Diskusní fórum Meltingpot se koná on-line, vystoupí Pamuk nebo Wintonová

ČTK ČTK
4. 11. 2021 17:13
Pouze on-line tento čtvrtek začalo čtyřdenní diskusní fórum Meltingpot, které se dříve konalo v červenci u příležitosti festivalu Colours of Ostrava. Vloni ani letos se akce kvůli pandemii koronaviru neuskutečnily v tradiční podobě.
Turecký spisovatel Orhan Pamuk (na loňském snímku z Istanbulu) je držitelem Nobelovy ceny za literaturu z roku 2006.
Turecký spisovatel Orhan Pamuk (na loňském snímku z Istanbulu) je držitelem Nobelovy ceny za literaturu z roku 2006. | Foto: Shutterstock

Virtuální verze Meltingpotu do neděle 7. listopadu představí přes 100 řečníků, mezi nimi například amerického spisovatele Dana Browna nebo dceru Nicholase Wintona Barbaru. Debaty lze sledovat po registraci na webu zdarma, po skončení streamu jsou dostupné v archivu za 199 korun. Držitelé vstupenek na Colours of Ostrava do něj mají vstup zdarma.

"Velmi nám chyběla možnost uspořádat živé Meltingpot fórum jako součást Colours of Ostrava. Uvědomili jsme si, že nám on-line prostředí umožňuje propojení hostů, jaké by bylo u normální akce nemožné," říká ředitelka festivalu Zlata Holušová. "Chceme vytvořit virtuální svět, kterým přiblížíme myšlenky, které byste jinak nenašli, osobní cesty, které můžete následovat," dodává.

Fórum nese podtitul Konference s lidmi, kteří mění svět. Podle pořadatelů se představí inovátoři, vizionáři, vědci či bestselleroví autoři. Program je rozdělen na dvě pomyslné scény. Global stage se věnuje hledání východisek a potenciálních odpovědí na celosvětové otázky. Personal stage nabízí nový pohled na vztahy, terapii, meditaci, zdravý životní styl či umění.

Formou původních moderovaných videorozhovorů na Meltingpotu vystoupí spisovatelé Orhan Pamuk, Tuvia Tenenbom, Laurent Binet nebo Dan Brown, bioložka zabývající se výzkumem primátů a právy zvířat Jane Goodallová, futurista Bruno Marion, ochránce přírody a fotograf divoké zvěře Karl Ammann, historik Andrej Zubov nebo ekonom Matthias Fifka.

Zapojí se také spisovatel a spoluzakladatel německé Strany zelených Clemens Kuby, dcera zachránce stovek židovských dětí z druhé světové války Nicholase Wintona Barbara, tlumočnice do znakového jazyka Amber Galloway Gallego, filozof Stefan Lorenz Sorgner nebo horolezec Jamie Andrew.

Z českých hostů promluví ekonom Tomáš Sedláček, filozofka Anna Hogenová, neurochirurg Vladimír Beneš, egyptolog Miroslav Bárta, novinář Jakub Szántó nebo římskokatolický kněz Zbigniew Czendlik.

Rozhovory vedou zkušení moderátoři jako Tomáš Etzler, Petr Vizina, Michael Rozsypal, Julliet Russellová nebo Stuart Maistera. Všechna interview budou opatřena českými i anglickými titulky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Dubovská dojela v Killingtonu osmnáctá, Shiffrinová vyrovnala Stenmarka

Lyžařka Martina Dubovská skončila ve slalomu Světového poháru v Killingtonu osmnáctá. I pátý slalom v historii v americkém středisku ovládla domácí Mikaela Shiffrinová a v nejtočivější disciplíně vyrovnala 46. triumfem Švéda Ingemara Stenmarka.

Shiffrinová byla po prvním kole druhá, ale zajela dobře druhé, zatímco její největší soupeřka Petra Vlhová chybovala. Slovenská obhájkyně velkého křišťálového glóbu, která minulý týden dvakrát kralovala v Levi, tak skončila druhá. Třetí místo obsadila Švýcarka Wendy Holdenerová.

Dubovská jela mezi elitou po devadesáté. V prvním kole ztratila na Vlhovou více než dvě sekundy a byla šestnáctá. Do druhé jízdy se pustila razantněji, pozici ale neudržela a propadla se o dvě pozice. Nenavázala tak na životní šesté místo z minulého týdne ve Finsku.

V Killingtonu se dosud konaly čtyři slalomy a všechny vyhrála Shiffrinová. Před týdnem Američanka v obou závodech ve Finsku brala za Vlhovou vždy stříbro a na druhé místo to po prvním kole vypadalo i letos. Po druhé jízdě si ale tentokrát pozice vyměnily.

Pro Američanku je Killington prakticky domácím svahem a před rozhovorem dojatá emocemi plakala a chvilku trvalo, než dokázala mluvit. "Jsem šťastná, jak jsem jela druhé kolo. Neudělala jsem tak velkou chybu jako Petra. Bojovala jsem. Hodně to pro mě znamená," řekla Shiffrinová, která ve Světovém poháru celkově oslavila 71. vítězství.

Na rozdíl do Dubovské se nedostala do bodované třicítky Gabriela Capová. Z 63 slalomářek obsadila v 1. kole 51. místo s mankem více než pěti sekund na nejlepší.

Další slalom SP je na pořadu až za měsíc 29. prosince v rakouském Lienzu. Příští týden se rozjedou v kanadském Lake Louise rychlostní disciplíny s Ester Ledeckou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy