Aktuálně.cz: Co všechno budeme moci 28. září pozorovat?
Lukáš Shrbený: V noci z 27. na 28. září bude ze západní části Evropy a Afriky, z Jižní a Střední Ameriky, z východní části Severní Ameriky a z Atlantického oceánu pozorovatelné úplné zatmění Měsíce, a to v celém svém průběhu. V Česku měsíc během konce zatmění zapadá.
A.cz: Proč vlastně bude Měsíc vypadat jako krvavý?
Při každém zatmění Měsíce dochází k lomu a rozptylu slunečního světla v zemské atmosféře a tím ozáření Měsíce světlem z červeného okraje slunečního spektra. Pokud by Země neměla atmosféru, Měsíc by při zatmění nebyl vidět.
Tak bude 28. září probíhat zatmění Měsíce:
Maximální fáze bude u nás pozorovatelná ve 4:47 SELČ. Vstup Měsíce do plného stínu, tedy začátek částečného zatmění, nastává ve 3:07, úplné zatmění je od 4:11 do 5:23 a konec částečného zatmění bude v 6:27. Měsíc zapadá v 7:05 a Slunce vychází v 6:55. Měsíc bude v úplňku ve 4:50, a jelikož ve 3:45 bude v perigeu, tedy v nejbližším místě své dráhy kolem Země, bude i o něco málo na obloze větší a jasnější. Mluvíme proto o tzv. superúplňku.
A.cz: Jak často je na obloze k vidění "krvavý měsíc"?
Ke krvavému měsíci, tedy zatmění Měsíce, dochází na celé Zemi přibližně dvakrát za rok, k úplnému zatmění Měsíce pak asi jednou ročně.
A.cz: Proč při částečném zatmění nevypadá Měsíc tak krvavě?
Načervenalou barvu má stín vržený Zemí, proto ta část Měsíce, která je již ve stínu, je načervenalá. Měsíc je tedy narudlý i při částečném zatmění, ale jen jeho část. Jelikož ale zbytek Měsíce svítí jasněji, není ta červená tak výrazná jako při úplném zatmění.
A.cz: Kde bude nadcházející zatmění nejlépe viditelné?
Lepší podmínky pro pozorování budou na západ od nás, například na západním pobřeží Evropy. Nejlepší podmínky budou v Jižní Americe v Brazílii.
A.cz: Kdy zase úplné zatmění uvidíme?
Příští úplné zatmění Měsíce bude u nás pozorovatelné v červenci 2018.
A.cz: Proč je podle vás krvavý měsíc opředen tolika mýty a pověstmi a proč naháněl lidem takový strach?
Mgr. Lukáš Shrbený, Ph.D.
- V roce 2005 absolvoval astronomii a astrofyziku na Matematicko-fyzikální fakultě UK v Praze.
- V letech 2005 - 2008 působil na Astronomickém ústavu při hvězdárně v Ondřejově.
- V letech 2009 - 2010 absolvoval dvouletý postgraduál na Imperial College v Londýně.
- Od roku 2011 pracuje v Oddělení meziplanetární hmoty Astronomického ústavu AV ČR.
Myslím, že tyto mýty pochází z dob, kdy lidé nevěděli, co za zčervenáním Měsíce stojí. Lidská fantazie pak pracuje o to více a výsledkem může být spousta překvapivých pověstí.
A.cz: Proč právě narudlý Měsíc očekávaný 28. září vzbuzuje takové emoce a slova o příchodu Mesiáše či konci světa? Bude něčím výjimečný?
Bude výjimečný jen ze statistického hlediska. Ne všechna zatmění Měsíce jsou úplná, podobně jako u zatmění Slunce může být zatmění jen částečné, je tomu tak i u zatmění Měsíce. Většinou se střídají zatmění úplná, částečná a polostínová, ale čas od času nastávají čtyři úplná zatmění Měsíce po sobě, kterým se říká tetráda. Takovým zatměním se často připisovaly tragické události z lidské historie. A právě 28. září dojde ke čtvrtému úplnému zatmění Měsíce v řadě, a tedy k ukončení tetrády. K tetrádám ale dochází přibližně jednou za patnáct let, kdežto k tragickým událostem bohužel častěji, proto ke každé tetrádě jde nějakou tragickou událost najít.
A.cz: Proč občas následují čtyři úplná zatmění po sobě? Čím je to způsobeno?
Střídání úplných a částečných zatmění Měsíce je dáno vzájemnou geometrií oběžné dráhy Měsíce kolem Země a oběžné dráhy Země kolem Slunce. Obě roviny jsou vůči sobě skloněné o asi pět stupňů, navíc oběžná elipsa Měsíce se v prostoru otáčí jednou za asi 18 let. Proto jsou někdy podmínky pro zatmění vhodnější. Čistě teoreticky, pokud by Měsíc obíhal Zemi v ekliptice, tedy v rovině oběhu Země kolem Slunce, pak by zatmění byla každý měsíc - každý nov zatmění Slunce, každý úplněk zatmění Měsíce.