Jako by divák byl na bálu. Ostravské divadlo uvádí Formanovo Hoří, má panenko

ČTK ČTK
24. 11. 2022 9:00
Postavy ze známého filmu Hoří, má panenko od Miloše Formana se objeví na prknech Národního divadla moravskoslezského v divadelní adaptaci Tomáše Svobody. Ten ostravskou inscenaci také režíruje. Premiéra se koná tuto sobotu 26. listopadu v Divadle Jiřího Myrona, následují reprízy 29. listopadu a znovu 3., 7., 16. a 29. prosince.

Snímek Hoří, má panenko v roce 1967 přinesl Formanovi mezinárodní úspěch a otevřel mu cestu k oscarové dráze v Hollywoodu. Mnohým utkví scéna s rozkradenou tombolou, svérázná volba královny krásy nebo hlášky sboru dobrovolných hasičů a jejich příbuzných.

Původní scénář Ivana Passera, Jaroslava Papouška a Miloše Formana teď do divadelní podoby převedl Tomáš Svoboda. Ten již pro ostravskou scénu vytvořil verzi Sluhy dvou pánů od Carla Goldoniho. Jeho inscenace nazvaná Goldoni po ostravsku je od loňské premiéry stále vyprodaná.

Ve filmovém scénáři Hoří, má panenko provedl jen lehké úpravy a posuny do současnosti. Zdůraznil hasičský bál. V inscenaci tak pomyslně vystupuje celé Divadlo Jiřího Myrona s interiérem z konce 80. let minulého století. "Svoboda připsal některé postavy, například konferenciérů nebo Miloše Formana. Účinkující vystupují až na výjimky pod svými vlastními jmény," popisuje mluvčí divadla Šárka Swiderová. Podle ní režisér zachovává laskavou poetiku formanovského pohledu na lidi. "Forman se umí s lidmi zasmát, ale nevysmívá se jim. Na jevišti se stejně jako ve filmu mísí herci s neherci," dodává mluvčí.

Tomáš Svoboda tvrdí, že Miloš Forman se nebál nudy ani trapnosti a toužil po autenticitě. "Tomu jsem zůstal věrný. Obsadil jsem nejen členy činohry a souboru muzikálu Národního divadla moravskoslezského, ale také spoustu neherců a rodinných příslušníků herců, kterým zůstala jejich vlastní jména. Divák by navíc měl mít pocit, že on sám je na plese a že by si mohl i zatančit," říká režisér.

Součástí inscenace mají být velkolepé obrazy plné desítek plesajících účastníků lidové zábavy, tanec i živá dechovka, která hraje také současné hity. "Přímo na scéně se točí pivo, které si dají i diváci, stojí se tu fronty na záchod," popisuje Svoboda.

Scénografii připravil Nikola Tempír. Atmosféru venkovského hasičského bálu kromě scény podtrhnou kostýmy Anny Forstové a hudba, kterou měl na starost Jiří Hájek. Dechovku Myroňanka bude na jevišti řídit David Schreiber.

V hlavních rolích diváci kromě Izabely Vydrové a Jiřího Sedláčka uvidí Jana Fišara v roli předsedy sboru dobrovolných hasičů, jeho členy pak hrají Petr Panzenberger, Petr Houska, Vladimír Čapka nebo František Strnad. Mezi návštěvníky plesu se objeví Robert Finta, Martin Dědoch, Sára Erlebachová nebo Lukáš Adam.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Tipsport ligu vyhráli Bohemians

Fotbalisté Mladé Boleslavi triumf v Tipsport lize neobhájili. Středočeský prvoligový tým v závěrečném třetím utkání skupiny A jen remizoval s Varnsdorfem 2:2 a po první ztrátě v přípravném turnaji přišel o šanci na celkové prvenství. Tipsport ligu poprvé od roku 2014 vyhráli Bohemians Praha 1905

Bohemians ovládli ligu díky vyššímu počtu vstřelených branek, něž mělo rovněž bodově stoprocentní Brno ve skupině E. Pražané za triumf dostanou odměnu 200 tisíc korun. Celkem 20 účastníků 26. ročníku turnaje bylo rozděleno do pěti čtyřčlenných skupin, celkový vítěz Tipsport ligy vzešel z jedné společné tabulky..

před 1 hodinou

Radě OSN pro lidská práva bude poprvé předsedat Čech. Od 1. ledna se funkce ujme velvyslanec Bálek

Stálý představitel Česka při Organizaci spojených národů (OSN) v Ženevě Václav Bálek se od Nového roku stane předsedou Rady OSN pro lidská práva. Poprvé jí bude předsedat Čech, uvedlo v páteční tiskové zprávě ministerstvo zahraničí.

Česká republika v radě v květnu nahradila Rusko, jemuž bylo členství pozastaveno kvůli invazi na Ukrajinu. Moskva následně 47člennou radu opustila.

Předsedu volí členové rady ze svých řad vždy na období jednoho roku, Bálek vystřídá Argentince Federica Villegase. O tom, že Česko usiluje o pozici předsedy rady, informovala česká diplomacie už na konci června.

"Zvolení pana velvyslance Bálka je vyústěním dlouhodobého zájmu Česka o lidská práva, našeho aktivního angažmá v Radě pro lidská práva i důrazu, které na ochranu a podporu lidských práv klade současná vláda," uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Bálek poznamenal, že se bude snažit o to, aby rada plnila svoji preventivní roli a aby skrze dialog a spolupráci předcházela porušování lidských práv. "Budeme klást důraz na to, aby rada fungovala efektivně a aby se jejího fungování mohli zúčastnit všichni relevantní aktéři, včetně zástupců malých zemí a občanské společnosti," podotkl velvyslanec.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vlakové expresy zvládnou nově cestu z Prahy do Budějovic za hodinu a 40 minut

Vlakové expresy zvládnou od neděle, kdy začne platit nový jízdní řád, cestu z Prahy do Českých Budějovic za hodinu a 40 minut. Z Prahy do Tábora to bude 59 minut. Cesta tak bude asi o 20 minut rychlejší. Jde o rekordní časy v historii zdejší železniční dopravy, vyplývá z tiskové zprávy Českých drah (ČD). Rychlost na trase bude skoro 100 kilometrů za hodinu. Zrychlí se i cestování do Milevska, Bechyně či Jindřichova Hradce, tedy do dalších zastávek na 4. železničním koridoru i mimo něj.

"Cesta vlakem mezi Prahou a jihočeskou metropolí bude zhruba o 20 minut kratší než v končícím jízdním řádu. Oproti 80. letům se však jízdní doba zkrátila dokonce na polovinu. Tehdy se cestovalo z Prahy do Českých Budějovic zhruba tři a půl hodiny. Nové cestovní časy tak umožňují pohodlnější denní dojíždění za prací nebo do školy na trase České Budějovice - Tábor - Praha a zpět," řekl člen představenstva ČD a náměstek pro osobní dopravu Jiří Ješeta.

U všech spojů EuroCity a InterCity sjednotil národní dopravce maximální rychlost na 160 kilometrů za hodinu. Ve vlacích bude jídelní vůz, wifi nebo zásuvky pro dobíjení cestovní elektroniky. Linka Ex 7 Jižní expres bude patřit k nejrychlejším v Česku a podle ČD konkurovat provozu na silnicích, kde často vznikají kolony. Cestovní průměrná rychlost vlaků dosáhne 98 kilometrů za hodinu. Mezi Prahou a Táborem překročí 100 kilometrů za hodinu. "Cesta vlakem tak bude rychlejší než autem. Lidé se navíc vyhnou častým kolonám na silnici I/3 a na dálnici D1 a problémům s parkováním v aglomeracích, ve kterých vlaky zastavují," uvedl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rumunsko se zlobí kvůli zablokování vstupu do Schengenu, povolalo si velvyslance v Rakousku

Rumunsko povolalo ke konzultacím svého velvyslance v Rakousku. Podle ministerstva zahraničí v Bukurešti je krok vyjádřením protestu proti rozhodnutí Vídně zablokovat vstup Rumunska do schengenského prostoru.

Rakousko na čtvrtečním zasedání ministrů vnitra členských zemí Evropské unie odmítlo podpořit vstup Rumunska do Schengenu. Rozhodnutí zdůvodnilo tím, že přes Rumunsko vedou cesty, po kterých převaděči pašují migranty do EU a do Rakouska. Vídeň také poukazuje na to, že Rumuni zaujímají čtvrté místo mezi zeměmi, odkud pašeráci pocházejí. Spolu s Rumunskem musí na vstup dál čekat také Bulharsko, obě země přitom podle Evropské komise splňují potřebné podmínky už více než deset let.

"Vzhledem k postoji Rakouska hlasovat proti přistoupení Rumunska do schengenskému prostoru byl povolán ke konzultacím mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Rumunska v Rakouské republice Emil Hurezeanu," uvedla v prohlášení rumunská diplomacie. Snížení úrovně diplomatických vztahů je podle ministerstva "politickým gestem, které zdůrazňuje rozhodný nesouhlas s jednáním Rakouska".

Zdroj: ČTK
Další zprávy