Jako fénix povstávající z popela. Národní divadlo uvádí první balet po pandemii

Jako fénix povstávající z popela. Národní divadlo uvádí první balet po pandemii
Snímek z choreografie Prelude und Liebestod, kterou vytvořil Cayetano Soto.
Snímek z choreografie Prelude und Liebestod, kterou vytvořil Cayetano Soto.
Snímek z choreografie Prelude und Liebestod, kterou vytvořil Cayetano Soto.
Snímek z choreografie Prelude und Liebestod, kterou vytvořil Cayetano Soto.
Foto: Martin Divíšek
ČTK ČTK
22. 6. 2021 13:15
Balet pražského Národního divadla v úterý večer uvede světovou premiéru inscenace Phoenix, kterou tvoří tři původní choreografie Puppet, Dos soles solos a Prelude und Liebestod. Stojí za nimi respektovaní tvůrci Douglas Lee, Alejandro Cerrudo a Cayetano Soto. Po premiéře následují ještě reprízy ve středu 23., pátek 25. a sobotu 26. června.

Nová díla mají být pomyslnými fénixy zítřka. Fénix je metaforou obnovení života a zmrtvýchvstání, kterou chce první česká scéna nakročit do další sezony, již nadějně vyhlíží jako už prostou všech omezení patřících k pandemii koronaviru.

Triptych měl být uveden již v minulé sezoně, což se právě kvůli pandemii nepodařilo. Dvě části již diváci mohli sledovat on-line v březnu. Všechny tři choreografie vznikly pro soubor Baletu Národního divadla.

První z autorů Douglas Lee je nezávislý britský choreograf. Jeho díla uvedly v premiéře Stuttgartský balet, Norský národní balet, New York City Ballet či Nizozemské taneční divadlo. Jeho tvorba není neznámá ani v Praze, Mask Duet byl uveden ve Stavovském divadle na listopadovém Sametovém gala 2019, které připomínalo 30 let od sametové revoluce, a také na gala Protančíme tím, živě přenášeném z Národního divadla.

Leeho balet se jmenuje Puppet, tedy Loutka. "Velmi rád využívám pružnosti lidského těla, abych vytvořil krásu, nicméně myšlenka loutkohry naznačuje použití vnější síly, která tanečníkem pohybuje a ohýbá jej mnohdy až do nepřirozených úhlů. To vše na sále zkoumám," říká Lee. "Symbolické postavy jako loutka probouzejí v lidech tvořivost a fantazii. Je to stejná energie, která diváky táhne do divadla na balet," dodává.

Druhý autor Alejandro Cerrudo působil v souboru Victor Ullate Ballet, Stuttgartském baletu a Nizozemském tanečním divadle 2. Je stálým choreografem chicagského Hubbard Street Dance a také jeho krátké dílo Paco Pepe Pluto mohli diváci zhlédnout na Sametovém gala 2019.

Poslední z trojice autorů Cayetano Soto pracoval pro kanadský Ballet BC. Představuje originální hlas, jenž hovoří odvážným a nevšedním jazykem. Na zakázku tvoří pro různé soubory, například Opera Ballet van Vlaanderen, Ballet du Capitole, Compañía Nacional de Danza, Stuttgartský balet nebo pro Nizozemské taneční divadlo.

Inscenaci Phoenix lze po úterní premiéře vidět ještě ve středu 23., pátek 25. a sobotu 26. června. | Video: Národní divadlo
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 6 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy