Knižní tipy: Depresivní světy od malých nakladatelů

Kultura Kultura
27. 5. 2012 5:17
Tipy na zajímavé knihy, které se bestsellery nikdy nestanou
Peter Terrin
Peter Terrin | Foto: Marcel Hemelrijk

Praha - Nedávno udělená Magnesia Litera pro Ajvazovu románovou hříčku imaginace Lucemburská zahrada se s menším zpožděním projevila i v prodejních výsledcích a kniha, ačkoliv vyšla už loni, je nyní mezi deseti nejprodávanějšími tituly v Česku. Fanoušci populárního seriálu Teorie velkého třesku do top ten zase dotlačili Třeskutou knihu od George Beama o tomto fenoménu. Jinak je ale domácí knižní trh konzervativní a ve dvacátém týdnu dochází pouze k přeskupování na čelních místech žebříčku.

Vévodí mu Pavel Kosatík s biografií Věry Čáslavské s podtitulem Život na Olympu. Následuje humorista Petr Šabach se zamyšlením Máslem dolů a vzpomínka na Deset let s Václavem Havlem od bývalého prezidentského poradce Ladislava Špačka.

Knižní tipy pro tento týden se bestsellery pravděpodobně nikdy nestanou, pravděpodobně by na to nestačilo ani vyprodání jejich současného nákladu, a v některých případech je to asi i dobře. Všechny však pocházejí od malých nakladatelství, která často osvěžují jinak vcelku ordinérní literární produkci.

Foto: Aktuálně.cz

Peter Terrin - Hlídač
Román oceněný Cenou Evropské unie za literaturu zachycuje člena profesionální ostrahy Michela a jeho slepou oddanost vlastnímu zaměstnání v odlidštěném prostředí hlídaného podzemního parkoviště. Děj je vyprávěn téměř s mrazivým odstupem, bez jakéhokoliv komentování pouhým "popisem dění". Izolace a mizerné životní podmínky mění přátelství a souručenství v absurdní násilí, kázeň zase v animálnost. Svědomitost a původní bezdůvodné přesvědčení o vyšším poslání v úkonech zcela nesmyslných Terrin ukazuje s prozatérskou brutalitou a předkládá čtenáři nevlídnou interpretaci světa. Ten je dle románu natolik děsivý, že raději věříme, že je pro nás nachystán jako zkouška a naším úkolem je v ní obstát bez ohledu na související ztráty.
Dauphin, 344 stran, 348 Kč

Foto: Aktuálně.cz

Petr Rákos - Askiburgion čili Kniha lidiček
Askiburgion je českou literární legendou, ačkoliv o ní takřka nikdo neslyšel a pravděpodobně ani aktuální druhé vydání z něj bestseller neudělá. Autor v průběhu psaní spáchal sebevraždu a od posmrtného vydání textu v roce 1995 v Českém spisovateli knihu mnozí kradli z knihoven a sháněli po antikvariátech. Románem prostupuje několik rovin vyprávěcích linií a jejich základní rozdělení se člení do tří knih. Jejich kapitoly však jsou promíchané a odlišují se od sebe barvami stránek. Jedna ironicky popisuje vyvraždění vesnice, kapitoly další se skládají někdy jen z krátkých vět či výkřiků a dojde i na mytologicky uchopenou reflexi 20. století. Celkově se jedná pravděpodobně o jednu z vůbec nejsvobodnějších českých próz, která stojí na nejzazším okraji domácí literatury a díky své bizarnosti bude navždy čtenáře přitahovat.
Za tratí, 200 stran, 250 Kč

Foto: Aktuálně.cz

Ascanio Celestini - Černá ovce
Nicola se narodil v šedesátých letech, „v těch báječných šedesátých letech", kdy svět hýřil barvami, ženy byly štíhlé a nosily minisukně a v kinech se promítaly úžasné filmy o mimozemšťanech. Novela italského spisovatele a dramatika Ascania Celestiniho však není jen nostalgickým vzpomínáním na dobu, kterou nenáviděla snad jen babička hlavního hrdiny, milující hlavně slepice, a jíž pohrdal i jeho autoritářský otec. Je zároveň tragikomickým pohledem ukazujícím poměry panující v italských psychiatrických léčebnách, na něž a svůj tamní pobyt Nicola posmrtně vzpomíná, i život za jejich zdmi, kde sílí vliv reklamy, médií a konzumního způsobu života. Tomu nakonec neunikla ani hluchá jeptiška, která hlavního hrdinu denně doprovázela na nákupy. „Autor spojuje dětskou naivitu s břemenem prožitků a zdůrazňuje, ale nepřehání, grotesknost a absurditu současného života," recenzuje novelu Johana Kotišová v časopise A2.
Dybbuk, 112 stran, 149 Kč

Foto: Aktuálně.cz

Aureliu Busuioc - Říkej mi Johny!
Žijící moldavský klasik Aureliu Busuioc se do literárního povědomí zapsal poprvé v roce 1999 s románem Smlouvání s ďáblem (česky 2003). V něm poprvé uvedl do besarabské literatury téma KGB, v jejímž stínu se poválečné dějiny někdejší rumunské provincie odvíjely. V dalším, bohatěji strukturovaném románu Říkej mi Johny!, sleduje postupný přerod hlavního hrdiny v povolný nástroj represe, který se neštítí ani deportace vlastních rodičů na Sibiř. Podtitul „Naučení veterána KGB synovci" parafrázuje název výchovného spisu z 16. století „Naučení Neagoe Basaraba synu Teodosiovi", v němž valašský kníže objasňuje mladému následníkovi trůnu církevní předpisy a dvorské mravy. Parafráze je však krutou ironií, neboť Busuiocův vypravěč hájí hodnoty z morálního hlediska neobhajitelné, a západní hojností zaslepenému synovci předkládá naprosto vážně myšlenku, že ruské impérium se zase obnoví.
Havran, 256 stran, 228 Kč

Foto: Aktuálně.cz

Jan Turner, Aleš Havlíček - Hnědá kniha
První a druhá Hnědá kniha je unikátním počinem nejen na českém knižním trhu, jak už ale samotný název naznačuje, opravdu se nejedná o literárně hodnotné čtení. Umělci Jan Turner a Aleš Havlíček je sestavili z  internetových konverzací a příspěvků z diskuzí pod články, přičemž se zaměřili právě na ty nejodpornější výlevy. Celek může fungovat třeba jako životní vakcína, psychologická sonda do duše zvráceného diskutéra nebo vztyčený prst nad internetovou anonymitou. V případných nihilistických pocitech absolutního znechucení okolním světem může pomoci ulevit, jedincům s ostřejším smyslem pro humor bude zdrojem nekonečné zábavy. „Dôležité je, že v záplave hnisu a zvratkov, keď už vzdáte odpor, tak sa dobre pobavíte a - mne napríklad pomáha proti šokom mierny záklon - možno z toho vytrieskate ešte trochu viac," píše o knize Sláva Sobotovičová.
Divus, 160 a 208 stran, 310 Kč

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kupujete rádi knihy nebo dáváte přednost nabídce vaší knihovny?

 

 

 

Právě se děje

před 53 minutami

ČEZ i Eurohold nesouhlasí s rozhodnutím antimonopolního úřadu. Podávají žaloby

Energetická společnost ČEZ i bulharská firma Eurohold podaly každý za sebe správní žalobu proti rozhodnutí bulharského antimonopolního úřadu, který v říjnu zablokoval prodej tamních aktiv ČEZ Euroholdu. Úřad v odůvodnění k rozhodnutí uvedl, že smlouva za 335 milionů eur (8,6 miliardy Kč) by vedla k významnému zvýšení tržního podílu nové skupiny a měla by dopad na pojišťovací a energetické trhy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V čínské školce útočil muž žíravinou. Zranil 50 lidí, většinou dětí

Více než 50 lidí, převážně dětí, zranil muž, který ve školce na jihozápadě Číny zaútočil žíravou tekutinou. Dvě osoby jsou po zásahu hydroxidem sodným ve vážném stavu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na místní úřady.

K útoku hydroxidem sodným, který leptá tkáně a je pro člověka velmi nebezpečný, došlo ve městě Kchaj-jüan v provincii Jün-nan. Podezřelým je 23letý muž jménem Kchung, který přelezl plot školky a pak napadl učitele a žáky. Policie podezřelého zatkla necelou hodinu po útoku. "Když byl dítě, jeho rodiče se rozvedli, a chybějící rodina zanechala stopy na jeho psychickém stavu," uvedly místní úřady. "To vše vyústilo v touhu pomstít se společnosti," dodaly úřady.

Zdroj: ČTK
Další zprávy