Karlovarský festival se dočká kvalitnějších projekcí

Kultura ČTK Kultura, ČTK
17. 5. 2012 13:28
Thermal mění před festivalem projekční techniku
hotel Thermal
hotel Thermal | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Karlovy Vary - Karlovarský hotel Thermal, který je centrem Mezinárodního filmového festivalu (MFF), investuje před letošním 47. ročníkem deset milionů korun do modernizace projekční techniky ve všech sálech, kde se bude od 29. června do 7. července promítat. Klasické promítačky na formát 35 milimetrů nahradí moderní digitální technika. Veškeré úpravy budou hotové do konce května, aby bylo před MFF dostatek času na jejich vyzkoušení. 

"Bez změny promítaček a jejich nahrazení digitálními by už v podstatě nebylo možné festival pořádat, protože většina snímků je na moderních nosičích. Modernizaci projektorů zaplatil hotel," podotkl generální ředitel hotelu Josef Pavel. Podle něho jsou to velmi rozumně investované finance, které se hotelu nepřímo vrátí v příštích letech. "Musíme si uvědomit, že festival je pro Thermal jedna ze zásadních akcí a významný marketingový počin. I díky festivalu sem přijíždějí stovky hostů," konstatoval Pavel.

Digitální promítací techniku instaluje společnost Altei do velkého a malého sálu a do dalších tří předváděcích sálků. Thermal si vybral Altei v tendru a o jeho výsledcích rozhodovala komise se zastoupením odborníků na kinematografii včetně zástupců pořadatelů MFF. Staré promítačky ale konec nečeká, zůstanou v projekčních kabinách. "Pomocí speciálního zařízení, jedná se vlastně o jakési kolejnice, jdou snadno zaměnit za digitální. Mohou se tak promítat i klasické filmy," uvedl Petr Haškovec ze subdodavatelské firmy KES.

Čtěte také
Hlavní hvězdou festivalu ve Varech bude Helen Mirrenová
Formanovi hasiči se objeví ve Varech digitálně čistší
Antonioni, Melville, Erdem. Tři velikáni ve Varech
Ubytování na MFF Karlovy Vary

Karlovarský MFF letos uvede světovou premiéru digitálně restaurované kopie Formanova snímku Hoří, má panenko. Festival inicioval digitální restaurování zásadních snímků z československé kinematografie. Dlouhodobého projektu se účastní ministerstvo kultury a Národní filmový archiv. "Záměrem je postupně digitalizovat tituly domácího zlatého fondu, uchovat je a zpřístupnit dalším diváckým generacím," uvedl prezident MFF Jiří Bartoška. Prvním počinem byla na loňském ročníku Vláčilova Markéta Lazarová.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jsou pro vás Karlovy Vary daleko? Navštivte kino ve vašem městě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy