Jako fénix povstávající z popela. Národní divadlo uvádí první balet po pandemii

Jako fénix povstávající z popela. Národní divadlo uvádí první balet po pandemii
Snímek z choreografie Prelude und Liebestod, kterou vytvořil Cayetano Soto.
Snímek z choreografie Prelude und Liebestod, kterou vytvořil Cayetano Soto.
Snímek z choreografie Prelude und Liebestod, kterou vytvořil Cayetano Soto.
Snímek z choreografie Prelude und Liebestod, kterou vytvořil Cayetano Soto.
Foto: Martin Divíšek
ČTK ČTK
22. 6. 2021 13:15
Balet pražského Národního divadla v úterý večer uvede světovou premiéru inscenace Phoenix, kterou tvoří tři původní choreografie Puppet, Dos soles solos a Prelude und Liebestod. Stojí za nimi respektovaní tvůrci Douglas Lee, Alejandro Cerrudo a Cayetano Soto. Po premiéře následují ještě reprízy ve středu 23., pátek 25. a sobotu 26. června.

Nová díla mají být pomyslnými fénixy zítřka. Fénix je metaforou obnovení života a zmrtvýchvstání, kterou chce první česká scéna nakročit do další sezony, již nadějně vyhlíží jako už prostou všech omezení patřících k pandemii koronaviru.

Triptych měl být uveden již v minulé sezoně, což se právě kvůli pandemii nepodařilo. Dvě části již diváci mohli sledovat on-line v březnu. Všechny tři choreografie vznikly pro soubor Baletu Národního divadla.

První z autorů Douglas Lee je nezávislý britský choreograf. Jeho díla uvedly v premiéře Stuttgartský balet, Norský národní balet, New York City Ballet či Nizozemské taneční divadlo. Jeho tvorba není neznámá ani v Praze, Mask Duet byl uveden ve Stavovském divadle na listopadovém Sametovém gala 2019, které připomínalo 30 let od sametové revoluce, a také na gala Protančíme tím, živě přenášeném z Národního divadla.

Leeho balet se jmenuje Puppet, tedy Loutka. "Velmi rád využívám pružnosti lidského těla, abych vytvořil krásu, nicméně myšlenka loutkohry naznačuje použití vnější síly, která tanečníkem pohybuje a ohýbá jej mnohdy až do nepřirozených úhlů. To vše na sále zkoumám," říká Lee. "Symbolické postavy jako loutka probouzejí v lidech tvořivost a fantazii. Je to stejná energie, která diváky táhne do divadla na balet," dodává.

Druhý autor Alejandro Cerrudo působil v souboru Victor Ullate Ballet, Stuttgartském baletu a Nizozemském tanečním divadle 2. Je stálým choreografem chicagského Hubbard Street Dance a také jeho krátké dílo Paco Pepe Pluto mohli diváci zhlédnout na Sametovém gala 2019.

Poslední z trojice autorů Cayetano Soto pracoval pro kanadský Ballet BC. Představuje originální hlas, jenž hovoří odvážným a nevšedním jazykem. Na zakázku tvoří pro různé soubory, například Opera Ballet van Vlaanderen, Ballet du Capitole, Compañía Nacional de Danza, Stuttgartský balet nebo pro Nizozemské taneční divadlo.

Inscenaci Phoenix lze po úterní premiéře vidět ještě ve středu 23., pátek 25. a sobotu 26. června. | Video: Národní divadlo
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 hodinami

Slovenská policie podle médií pořídila odposlechy ze schůzek Fica ke kauzám stíhaných bývalých vysokých úředníků

Slovenská policie prostřednictvím odposlechů a kamerových záznamů zaznamenala schůzky šéfa opozičních sociálních demokratů (Směr-SD) Roberta Fica, exministra vnitra Roberta Kaliňáka a dalších osob, na kterých hovořili i o případech stíhaných bývalých vysokých úředníků z dob vládnutí Ficovy strany. Napsaly to portál Aktuality.sk a list Denník N na svém webu. Fico v reakci uvedl, že prokuratura musí být v důkazní nouzi, když odposlouchává lídra opozice.

Média v souvislosti se zmíněnými odposlechy a s odvoláním na vyjádření prokuratury uvedla, že odposlechy a jejich přepisy potvrzují snahy vícero osob z prostředí politiky, podnikání a advokacie ovlivňovat stíhání nejzávažnějších kauz, diskreditovat elitní vyšetřovatele a prokurátory.

Schůzek se podle Denníku N zúčastnili kromě Fica a někdejšího místopředsedy Směru-SD Kaliňáka i známý advokát Marek Para, dále právník a syn stíhaného policejního exprezidenta Tibora Gašpara a otec dalšího stíhaného podnikatele Norberta Bödöra.

Další zprávy