Karlovarský festival se dočká kvalitnějších projekcí

Kultura ČTK Kultura, ČTK
17. 5. 2012 13:28
Thermal mění před festivalem projekční techniku
hotel Thermal
hotel Thermal | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Karlovy Vary - Karlovarský hotel Thermal, který je centrem Mezinárodního filmového festivalu (MFF), investuje před letošním 47. ročníkem deset milionů korun do modernizace projekční techniky ve všech sálech, kde se bude od 29. června do 7. července promítat. Klasické promítačky na formát 35 milimetrů nahradí moderní digitální technika. Veškeré úpravy budou hotové do konce května, aby bylo před MFF dostatek času na jejich vyzkoušení. 

"Bez změny promítaček a jejich nahrazení digitálními by už v podstatě nebylo možné festival pořádat, protože většina snímků je na moderních nosičích. Modernizaci projektorů zaplatil hotel," podotkl generální ředitel hotelu Josef Pavel. Podle něho jsou to velmi rozumně investované finance, které se hotelu nepřímo vrátí v příštích letech. "Musíme si uvědomit, že festival je pro Thermal jedna ze zásadních akcí a významný marketingový počin. I díky festivalu sem přijíždějí stovky hostů," konstatoval Pavel.

Digitální promítací techniku instaluje společnost Altei do velkého a malého sálu a do dalších tří předváděcích sálků. Thermal si vybral Altei v tendru a o jeho výsledcích rozhodovala komise se zastoupením odborníků na kinematografii včetně zástupců pořadatelů MFF. Staré promítačky ale konec nečeká, zůstanou v projekčních kabinách. "Pomocí speciálního zařízení, jedná se vlastně o jakési kolejnice, jdou snadno zaměnit za digitální. Mohou se tak promítat i klasické filmy," uvedl Petr Haškovec ze subdodavatelské firmy KES.

Čtěte také
Hlavní hvězdou festivalu ve Varech bude Helen Mirrenová
Formanovi hasiči se objeví ve Varech digitálně čistší
Antonioni, Melville, Erdem. Tři velikáni ve Varech
Ubytování na MFF Karlovy Vary

Karlovarský MFF letos uvede světovou premiéru digitálně restaurované kopie Formanova snímku Hoří, má panenko. Festival inicioval digitální restaurování zásadních snímků z československé kinematografie. Dlouhodobého projektu se účastní ministerstvo kultury a Národní filmový archiv. "Záměrem je postupně digitalizovat tituly domácího zlatého fondu, uchovat je a zpřístupnit dalším diváckým generacím," uvedl prezident MFF Jiří Bartoška. Prvním počinem byla na loňském ročníku Vláčilova Markéta Lazarová.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Jsou pro vás Karlovy Vary daleko? Navštivte kino ve vašem městě.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy