Ve druhé části večera zazněly Smetanovy symfonické básně Vyšehrad, Vltava a Šárka. Vřelé publikum aplaudovalo vestoje už po první polovině programu. Ovace doprovázely hlasité výkřiky uznání.
"Američané jsou fantastické extrovertní publikum, co jim emocemi dáte, to vám v potlesku vrátí," konstatoval Jiří Vodička, houslový virtuos a koncertní mistr České filharmonie. Část prvního koncertu bude české publikum moci sledovat tuto středu večer online na stránkách orchestru nebo na YouTube.
Tak jak nám to zní v té legendární Carnegie Hall pod vedením Semjona Byčkova? Posíláme malou ochutnávku, v plné verzi nás uslyšíte už brzy – začínáme úvodními tóny Vyšehradu z cyklu Má vlast dnes ve 20.00 na našem webu: https://t.co/Z8BvEkZ2ML pic.twitter.com/hdsDaUVdDr
— Česká filharmonie (@CFilharmonie) December 4, 2024
Trojice vystoupení v Carnegie Hall se koná v rámci Českého týdne v New Yorku. "Koncert má symboliku nejen jako zahájení toho speciálního týdne. Jeho symbolika spočívá v tom, že v roce 1896 byla dostavěná Česká národní budova. A ve stejném roce Česká filharmonie pod taktovkou Antonína Dvořáka poprvé vystupovala v pražském Rudolfinu," připomíná Arnošt Kareš, generální konzul České republiky v New Yorku.
Koncert pro violoncello a orchestr h moll zkomponoval Antonín Dvořák v letech 1894 až 1895 na závěr svého pobytu v Americe. Ještě několik dní před zahájením práce váhal, zda jako sólový nástroj zvolí violoncello, housle, nebo klavír. Kompozice byla poprvé uvedena 19. března 1896 v Londýně, záhy se stala součástí repertoáru světových violoncellistů.
Sólista úterního večera Yo-Yo Ma se narodil v Paříži roku 1955 čínským rodičům. Na violoncello začal hrát pod vedením svého otce jako čtyřletý. O tři roky později se rodina přestěhovala do New Yorku, kde později začal se studiem na Juilliard School a poté přešel na Harvardovu univerzitu. Jeho diskografie čítá více než 120 alb, z nichž 19 získalo cenu Grammy.
Druhé vystoupení České filharmonie v Carnegie Hall bude na programu ve středu večer. Tentokrát se sólistou stane Gil Shaham, který zahraje Dvořákův Koncert pro housle a orchestr a moll. Po přestávce zazní Symfonie číslo 5 cis moll Gustava Mahlera.
Rezidenci v Carnegie Hall zakončí orchestr ve čtvrtek Dvořákovým Koncertem pro klavír a orchestr g moll se sólistou Daniilem Trifonovem a Glagolskou mší Leoše Janáčka. Na vystoupení převezmou hudebníci a jejich šéfdirigent Byčkov za přítomnosti českého prezidenta Petra Pavla Cenu Americké Dvořákovy společnosti za mimořádný přínos české hudbě.
Česká filharmonie spolu s Berlínskými a Vídeňskými filharmoniky patří mezi pouhé tři orchestry, které letos získaly možnost vystoupit v Carnegie Hall hned třikrát.