Ceny MTV za nejlepší klip se zbavily genderových kategorií a nově bojují proti předsudkům

Hana Slívová Hana Slívová
26. 7. 2017 22:15
Kdysi na sebe Ceny MTV pro nejlepší klip (MTV Video Music Awards) upozornily oděvem z hovězího masa, který vynesla Lady Gaga, a těhotenským břichem zpěvačky Beyoncé. Nyní tato show hraje na seriozní strunu. Její pořadatelé oznámili, že zrušili mužské a ženské kategorie. Nově se zároveň soutěží v sekci Nejlepší protest proti systému, v níž mají šanci aktivistické písně. Cenu tak může dostat například klip Surefire Johna Legenda, který popisuje antiimigrantské a antimuslimské nálady v USA.
Ironické video Kendricka Lamara, v němž raper hraje papeže i Ježíše, má nejvíce nominací na letošní Ceny MTV. | Video:

Ceny MTV, které každoročně volí nejlepší klip, se letos poprvé nebudou udílet zvlášť v ženské a mužské kategorii. Nejlepší mužské a ženské video spojili organizátoři do kategorie Umělec roku.

Inspirovali se tak úspěchem, který za tento krok letos sklidily společné Flmové ceny MTV v čele s vítěznou herečkou a aktivistkou Emmou Watsonovou. "Chceme tak prolomit bariéry," vzkázali pořadatelé směrem k problematice rovnoprávnosti. 

Novinkou na Cenách MTV je letos kategorie Nejlepší protest proti systému, který ocení angažované klipy a umělce, již zpívají o spravedlnosti. 

V této kategorii může na vítězství dosáhnout například klip Surefire Johna Legenda, který popisuje antiimigrantské a antimuslimské nálady v USA.

Nejvíce nominací, celkem osm, má v ostatních kategoriích raper Kendrick Lamar s klipem Humble, v němž nabízí ironický pohled na slávu. Na druhém místě se s pěti nominacemi umístila popová zpěvačka Katy Perryová za klip Chained to the Rhythm a R’n’B zpěvák The Weeknd za video Reminder.

Žádné jiné mainstremové ceny zatím genderové kategorie nezrušily, i organizátoři OscarůGrammy pokračují ve starých kolejích. Dlouhodobě "koedukovanou" cenou je tak z těch velkých pouze Mercury Prize, která ve Velké Británii každoročně oceňuje nejlepší album. Dvakrát ji získala zpěvačka PJ Harveyová

Ceny MTV se budou předávat 27. srpna v Los Angeles. Vítěze určí fanoušci v internetovém hlasování.

Nominovaní v nejdůležitějších kategoriích

Video roku

  • Kendrick Lamar: Humble, Bruno Mars: 24K Magic, Alessia Caraová: Scars to Your Beautiful, DJ Khaled (feat. Rihanna a Bryson Tiller): Wild Thoughts, The Weeknd: Reminder

Umělec roku

  • Bruno Mars, Kendrick Lamar, Ed Sheeran, Ariana Grande, The Weeknd, Lorde

Nováček roku

  • Khalid, Kodak Black, SZA, Young M.A, Julia Michaelsová, Noah Cyrusová

Boj proti systému

  • Logic: Black SpiderMan, The Hamilton Mixtape: Immigrants (We Get the Job Done), Big Sean: Light, Alessia Caraová: Scars to Your Beautiful, Taboo: Stand Up / Stand N Rock #NoDAPL, John Legend: Surefire
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy