Ceny MTV za nejlepší klip se zbavily genderových kategorií a nově bojují proti předsudkům

Hana Slívová Hana Slívová
26. 7. 2017 22:15
Kdysi na sebe Ceny MTV pro nejlepší klip (MTV Video Music Awards) upozornily oděvem z hovězího masa, který vynesla Lady Gaga, a těhotenským břichem zpěvačky Beyoncé. Nyní tato show hraje na seriozní strunu. Její pořadatelé oznámili, že zrušili mužské a ženské kategorie. Nově se zároveň soutěží v sekci Nejlepší protest proti systému, v níž mají šanci aktivistické písně. Cenu tak může dostat například klip Surefire Johna Legenda, který popisuje antiimigrantské a antimuslimské nálady v USA.
Ironické video Kendricka Lamara, v němž raper hraje papeže i Ježíše, má nejvíce nominací na letošní Ceny MTV. | Video:

Ceny MTV, které každoročně volí nejlepší klip, se letos poprvé nebudou udílet zvlášť v ženské a mužské kategorii. Nejlepší mužské a ženské video spojili organizátoři do kategorie Umělec roku.

Inspirovali se tak úspěchem, který za tento krok letos sklidily společné Flmové ceny MTV v čele s vítěznou herečkou a aktivistkou Emmou Watsonovou. "Chceme tak prolomit bariéry," vzkázali pořadatelé směrem k problematice rovnoprávnosti. 

Novinkou na Cenách MTV je letos kategorie Nejlepší protest proti systému, který ocení angažované klipy a umělce, již zpívají o spravedlnosti. 

V této kategorii může na vítězství dosáhnout například klip Surefire Johna Legenda, který popisuje antiimigrantské a antimuslimské nálady v USA.

Nejvíce nominací, celkem osm, má v ostatních kategoriích raper Kendrick Lamar s klipem Humble, v němž nabízí ironický pohled na slávu. Na druhém místě se s pěti nominacemi umístila popová zpěvačka Katy Perryová za klip Chained to the Rhythm a R’n’B zpěvák The Weeknd za video Reminder.

Žádné jiné mainstremové ceny zatím genderové kategorie nezrušily, i organizátoři OscarůGrammy pokračují ve starých kolejích. Dlouhodobě "koedukovanou" cenou je tak z těch velkých pouze Mercury Prize, která ve Velké Británii každoročně oceňuje nejlepší album. Dvakrát ji získala zpěvačka PJ Harveyová

Ceny MTV se budou předávat 27. srpna v Los Angeles. Vítěze určí fanoušci v internetovém hlasování.

Nominovaní v nejdůležitějších kategoriích

Video roku

  • Kendrick Lamar: Humble, Bruno Mars: 24K Magic, Alessia Caraová: Scars to Your Beautiful, DJ Khaled (feat. Rihanna a Bryson Tiller): Wild Thoughts, The Weeknd: Reminder

Umělec roku

  • Bruno Mars, Kendrick Lamar, Ed Sheeran, Ariana Grande, The Weeknd, Lorde

Nováček roku

  • Khalid, Kodak Black, SZA, Young M.A, Julia Michaelsová, Noah Cyrusová

Boj proti systému

  • Logic: Black SpiderMan, The Hamilton Mixtape: Immigrants (We Get the Job Done), Big Sean: Light, Alessia Caraová: Scars to Your Beautiful, Taboo: Stand Up / Stand N Rock #NoDAPL, John Legend: Surefire
 

Právě se děje

před 19 minutami

Česko podepíše smlouvu na nákup dvanácti amerických vrtulníků ještě letos. Vyjdou na 14,5 miliardy korun

Stvrzení kontraktu do konce roku přislíbil ministr obrany Lubomír Metnar (ANO). "Jsme ve fázi finalizace dohody. Pevně věřím, že do konce roku uzavřeme smlouvu se Spojenými státy na nákup vrtulníků. Já se budu velmi těšit na dobu, až ty vrtulníky budou mít označení a znaky Armády České republiky," řekl Metnar.

O nákupu systému H1, který tvoří osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper, ministerstvo obrany rozhodlo v srpnu. V české armádě nahradí bitevní vrtulník Mi-24/35. Metnar řekl, že ho zaujala kompatibilita obou typů helikoptér, které mají 85 procent náhradních dílů společných, a také zbraňové vybavení a univerzálnost systémů.

Náčelník Generálního štábu Armády ČR Aleš Opata dodal, že dosavadní vrtulník Mi-24/35 významně zaostává v oblasti zbraňového vybavení, zbraňových systémů i systému vlastní ochrany. "Je to prostě jiná generace vrtulníků, je to zastaralé, je to něco jako Škoda 120 v porovnání s oktávkou," řekl Opata.

Vrtulníky Bell jsou podle něj velice pohyblivé s velmi významným výkonem motoru. "A hlavně mají to, co nás zajímá - komplexní zbraňový systém pro podporu pozemních sil. Na dnešním bojišti se prostě bez bojových vrtulníků nebo univerzálních neobejdete," řekl Opata.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šalamounovy ostrovy navázaly diplomatické vztahy s Čínou, Tchaj-wan už neuznávají

Šalamounovy ostrovy v sobotu navázaly diplomatické vztahy s Čínou, a to jen několik dní poté, co ukončily vazby s Tchaj-wanem. V pátek vztahy s Tchaj-pejí přerušil i ostrovní stát Kiribati. Ve světě je tak nyní už jen 15 zemí, které Tchaj-wan uznávají - většina z nich je z Jižní Ameriky, karibské oblasti a Tichomoří. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy