel ostravského Národního divadla moravskoslezského. Smysl by mu dávalo hrát při alespoň poloviční kapacitě hlediště s případným stanovením maximálního počtu diváků.
Bývalý šéf pražské opery Jiří Nekvasil vede Národní divadlo moravskoslezské od ledna 2010.
Bývalý šéf pražské opery Jiří Nekvasil vede Národní divadlo moravskoslezské od ledna 2010. | Foto: ČTK

Nová opatření protiepidemického systému, která však zatím vláda oficiálně nepředstavila, ve čtvrtém stupni rizika počítají se znovuotevřením divadel. Sály by však směly být zaplněné jen z 20 procent, maximálně pak 300 sedícími lidmi. Všichni by museli mít negativní antigenní či PCR test. Divadla by návštěvníky musela evidovat, vstupenky prodávat jen předem a nabízet s nimi také respirátor typu FFP2, jehož nošení by bylo povinné.

Podle Nekvasila jsou takové podmínky v rozporu s možnostmi a smyslem divadelního provozu. "Minimem je pro nás moci hrát pro 50 procent kapacity hlediště našeho Divadla Antonína Dvořáka, což představuje 250 diváků, u Divadla Jiřího Myrona je to asi 300 diváků. Samozřejmě že využití poloviční kapacity je podstatně ztrátovější, ale už za těchto podmínek stojí za to uvést divadlo opět do chodu," říká šéf Národního divadla moravskoslezského.

Nelíbí se mu ani další opatření, kterými by ve čtvrtém stupni protiepidemického systému mělo být podmíněno otevření divadel. "Nesmyslem je také nutit diváky obstarat si ke vstupence aktuální negativní test, pro nás vybavit každého diváka ochranným prostředkem, respirátorem, a vést evidenci návštěvníků pro účely epidemického šetření. Tady si myslíme, že to je v rozporu s ochranou osobních údajů," upozorňuje Nekvasil.

Podle něj by diváci měli mít vlastní roušky a divadlo by po nich nemělo vyžadovat test.

"I hlavní hygienička na začátku podzimu přiznala, že divadla nejsou rizikovými místy, a to jsme směli hrát pro maximálně 500 diváků, ale chodilo jich i k nám méně. Probírali jsme to také v rámci Asociace profesionálních divadel České republiky a shodli jsme se," doplňuje Nekvasil.

Obdobně se již vyjádřil ředitel pražského Národního divadla Jan Burian. "Existuje shoda mezi řediteli většiny českých divadel a kulturních organizací, že hrát za podmínky povinného testování pro 20 procent hlediště je za hranicí udržitelnosti," řekl v týdnu Burian.

Index protiepidemického systému známého pod zkratkou PES nejnověji klesl na 69 bodů, což odpovídá čtvrtému z pěti stupňů rizika. Opatření proti koronaviru, která se indexem řídí, ale v Česku nadále odpovídají nejpřísnějšímu, pátému stupni.

Aktualizaci systému PES, která by měla platit od 1. února, vláda projedná v pondělí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Vláda USA žaluje Texas, změnou volebních obvodů podle ní diskriminuje menšiny

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes podalo žalobu na stát Texas, který podle něj překreslením hranic volebních obvodů diskriminuje tamní latinskoamerickou a černošskou populaci. Jedná se o první žalobu, která napadá nové volební hranice po jejich nedávné změně v souvislosti s se sčítáním lidu. Právní experti očekávají, že se podobných sporů povede celá řada.

Podle americké ústavy se přiděluje počet křesel ve Sněmovně reprezentantům jednotlivým státům podle počtu jejich obyvatel. Ten se zjišťuje každých deset let sčítáním lidu. Texas kvůli nárůstu svého obyvatelstva získal loni nárok na dvě křesla navíc, a bude tak mít 38 zástupců v dolní kongresové komoře. V horní komoře, Senátu, je zastoupení států rovné, každý tam má dvě křesla.

Zvýšením nebo snížením počtu obvodů vzniká nutnost znovu nakreslit jejich hranice, což je v USA předmětem dlouholetých politických sporů. Činitelé politických stran totiž mají k dispozici velice přesné voličské mapy, jež jim umožňují zvolit tvar tak, aby v nově vzniklém obvodu získal jejich kandidát rozhodující výhodu. Proces mají často v rukou komise, které ovládá strana, jež je ve státu zrovna u moci.

Podle žaloby pochází téměř veškerý populační přírůstek v Texasu z komunit Hispánců, černochů a Asiatů, nové mapy těmto skupinám obyvatelstva však nezajišťují možnost, aby si spravedlivě zvolili svoje politické zástupce. Tím stát podle ministerstva porušil některá ustanovení zákona o občanských právech z roku 1965.

Další zprávy