Knižní tipy: antisemitismus, stáří a moderní Dekameron

Kultura Kultura
20. 5. 2012 14:53
Na knižních pultech se objevil Jacobson, Kehlmann, Gamboa či Eganová
Howard Jacobson
Howard Jacobson | Foto: Andrew Crowley, The Telegraph

Praha - Jo Nesbo přišel o titul aktuálně nejprodávanějšího spisovatele v Česku a jeho Spasitele v devatenáctém týdnu překonala olympijská hrdinka Věra Čáslavská, respektive její knižní biografie Život na Olympu sepsaná Pavlem Kosatíkem. Mezi ně se ještě vklínil humorista Petr Šabach rozebírající sebemrskačské odpírání si odpočinku v novele Máslem dolů.

Moderní beletrie, která se snaží vypořádat s okolním světem o něco seriózněji, však v top ten chybí. Přinášíme vám proto pět tipů na zajímavé knižní novinky, jež někdy překračují hranice beletrie až na pole esejistiky.

 

Foto: Aktuálně.cz

Howard Jacobson - Finklerovská otázka
Humoristický román Howarda Jacobsona ověnčený Man Bookerovou cenou z roku 2010 se zabývá problematikou antisemitismu a antisionismu a autor v něm, podobně jako v předchozích dílech, těží z vlastní zkušenosti liberálního židovského intelektuála. Židovství nahlížení zvenčí, očima milovníka italské opery a univerzálně použitelného dvojníka slavných osobností Juliana Treslova. Julian ovšem žid není, pouze si jím přeje být. A snaží se marně přiblížit svým úspěšným přátelům, životopisci hollywoodských hvězd Liboru Ševčíkovi a pseudofilosofovi Samuelu Finklerovi. K židovským tradicím, hodnotám a identitě se upíná jako ke spásné kompenzaci svých milostných nezdarů, ovšem letní noc, kdy se stane obětí antisemitského útoku, způsobí v jeho životě zásadní zlom.
Odeon, 352 stran, 329 Kč

 

Foto: Aktuálně.cz

Daniel Kehlmann - Já a Kaminski
Jednomu ze současných nejúspěšnějších německých autorů Danielu Kehlmannovi  až nyní v češtině vychází jeho třetí román Já a Kaminski z roku 2003, který je ironickým pojednáním o povaze kulturního žurnalismu, prolínání lží a pravdy, manipulaci, morálce a umění. Sleduje postavu Sebastiana Zöllnera, jenž se po studiu kunsthistorie živí jako příležitostný novinář. Jednoho dne mu svitne a rozhodne se sepsat monografii malíře Kaminského, jehož kdysi objevili a podporovali jména jako Picasso nebo Matisse.  Dožívající starý malíř proslulý tím, že obrazy maloval slepý, je však přes svůj věk a slepotu velmi vitální a v neustálém obklopení lidmi, kteří brání novináři v práci. Zöllnerova zdánlivě jednoduchá cesta do hor, kde stařík žije odloučen od světa, se tak nečekaně zkomplikuje a Kaminski se stává urputnějším soupeřem, než se na první pohled zdálo.
Mladá fronta, 180 stran, 229 Kč

 

Foto: Aktuálně.cz

Santiago Gamboa - Nekropolis
Kolumbijský spisovatel Santiago Gamboa se českým čtenářům představil už svým druhým románem Prohrávat se musí umět, podle nějž aktuálně vzniká i film. Až s knihou Nekropolis se ale dočkal fyzického uznání za své práce a získal za něj cenu La Otra Orilla udělovanou komisí vybraných španělských spisovatelů. Děj románu se odehrává na kongresu biografů v Jeruzalémě, kde je mezi účastníky kongresu celá galerie lidských typů - od francouzského životopisec a obchodníka s knihami, přes italskou pornoherečku a kolumbijského podnikatele, až po bývalého evangelického kněze Josého Maturanu. Maturana je ale také drogově závislým trestancem, který odvypráví příběh svého zachránce - charismatického mesiáše z Miami. Pár hodin po vystoupení na kongresu je však nalezen mrtvý. Nejpravděpodobnějším vysvětlením je sebevražda, ale jak už to bývá, nic není zcela jasné. Spíš než o detektivní zápletku však jde o popis výstředních životních příběhů účastníků kongresu, které dohromady tvoří jakýsi moderní Dekameron.
Host, 340 stran, 369 Kč

 

Foto: Aktuálně.cz

Rana Dasgupta - Sólo
Brit s indickými kořeny Rana Dasgupta svůj druhý román Sólo, ověnčený prestižní literární cenou Britského společenství, pojal jako epický příběh 20. a 21. století vyprávěný z perspektivy stoletého Bulhara Ulricha. Stařík už nevidí, než však přišel o zrak, četl v časopise reportáž o tom, jak cestovatelé nalezli hejno papoušků mluvících jazykem již neexistující kultury vyhlazené neznámou katastrofou. Objev byl natolik šokující, že účastníci expedice papoušky pochytali, zavřeli do klecí a poslali domů, aby mohli lingvisté zaznamenat zbytky ztraceného jazyka. Papoušci traumatizovaní nečekanou situací nicméně do jednoho uhynuli po cestě. Ulrich přemítá, zda se těmto nešťastným ptákům sám nepodobá, a pokládá si otázku, zda v životě shromáždil nějakou zaznamenáníhodnou moudrost. Výsledkem je divoká jízda peripetiemi dějin Bulharska.
Jota, 400 stran, 398 Kč

 

Foto: Aktuálně.cz

Jennifer Eganová - Návštěva bandy rváčů
Jennifer Eganová v závěru svého posledního románu zvolila dosud nevídanou formu a jeho závěr odvyprávěla prostřednictvím snímků powerpointové prezentace. Možná i díky tomu vloni získala Pulitzerovu cenu, román o propletenci vztahů a osudů však má dle kritiků i nesporné literární kvality. „Čas je rváč," říká jedna z mnoha postav, jejichž životní příběhy sledujeme od 70. let 20. století až do roku 2020. Bývalý punkrocker Bennie Salazar to v hudební branži dotáhne až na majitele úspěšného hudebního labelu, v osobním životě to ale není žádná sláva. Krize hudebního průmyslu jde ruku v ruce s krizí středního věku a Bennie sahá po alternativních řešeních - sype si do kávy šupinky zlata k posílení potence. Jeho asistentka a pravá ruka Sasha zase celý život bojuje s kleptomanií a traumaty z nešťastného dětství. Pro celý text pak je charakteristické střídání perspektiv i časových rovin a dějiště svérázného románu.
Odeon, 336 stram, 299 Kč

 

Právě se děje

před 25 minutami

ČEZ i Eurohold nesouhlasí s rozhodnutím antimonopolního úřadu. Podávají žaloby

Energetická společnost ČEZ i bulharská firma Eurohold podaly každý za sebe správní žalobu proti rozhodnutí bulharského antimonopolního úřadu, který v říjnu zablokoval prodej tamních aktiv ČEZ Euroholdu. Úřad v odůvodnění k rozhodnutí uvedl, že smlouva za 335 milionů eur (8,6 miliardy Kč) by vedla k významnému zvýšení tržního podílu nové skupiny a měla by dopad na pojišťovací a energetické trhy.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

V čínské školce útočil muž žíravinou. Zranil 50 lidí, většinou dětí

Více než 50 lidí, převážně dětí, zranil muž, který ve školce na jihozápadě Číny zaútočil žíravou tekutinou. Dvě osoby jsou po zásahu hydroxidem sodným ve vážném stavu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na místní úřady.

K útoku hydroxidem sodným, který leptá tkáně a je pro člověka velmi nebezpečný, došlo ve městě Kchaj-jüan v provincii Jün-nan. Podezřelým je 23letý muž jménem Kchung, který přelezl plot školky a pak napadl učitele a žáky. Policie podezřelého zatkla necelou hodinu po útoku. "Když byl dítě, jeho rodiče se rozvedli, a chybějící rodina zanechala stopy na jeho psychickém stavu," uvedly místní úřady. "To vše vyústilo v touhu pomstít se společnosti," dodaly úřady.

Zdroj: ČTK
Další zprávy