Cenu pro začínající filmaře si z Cannes odnesla dvojice francouzských režisérek

ČTK ČTK
27. 5. 2022 22:17
Hlavní cenu v sekci Un certain regard pro nastupující filmaře na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes získal film Les Pires (Ti nejhorší), který natočily francouzské režisérky Lise Akokaová a Romane Gueretová. V sekci soutěžilo 20 filmů.
Režisérky vítězného snímku Les Pires Romane Gueretová a Lise Akokaová pózují společně s představiteli hlavních rolí.
Režisérky vítězného snímku Les Pires Romane Gueretová a Lise Akokaová pózují společně s představiteli hlavních rolí. | Foto: ČTK

Děj vítězného snímku se odehrává na dělnickém předměstí severofrancouzského města Boulogne-sur-Mer, kde rozčeří vodu příjezd filmového štábu, který při pouličním castingu vybírá herce pro natáčení.

Cenu poroty, které na 75. ročníku festivalu předsedala italská herečka Valeria Golinová, získal pákistánský snímek Joyland (Země radosti) od režiséra Sáima Sádika. Jde o první pákistánský film, který se na festivalu v Cannes ucházel o jednu z cen.

Ocenění za nejlepší scénář si odnesla palestinsko-izraelská filmařka Mahá Hádžová za film Mediterranean Fever (Středomořská horečka). Zvláštní cenu dala porota francouzskému snímku Rodeo od Loly Quivoronové.

Cenu za nejlepší režii získal rumunský filmař Alexandru Belc, který v Cannes představil svůj snímek Metronom. Ceny za herecký výkon si odnesla lucemburská herečka Vicky Kriepsová za úlohu ve filmu Corsage (Korzet) a francouzsko-tuniský herec Adam Bessa za svůj výkon ve snímku Harka.

V sekci Un certain regard byl letos uveden i ukrajinský film Butterfly, který vznikl v české koprodukci. Festival v Cannes skončí v sobotu večer udílením cen pro filmy v hlavní soutěži, a to včetně nejvyššího ocenění - Zlaté palmy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Hasiči likvidují požár haly v Zápech u Prahy už 24 hodin

Hasiči likvidují následky požáru haly v Zápech u Prahy už 24 hodin, budou demolovat části konstrukce a dohašovat skrytá ohniska celou noc, stále platí druhý stupeň pohotovosti. Hala s autodíly začala hořet v pátek před 20:00, byly v ní i oleje a plynové lahve. Škodu odhadl majitel společnosti AD Partner na 100 milionů korun, řekla mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová. Podle policejní mluvčí Vlasty Suchánkové začnou kriminalisté vyšetřovat, až skončí hasicí práce, zatím tedy není možné stanovit výši škody. Při požáru nebyl nikdo zraněn. Hasiči evakuovali pět lidí a domácí zvířata z okolních obytných domů.

"Požár byl náročný z důvodu nasazených sil a prostředků, šlo o velký objekt, na místě byl velký žár a hrozilo zřícení," řekla Zemanová. V době nejvyššího stupně bylo na místě zhruba 110 hasičů. V Zápech zřídili provizorní čerpací stanici. Byl vyhlášen nejvyšší, čtvrtý stupeň poplachu, který hasiči snížili dnes před 02:30 na druhý. Statik doporučil stržení budovy.

Čtvrtý stupeň poplachu hasiči vyhlašují při mimořádných událostech, například pokud je nasazen vyšší počet zasahujících jednotek. Při hašení v Zápech bylo nasazeno 30 vozidel a 17 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů, vypomáhali i pražské. Chemická jednotka hasičů z Kamenice na místě monitorovala, zda do ovzduší neuniká nadměrné množství škodlivin. Žádné škodlivé hodnoty hasiči nezjistili.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy