Bratislava - Po osmi letech natáčení vstupuje do kin slovensko-český snímek Kauza Cervanová, který je o jednom z nejkontroverznějších a nejdelších procesů v dějinách slovenské justice. Režisér Robert Kirchhoff se v dokumentu zaměřil na okolnosti vyšetřování vraždy studentky Ľudmily Cervanové. Případem se už dříve inspiroval český film Bolero.
Studentka medicíny Cervanová byla znásilněna a zavražděna v létě 1976. O šest let později soud dospěl k závěru, že zločin spáchala skupina mladíků a její členy odsoudil k trestům odnětí svobody od čtyř do 24 let. Po pádu komunismu byl proces obnoven, ale slovenské soudy vinu šestice odsouzených mužů potvrdily. Třem obžalovaným tresty dokonce zpřísnily.
Selhání justice?
Odsouzení se hájili tím, že komunistický režim původní proces zmanipuloval a že oni se stali jen náhodnými oběťmi vyšetřovatelů, kteří se snažili uzavřít vleklý případ. Proti odsuzujícímu verdiktu obnoveného řízení z roku 2006 ovšem neuspěli ani s mimořádným opravným prostředkem, který slovenský nejvyšší soud před čtyřmi lety zamítl.
Kirchhoff se ve svém snímku zaměřil na pozadí vyšetřování a na soudní procesy v případu vraždy Cervanové. Využil nejen výpovědi odsouzených, ale i svědků, kteří před soudem v této kauze údajně nikdy nevypovídali. "Tento film nemá být pátráním po vrazích ani dokazováním neviny. Jeho posláním není na konci odhalit vraha ani objasnit tento případ. To je záležitostí soudů," uvedl režisér. V tisku se ovšem nechal slyšet, že by se přiklonil k nevině odsouzených a že film vypovídá o selhání justice.
Dokument už před uvedením na filmová plátna znovu odstartoval debatu o spravedlivosti odsuzujícího rozsudku. Soudce nejvyššího soudu Juraj Kliment spekulace o pochybení soudů v případu odmítl.
"Rozsudek (z roku 2006) měl s ohledem na uložené tresty jasný odkaz - i po tak dlouhé době od spáchání činu konající soudci neměli pochybnosti o vině. Ujišťuji, že ze strany odvolacího senátu nešlo o žádný akt msty, ale vysloveně o akt spravedlnosti," napsal Kliment v prohlášení, které otiskl list Hospodárske noviny.
Kliment byl jedním ze soudců, kteří projednali odvolání obžalovaných. Soudce také odmítl verzi odsouzených, že původní proces byl zmanipulován. Ze spisu podle něj naopak vyplývá, že za komunismu byly snahy ovlivnit vyšetřování ve prospěch dvou obviněných.
Za Bolero přišly žaloby
Na motivy případu vraždy studentky medicíny byl v roce 2004 natočen český film Bolero. Scenáristku filmu Markétu Zinnerovou někteří odsouzení zažalovali a požadovali omluvu za to, že je v médiích označila za vrahy. České soudy však jejich žalobu zamítly.
Poslední odsouzený v případu, Milan Andrášik, byl z vězení propuštěn v roce 2009. Andrášik byl spolu s Milošem Kocúrem v soudním procesu za vraždu Cervanové hlavním odsouzeným. Oba muži se předloni podrobili zkoušce detektoru lži a podle výsledků čin nespáchali. Výpověď na polygrafu slovenské soudy ovšem neuznávají.