Knižní tipy: Depresivní světy od malých nakladatelů

Kultura Kultura
27. 5. 2012 5:17
Tipy na zajímavé knihy, které se bestsellery nikdy nestanou
Peter Terrin
Peter Terrin | Foto: Marcel Hemelrijk

Praha - Nedávno udělená Magnesia Litera pro Ajvazovu románovou hříčku imaginace Lucemburská zahrada se s menším zpožděním projevila i v prodejních výsledcích a kniha, ačkoliv vyšla už loni, je nyní mezi deseti nejprodávanějšími tituly v Česku. Fanoušci populárního seriálu Teorie velkého třesku do top ten zase dotlačili Třeskutou knihu od George Beama o tomto fenoménu. Jinak je ale domácí knižní trh konzervativní a ve dvacátém týdnu dochází pouze k přeskupování na čelních místech žebříčku.

Vévodí mu Pavel Kosatík s biografií Věry Čáslavské s podtitulem Život na Olympu. Následuje humorista Petr Šabach se zamyšlením Máslem dolů a vzpomínka na Deset let s Václavem Havlem od bývalého prezidentského poradce Ladislava Špačka.

Knižní tipy pro tento týden se bestsellery pravděpodobně nikdy nestanou, pravděpodobně by na to nestačilo ani vyprodání jejich současného nákladu, a v některých případech je to asi i dobře. Všechny však pocházejí od malých nakladatelství, která často osvěžují jinak vcelku ordinérní literární produkci.

Foto: Aktuálně.cz

Peter Terrin - Hlídač
Román oceněný Cenou Evropské unie za literaturu zachycuje člena profesionální ostrahy Michela a jeho slepou oddanost vlastnímu zaměstnání v odlidštěném prostředí hlídaného podzemního parkoviště. Děj je vyprávěn téměř s mrazivým odstupem, bez jakéhokoliv komentování pouhým "popisem dění". Izolace a mizerné životní podmínky mění přátelství a souručenství v absurdní násilí, kázeň zase v animálnost. Svědomitost a původní bezdůvodné přesvědčení o vyšším poslání v úkonech zcela nesmyslných Terrin ukazuje s prozatérskou brutalitou a předkládá čtenáři nevlídnou interpretaci světa. Ten je dle románu natolik děsivý, že raději věříme, že je pro nás nachystán jako zkouška a naším úkolem je v ní obstát bez ohledu na související ztráty.
Dauphin, 344 stran, 348 Kč

Foto: Aktuálně.cz

Petr Rákos - Askiburgion čili Kniha lidiček
Askiburgion je českou literární legendou, ačkoliv o ní takřka nikdo neslyšel a pravděpodobně ani aktuální druhé vydání z něj bestseller neudělá. Autor v průběhu psaní spáchal sebevraždu a od posmrtného vydání textu v roce 1995 v Českém spisovateli knihu mnozí kradli z knihoven a sháněli po antikvariátech. Románem prostupuje několik rovin vyprávěcích linií a jejich základní rozdělení se člení do tří knih. Jejich kapitoly však jsou promíchané a odlišují se od sebe barvami stránek. Jedna ironicky popisuje vyvraždění vesnice, kapitoly další se skládají někdy jen z krátkých vět či výkřiků a dojde i na mytologicky uchopenou reflexi 20. století. Celkově se jedná pravděpodobně o jednu z vůbec nejsvobodnějších českých próz, která stojí na nejzazším okraji domácí literatury a díky své bizarnosti bude navždy čtenáře přitahovat.
Za tratí, 200 stran, 250 Kč

Foto: Aktuálně.cz

Ascanio Celestini - Černá ovce
Nicola se narodil v šedesátých letech, „v těch báječných šedesátých letech", kdy svět hýřil barvami, ženy byly štíhlé a nosily minisukně a v kinech se promítaly úžasné filmy o mimozemšťanech. Novela italského spisovatele a dramatika Ascania Celestiniho však není jen nostalgickým vzpomínáním na dobu, kterou nenáviděla snad jen babička hlavního hrdiny, milující hlavně slepice, a jíž pohrdal i jeho autoritářský otec. Je zároveň tragikomickým pohledem ukazujícím poměry panující v italských psychiatrických léčebnách, na něž a svůj tamní pobyt Nicola posmrtně vzpomíná, i život za jejich zdmi, kde sílí vliv reklamy, médií a konzumního způsobu života. Tomu nakonec neunikla ani hluchá jeptiška, která hlavního hrdinu denně doprovázela na nákupy. „Autor spojuje dětskou naivitu s břemenem prožitků a zdůrazňuje, ale nepřehání, grotesknost a absurditu současného života," recenzuje novelu Johana Kotišová v časopise A2.
Dybbuk, 112 stran, 149 Kč

Foto: Aktuálně.cz

Aureliu Busuioc - Říkej mi Johny!
Žijící moldavský klasik Aureliu Busuioc se do literárního povědomí zapsal poprvé v roce 1999 s románem Smlouvání s ďáblem (česky 2003). V něm poprvé uvedl do besarabské literatury téma KGB, v jejímž stínu se poválečné dějiny někdejší rumunské provincie odvíjely. V dalším, bohatěji strukturovaném románu Říkej mi Johny!, sleduje postupný přerod hlavního hrdiny v povolný nástroj represe, který se neštítí ani deportace vlastních rodičů na Sibiř. Podtitul „Naučení veterána KGB synovci" parafrázuje název výchovného spisu z 16. století „Naučení Neagoe Basaraba synu Teodosiovi", v němž valašský kníže objasňuje mladému následníkovi trůnu církevní předpisy a dvorské mravy. Parafráze je však krutou ironií, neboť Busuiocův vypravěč hájí hodnoty z morálního hlediska neobhajitelné, a západní hojností zaslepenému synovci předkládá naprosto vážně myšlenku, že ruské impérium se zase obnoví.
Havran, 256 stran, 228 Kč

Foto: Aktuálně.cz

Jan Turner, Aleš Havlíček - Hnědá kniha
První a druhá Hnědá kniha je unikátním počinem nejen na českém knižním trhu, jak už ale samotný název naznačuje, opravdu se nejedná o literárně hodnotné čtení. Umělci Jan Turner a Aleš Havlíček je sestavili z  internetových konverzací a příspěvků z diskuzí pod články, přičemž se zaměřili právě na ty nejodpornější výlevy. Celek může fungovat třeba jako životní vakcína, psychologická sonda do duše zvráceného diskutéra nebo vztyčený prst nad internetovou anonymitou. V případných nihilistických pocitech absolutního znechucení okolním světem může pomoci ulevit, jedincům s ostřejším smyslem pro humor bude zdrojem nekonečné zábavy. „Dôležité je, že v záplave hnisu a zvratkov, keď už vzdáte odpor, tak sa dobre pobavíte a - mne napríklad pomáha proti šokom mierny záklon - možno z toho vytrieskate ešte trochu viac," píše o knize Sláva Sobotovičová.
Divus, 160 a 208 stran, 310 Kč

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kupujete rádi knihy nebo dáváte přednost nabídce vaší knihovny?

 

 

 

Právě se děje

Další zprávy