Wynton Marsalis vystoupí na festivalu Prague Proms

Kultura ČTK Kultura, ČTK
10. 7. 2013 8:20
Jazzový trumpetista se představí s bigbandem Jazz at Lincoln Center Orchestra
Wynton Marsalis.
Wynton Marsalis. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Americký jazzový trumpetista Wynton Marsalis dnes vystoupí ve Smetanově síni pražského Obecního domu. Dvaapadesátiletý rodák z New Orleans se v rámci festivalu Prague Proms představí s bigbandem Jazz at Lincoln Center Orchestra, jehož je zakladatelem a šéfem.

Ve své tvorbě se Marsalis často vrací ke kořenům jazzu, které hledá v různých prostředích. Například jedna z jeho posledních skladeb se jmenuje Congo Square podle ulice v New Orleans.

"Bylo to jediné místo z celých Spojených států, kde otroci měli dovoleno hrát na ulici na bubny," vysvětlil Marsalis, který je je autorem stovek skladeb jazzových, píše pro newyorské špičkové baletní soubory, vážnou hudbu pro soubory komorní a patří tak mezi nejúspěšnější a nejuznávanější hudebníky současného světa.

V Praze účinkoval naposledy v roce 2000, kdy uvedl evropskou premiéru svého dalšího oratoria All Rise. Za oratorium Blood on the Fields dostal Marsalis jako před pěti lety první jazzový skladatel v historii Pulitzerovu cenu. Je také držitelem devíti cen Grammy a desítek dalších amerických i evropských ocenění.

Festival Prague Proms se koná do 20. července. Na úvod 16. června nabídl Open Air koncert Hollywood Night na Václavském náměstí, kde zazněly slavné filmové melodie. Návštěvníci se mohou letos také těšit na světovou premiéru Cimrmanovy operety Proso, koncert písničkářky Radůzy nebo výběr ze slavných árií jedné z nejslavnějších oper histori Tosca od Giacoma Pucciniho. 

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

"Chcete, aby tu vládl Putin?" V Minsku protestují stovky lidí proti integraci země s Ruskem

O plánech na "prohloubení integrace" země s Ruskem mají v sobotu v černomořském letovisku Soči jednat prezidenti obou zemí Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin. Agentura AP odhadla počet demonstrantů na více než 1000, nezávislý server Tut.by se dopočítal 730 účastníků.

Demonstranti se po poledni pokusili proniknout na schodiště Paláce republiky, ale policisté v uniformách i civilu jim v tom zabránili. Jinak pořádkové síly nezasáhly, přestože akce nebyla povolená.

"Chcete, aby tu vládl Putin?" ptal se do megafonu opoziční aktivista Pavel Severinec a dav odpovídal "Ne!". "Takovou integraci nemám zapotřebí," vykřikovala žena, držící plakát s přeškrtnutou ruskou vlajkou. Na výzvy policie k rozchodu odpovídali demonstranti voláním "Ať žije Bělorusko!", vylíčil server. Demonstranti mají v plánu vydržet až do soumraku a v neděli v protestu pokračovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy