reklama
 
 

Wynton Marsalis vystoupí na festivalu Prague Proms

10. 7. 2013 8:20
Jazzový trumpetista se představí s bigbandem Jazz at Lincoln Center Orchestra

Praha - Americký jazzový trumpetista Wynton Marsalis dnes vystoupí ve Smetanově síni pražského Obecního domu. Dvaapadesátiletý rodák z New Orleans se v rámci festivalu Prague Proms představí s bigbandem Jazz at Lincoln Center Orchestra, jehož je zakladatelem a šéfem.

Ve své tvorbě se Marsalis často vrací ke kořenům jazzu, které hledá v různých prostředích. Například jedna z jeho posledních skladeb se jmenuje Congo Square podle ulice v New Orleans.

"Bylo to jediné místo z celých Spojených států, kde otroci měli dovoleno hrát na ulici na bubny," vysvětlil Marsalis, který je je autorem stovek skladeb jazzových, píše pro newyorské špičkové baletní soubory, vážnou hudbu pro soubory komorní a patří tak mezi nejúspěšnější a nejuznávanější hudebníky současného světa.

V Praze účinkoval naposledy v roce 2000, kdy uvedl evropskou premiéru svého dalšího oratoria All Rise. Za oratorium Blood on the Fields dostal Marsalis jako před pěti lety první jazzový skladatel v historii Pulitzerovu cenu. Je také držitelem devíti cen Grammy a desítek dalších amerických i evropských ocenění.

Festival Prague Proms se koná do 20. července. Na úvod 16. června nabídl Open Air koncert Hollywood Night na Václavském náměstí, kde zazněly slavné filmové melodie. Návštěvníci se mohou letos také těšit na světovou premiéru Cimrmanovy operety Proso, koncert písničkářky Radůzy nebo výběr ze slavných árií jedné z nejslavnějších oper histori Tosca od Giacoma Pucciniho. 

 

autoři: Kultura, ČTK | 10. 7. 2013 8:20

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama