Ceny MTV za nejlepší klip se zbavily genderových kategorií a nově bojují proti předsudkům

Hana Slívová Hana Slívová
26. 7. 2017 22:15
Kdysi na sebe Ceny MTV pro nejlepší klip (MTV Video Music Awards) upozornily oděvem z hovězího masa, který vynesla Lady Gaga, a těhotenským břichem zpěvačky Beyoncé. Nyní tato show hraje na seriozní strunu. Její pořadatelé oznámili, že zrušili mužské a ženské kategorie. Nově se zároveň soutěží v sekci Nejlepší protest proti systému, v níž mají šanci aktivistické písně. Cenu tak může dostat například klip Surefire Johna Legenda, který popisuje antiimigrantské a antimuslimské nálady v USA.
Ironické video Kendricka Lamara, v němž raper hraje papeže i Ježíše, má nejvíce nominací na letošní Ceny MTV. | Video:

Ceny MTV, které každoročně volí nejlepší klip, se letos poprvé nebudou udílet zvlášť v ženské a mužské kategorii. Nejlepší mužské a ženské video spojili organizátoři do kategorie Umělec roku.

Inspirovali se tak úspěchem, který za tento krok letos sklidily společné Flmové ceny MTV v čele s vítěznou herečkou a aktivistkou Emmou Watsonovou. "Chceme tak prolomit bariéry," vzkázali pořadatelé směrem k problematice rovnoprávnosti. 

Novinkou na Cenách MTV je letos kategorie Nejlepší protest proti systému, který ocení angažované klipy a umělce, již zpívají o spravedlnosti. 

V této kategorii může na vítězství dosáhnout například klip Surefire Johna Legenda, který popisuje antiimigrantské a antimuslimské nálady v USA.

Nejvíce nominací, celkem osm, má v ostatních kategoriích raper Kendrick Lamar s klipem Humble, v němž nabízí ironický pohled na slávu. Na druhém místě se s pěti nominacemi umístila popová zpěvačka Katy Perryová za klip Chained to the Rhythm a R’n’B zpěvák The Weeknd za video Reminder.

Žádné jiné mainstremové ceny zatím genderové kategorie nezrušily, i organizátoři OscarůGrammy pokračují ve starých kolejích. Dlouhodobě "koedukovanou" cenou je tak z těch velkých pouze Mercury Prize, která ve Velké Británii každoročně oceňuje nejlepší album. Dvakrát ji získala zpěvačka PJ Harveyová

Ceny MTV se budou předávat 27. srpna v Los Angeles. Vítěze určí fanoušci v internetovém hlasování.

Nominovaní v nejdůležitějších kategoriích

Video roku

  • Kendrick Lamar: Humble, Bruno Mars: 24K Magic, Alessia Caraová: Scars to Your Beautiful, DJ Khaled (feat. Rihanna a Bryson Tiller): Wild Thoughts, The Weeknd: Reminder

Umělec roku

  • Bruno Mars, Kendrick Lamar, Ed Sheeran, Ariana Grande, The Weeknd, Lorde

Nováček roku

  • Khalid, Kodak Black, SZA, Young M.A, Julia Michaelsová, Noah Cyrusová

Boj proti systému

  • Logic: Black SpiderMan, The Hamilton Mixtape: Immigrants (We Get the Job Done), Big Sean: Light, Alessia Caraová: Scars to Your Beautiful, Taboo: Stand Up / Stand N Rock #NoDAPL, John Legend: Surefire
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy