Recenze: Dokument o domácím násilí Z lásky nenávist upřednostňuje emoce. Je to jeho síla i slabina

Martin Svoboda Martin Svoboda
19. 6. 2017 9:15
Pětice žen před kamerou mluví i svých krutých zkušenostech s domácím násilím. Dokument České televize se snaží probudit v divácích emoce i na úkor informační hodnoty, ovšem možná právě jen silná emocionální zátěž může vytrhnout televizní publikum z klidu a donutit ho, aby se o téma více zajímalo a začalo tak být vnímavější vůči svému okolí. Pokud tento plán vyjde, zaslouží si film Z lásky nenávist přes své nedostatky respekt.
Z filmu Z lásky nenávist. | Video:

Dokumentárním snímkem Z lásky nenávist připomíná Česká televize téma, které v dnešní společnosti již není tabuizované, o jeho existenci se všeobecně ví, tím pozoruhodněji ale uniká pozornosti: domácí násilí.

Režie se chopil dominikánský kněz Romuald Štěpán Rob, jenž stál například i za posledními interview Václava Havla. Coby zpovědník vyslechl řadu obětí, jejichž osudy ale nemohl veřejně rozbírat. Rozhodl se tedy uspořádat veřejný konkurz, a ne jako kněz, ale jako filmař připravit dokument. Jeho přítel, režisér Jiří Strach, mu půjčil svůj filmový štáb a poradil mu s konceptem. Cílem bylo napodobit pověstný dokument Šoa Clauda Lanzmanna z roku 1985.

Síla lidského obličeje

Šoa je dodnes jedním z nejvíce fascinujících a nejkomplexnějších filmařských děl o holocaustu. Nenabízí rekonstrukce, výpovědi historiků ani dobové fotografie či videozáznamy, ale v bolestivě hypnotizujících téměř deseti nepřerušených hodinách sleduje pohnuté tváře pamětníků hrůz 40. let.

Stejnou důvěru v sílu lidského obličeje má i Rob s kameramanem Martinem Šecem, kteří v rámci mnohonásobně skromnějších padesáti minut dávají prostor pětici obětí domácího násilí, aby odvyprávěla svůj příběh. Kamera sice trochu pulzuje, občas zaostří na nějaký detail, ale nikdy nespustí respondentky z očí.

Snad jen opravdový psychopat by se mohl zcela oprostit od emocionálního účinku tohoto postupu, kdy ženy na pokraji pláče, nebo přímo v slzách, popisují brutální zacházení, jemuž byly roky vystavovány. Na plátně nabývá ono utrpení doslova nadlidského měřítka a v tomto ohledu je škoda, že většina diváků uvidí snímek jen na obrazovce či na monitoru. Přesto když tvůrci avizují, že jejich primárním cílem je vyvolat emocionální odezvu, mohou si svůj úkol odškrtnout jako splněný.

Nabízí se ale otázka, jestli šlo o nejlepší přístup, jak se k tématu postavit. Už na premiéře byli diváci a divačky (často samy oběti domácího násilí) sice velmi vděční za námět filmu, chyběl jim ale kontext. Chyběly jim rady odborníků, co si v případě domácího násilí počít, konkrétní východiska nebo způsoby, jak problém identifikovat dopředu a utéct včas.

Pozorná část publika sice odpovědi na všechny tyto otázky najde i v zaznamenaných výpovědích, jak ale ukazují reakce po premiéře, co nejsyrovější předání emocí zřejmě přítomné natolik strhlo, že nebyli schopni zaznamenat žádnou relevantní informaci.

Všechny stejné, nebo každá jiná?

Problémem (a paradoxem) byl i výběr respondentek. Z 260 přihlášených žen jich autoři dokumentu vybrali pět. Pečlivě, aby byly z různých částí země, z různých společenských vrstev. Přesto jejich výpovědi splývají v jednu, po chvíli není snadné se orientovat a zdá se, jako by týrání žen (týrání mužů se bude věnovat až další připravovaný dokument) mělo jedinou podobu.

Dojem může být zapříčiněn tím, že Rob pořídil poměrně málo materiálu (dvanáct hodin), což mu neposkytovalo dost prostoru najít na každém příběhu nějaké specifikum a kladené otázky se nedostaly za obecnou rovinu, v níž jsou si případy domácího násilí podobné. Tím se sice podařilo odhalit "společné jádro", nicméně bez nuancí.

Z lásky nenávist

Dokument České televize
K přehrání v on-line archivu od 20. 6. 2017
Připravili: Romuald Štěpán Rob, Martin Šec a Jíří Strach
Hodnocení Aktuálně.cz: 65 %

Na rozdíl od Šoa, které nabízelo pohled jak přeživších holocaustu, tak i bývalých nacistů a obyčejných lidí, kteří stáli válečným hrůzám stranou, v dokumentu Z lásky nenávist divák dostane jen výpovědi obětí. Samozřejmě že Robův štáb pracoval jen se zlomkovou stopáží, i tak by ale monotematičnost mohla být pro některé diváky problém. 

Snímku by šlo tedy vyčíst, že zůstává povrchní, že nenabízí nic než přesně to, co avizuje. Jistě by se dala vytáhnout i věčná debata o dokumentu jako naplnění voyeurské fetiše, kdy diváci se zatajeným dechem sledují utrpení druhých.

Ovšem možná právě jen ona silná emocionální zátěž může vytrhnout televizní publikum z jeho konformní zóny. Možná se pak začne o téma víc zajímat a začne být, jak tvůrci avizují, vůči němu ve svém okolí vnímavější. Pokud tento plán vyjde, zaslouží si Z lásky nenávist přes své nedostatky respekt.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 31 minutami

Vladimír Dbalý a další tři lidé jsou znovu obžalovaní v kauze zakázek Nemocnice Na Homolce

Státní zástupce znovu obžaloval bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého a další tři lidi v takzvané třetí větvi kauzy zakázek tohoto zdravotnického zařízení. Uvedla to ČT. Znovu před soud půjde i Dbalého bývalý náměstek Michal Toběrný a Jan Valtr, který figuruje v jiných kauzách jako spolupracovník lobbisty Iva Rittiga. Již dříve chtěl soud stíhání zastavit, státní zástupce ale nesouhlasil.

Třetí větev kauzy spadá do období mezi lety 2006 až 2011 a zahrnuje mimo jiné zmanipulování tendru nemocnice na dodání zařízení pro pracoviště navigované neurochirurgie.

Zdroj: Domácí
před 39 minutami

Dominantní kanoista Fuksa si na MS zajistil finále na 500 metrů

Kanoista Martin Fuksa na mistrovství světa dominoval v rozjížďce na 500 metrů a s přehledem si zajistil nedělní finále. Tam může získat třetí světový titul na této neolympijské trati. Rozjížďku na 500 metrů vyhrál na šampionátu v Kodani také kajakář Jakub Zavřel, ale tam se přímo do finále nepostupovalo. Mistra Evropy z roku 2017 a letošního bronzového medailistu z ME Zavřela tak čeká v sobotu semifinále.

před 50 minutami

Ministr zahraničí Kulhánek vystoupí s projevem na Valném shromáždění OSN. Hlavním tématem bude Afghánistán

Českou delegaci na 76. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů (OSN) v New Yorku ve dnech 20. až 25. září povede ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Loni a předloni Českou republiku zastupoval premiér Andrej Babiš (ANO). S národním projevem vystoupí v rámci všeobecné rozpravy v rámci sobotního programu.

Jedním z hlavních témat shromáždění bude situace v Afghánistánu poté, co se po odchodu spojeneckých vojsk moci v zemi ujalo radikální hnutí Tálibán.

Proslov bude mít ministr Kulhánek také na setkání k Všeobecné úmluvě o zákazu jaderných zkoušek a na ministerských setkáních k odpovědnosti chránit a k Mezinárodnímu trestnímu soudu. Zúčastní se i neformálního jednání šéfů diplomacií zemí Evropské unie.

Zdroj: Domácí
Další zprávy