reklama
 
 

Bývalý baskytarista kapely Chinaski Jiří Seydler povede činohru v opavském divadle

7. 3. 2017 15:49
Jiří Seydler doposud působil jako umělecký ředitel Karlovarského městského divadla. Opavskou činohru přebírá po dramaturgyni Alžbětě Matouškové. Režíroval již více než 90 divadelních titulů.

Opava - Činoherní soubor opavského divadla povede režisér Jiří Seydler. Sedmačtyřicetiletý absolvent DAMU a nynější umělecký ředitel Karlovarského městského divadla v minulosti byl baskytaristou kapely Chinaski. Informaci sdělila pracovnice divadla Jana Reichelová.

Jako režisér spolupracoval Seydler s Českou televizí, TV Nova a Českým rozhlasem. Slezské divadlo nemělo šéfa činohry déle než rok, kdy byl Seydlerův předchůdce Zdeněk Černín odvolán. Personální změny na této pozici začaly v roce 2015 po červencovém jmenování operního režiséra Karla Drgáče ředitelem divadla. Ten po svém nástupu odvolal tehdejšího šéfa činohry Romana Groszmanna a na jeho místo jmenoval Zdeňka Černína.

Soubor dočasně vedla dramaturgyně

Drgáč ale ve funkci nebyl dlouho. V říjnu 2015 jej opavští radní odvolali. Důvodem byly spory s většinou zaměstnanců. Vzápětí ve funkci skončil i Černín. Déle než rok soubor dočasně vedla dramaturgyně činohry Alžběta Matoušková.

V lednovém výběrovém řízení uspěl Seydler. "Přesvědčil zejména bohatou praxí nejen v divadelním provozu, ale i v televizi a rozhlasu. Zdůrazňuje racionální přístup k vedení divadla, podporu otevřeného dialogu s divákem, potřebu citlivého přístupu k dramaturgii a snahu o rozvíjení spolupráce se školami, zároveň chce usilovat o co nejvýraznější propojení divadla s městem a jeho obyvateli," řekla Reichelová.

V divadlech režíroval Seydler 90 titulů

Seydler je absolventem DAMU, obor režie. Několik let působil ve Východočeském divadle v Pardubicích.

Posledních šest let byl uměleckým šéfem činohry v Karlovarském městském divadle. V českých i slovenských divadlech režíroval kolem 90 titulů všech žánrů.

V letech 1990 až 1996 vystupoval se skupinou Chinaski jako baskytarista. Spolupracuje s pražskou nahrávací společností Audiostory, kde připravuje tituly mluveného slova s hlasy významných herců.

autor: ČTK | 7. 3. 2017 15:49

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama